Eesti Perearstide Selts sai eile riigilt juhised, mis näevad ette, et päris kindlasti ei pääse sel viisil end testima inimesed, kellel ei ole haigussümptomeid. Ei aita ka see, kui neil on olnud kontakt diagnoositud koroonahaigetega.

COVID-19 test Haigekassa kulul ja perearsti saatekirjaga on näidustatud ainult siis, kui on täidetud vähemalt kaks tingimust:

ESITEKS: inimene peab olema ägedalt haigestunu iseloomulike sümptomitega ja nendeks on palavik, kuiv köha ja hingamisraskused.

Kuid ainuüksi sümptomitest ei piisa.

TEISEKS peab see inimene samal ajal kuuluma vähemalt ühte gruppi 5 järgnevast:

  1. Vanus üle 80 eluaasta
  2. Tõsine krooniline haigus ükskõik mis vanuses
  3. Hooldekodude elanikud ja töötajad
  4. Haiglas olevad või sinna viidavad patsiendid
  5. Tervishoiuasutuste ja kiirabi töötajad (ka hooldajad, apteegipersonal) ning elutähtsate teenuste osutajad (politsei- ja piirivalveamet, päästeamet, kaitseliit, kaitsevägi, maksu- ja tolliamet) - need asutused saavad oma töötajaid ise testimisele suunata ja perearsti kaudu see käima ei pea


Kordame üle: täidetud peab olema korraga kaks kriteeriumi - sümptomid ja lisakriteerium!

Skeem on kokkuvõttes selline:

Kordustesti ei tehta mitte kellelegi.

Inimene loetakse praeguse uue korra kohaselt terveks, kui:

  • Sümptomite algusest on möödas vähemalt 14 päeva
  • 48 tundi ei ole olnud palavikku
  • 24 tundi ei ole olnud muid ägedaid sümptomeid

Testimine toimub ainult testkeskustes.

„Perearstikeskustes ühtegi proovi ei võeta, sest selleks on vaja spetsiaalseid isikukaitsevahendeid, mida perearstidel reeglina ei ole“ tunnistab perearstide selts.

Selts tuletab meelde, et ravi ei sõltu testi tulemustest vaid patsiendi sümptomitest ja nende raskusest. Täpselt samamoodi ravitakse patsienti, kes on positiivse tulemusega, patsienti, kes on negatiivse tulemusega ja patsienti, kes ei ole testi tegemas käinud.

Kuidas testimine toimuma hakkab?

Terviseameti teatel käivitatakse lähipäevil kaheksas linnas perearsti saatekirja alusel tasuta koroonaviiruse laiendatud testimine, mille vastus antakse ühe tööpäeva jooksul.

Testimist alustatakse Tallinnas, järgnevatel päevadel hakatakse koroonaviiruse proove võtma ka Tartus, Pärnus, Kuressaares, Viljandis, Narvas, Paides ja Kohtla-Järvel.

Laiendatud testimisele saamiseks peab haigussümptomitega inimene helistama oma perearstile. Kui perearst peab testimist vajalikuks, vormistab ta digitaalse saatekirja. Saatekirja saanud patsiendiga võtab ühendust testimiskeskus, leppides inimesega kokku täpse testimise aja ja koha. Ninaneelu proov võetakse autost saatekirja omavalt inimeselt isikut tõendava dokumendi alusel, testi tulemuse saab inimene telefoni teel, lisaks kuvatakse proovi vastus ka patsiendiportaalis www.digilugu.ee.

Laiendatud testimise puhul tuleb inimesel pärast saatekirja jääda ootama telefonikõnet testimiskeskusest, ilma eelneva kokkuleppeta inimestelt proove ei võeta.

Viiruse leviku aeglustamiseks tuleb kõigil vältida kontakti haigussümptomitega inimestega, vältida rahvarohkeid kohti, järgida tavapäraseid hügieenireegleid ja haigestudes püsida tervenemiseni kodus. Haigestumisel tuleb helistada oma perearstile või perearsti nõuandeliiniga 1220, tervise halvenemisel (õhupuuduse või hingamisraskuste tekkimisel) tuleks helistada kiirabisse 112. Kiirabi edaspidi proove võtma ei hakka, vaid sõidab välja üksnes siis, kui on vaja osutada vältimatut abi.

Lühidalt: kõige olulisemad sammud testimisele pääsemiseks:

1. Kui haigestud, helista oma perearstile! Perearst hindab testimise vajalikkust ja annab tervisenõu.
2. Kui perearst otsustab, et testimine on vajalik, edastab ta elektroonse tellimuse laborisse ning sealt helistatakse sulle, et leppida kokku testimise aeg ja koht. Oota kõnet!
3. Sõida autoga kokkulepitud kohta õigel ajal ja võta kaasa dokument! Ninaneelu proovi saab anda vaid elektroonse saatekirja saanud inimene kokkulepitud ajal isikut tõendava dokumendi alusel. Testitakse vaid perearsti poolt laborile edastatud saatekirja omavat inimest. Niisama ei ole otstarbekas tulla kohale, testitakse eelregistreeritud inimesi. Testima tulles ei ole otstarbekas võtta samasse autosse pereliikmeid
4. Oota vastust, sulle helistatakse! Vastused saab kuni kahe tööpäeva jooksul, inimesele helistatakse. Vastused liiguvad ka digilugu.ee keskkonda.
5. Kui sinu proov osutub positiivseks, siis püsi kodus, järgi perearsti eelnevalt antud soovitusi, tervise halvenemisel võta ühendust oma perearstiga või kutsu kiirabi helistades 112.