Meritähtede lähissugulane madutäht on võimeline nägema tänu enda kehas olevate valgustundlike- ja pigmendirakkude koostööle. Samas on olendid võimelised nägema vaid valges - päevasel ajal on pigmendirakud valgustundlike rakkude peal ja aitavad ära tunda, millise lainepikkuse valgus rakkudesse tuleb.

Kõik sellised andmepunktid käituvad umbes nagu arvutipikslid ja olend ongi võimeline neid kombineerides kokku panema täieliku pildi. "Kui meie järeldused selle kohta, kuidas kromatofoorid (pigmenti sisaldavad rakud - toim) toimivad, on see imeline näide evolutsiooni innovatsioonist," seletas Oxfordi loodusloomuuseumi teadur Lauren Sumner-Rooney, kes koos kaasteadlastega madutähti puudutava teadustöö üllitas.

Teadlaste hinnangul näitasid loomade nägemisvõimet laboris läbi viidud katsed. Kui loomad olid ringikujulisel alal, otsisid nad seinu, mis meenutasid väljanägemiselt nende looduslikke peidukohti. Seejuures leidsid teadlased, et nad ei ole võimelised tuvastama vaid heledamat ja tumedamat ala, vaid ilmselt nägema ka üldist kujutist.

Kehaga nägeva madutäheliigi Ophiocoma wendtii kiirtetippude vahe on umbes 35 sentimeetrit. Loomad elavad enamasti sügaval veepõhjas ning peavad pidevalt otsima varjupaika erinevate kalade eest. Seetõttu on nägemisvõime nende jaoks ka väga oluline.

"Meile, kui väga palju visuaalset infot ammutavatele loomadele, võib tunduda kummaline, et keegi on võimeline nägema ilma silmadeta. Nüüd teame aga vähemalt kaht sellist juhtumit," ütles Sumner-Rooney.