Kõik on uus

Neljanda generatsiooni Yaris on läbinisti uus auto. Tegemist on Toyota uue väikeautoplatvormi GA-B esimese mudeliga.

B-segment on Euroopa sõiduautode turul suurim, väikeautod moodustavad 20% kõigist uutest sõidukitest, mis tähendab, et Yarise edu on Toyotale väga oluline.

Vastupidiselt enamikule uudismudelitele, mis eelkäijaist suuremaks kasvavad, on Yaris pisut lühem ja madalam, ent laiem. Välimuses on nunnufaktorit vähemaks võetud ja jõulisust juurde pandud.

Uus on ka hübriidajam

Esmakordselt on kasutatud TNGA 3-silindrilist Atkinsoni tsüklis töötavat 1,5 l bensiinimootorit, mida assisteerib elektrimootor ja liitium-ioon akupakett varasema NiMH aku asemel. Uus akupakett on seeläbi 17% kergem ja ühtlasi võimsam.

Uue, samuti neljanda põlvkonna 1,5 l Hybrid Dynamic Force hübriidajami ühendvõimsus on 15% varasemast suurem, saavutatakse ka enam kui 20% kütusesääst ja samavõrra vähem CO2 heitmeidki.

Tegemist on suurematelt mudelitelt nagu Corolla, Camry ja RAV4 tuttavate 4-silindriliste 2,0 ja 2,5 l mootorite vähendatud 3-silindrilise 1,5 l versiooniga.

Selle puhul on arvesse võetud Yarise väiksemaid mõõte ja kaalusäästu vajadust. Hübriidsüsteem on praeguse mudeliga võrreldes 27% kergem, sellele aitas paljuski kaasa just uus sisepõlemismootor.

Jõuallika loomisel pöörati erilist tähelepanu hõõrdeteguri vähendamisele ja põlemisprotsessi optimeerimisele.

Toyota inseneride väitel on tegemist maailma kõige kiirema põlemisprotsessiga sisepõlemismootoriga, mis võimaldab saavutada suuremat pöördemomenti ka madalatel pööretel ja loomulikult kütust kokku hoida.

Mürataseme ja vibratsiooni vähendamiseks on lisatud mootorile tasakaalustusmoodul ning väidetavalt on see 3-silindriline paremini tasakaalustatud kui 4-silindriline jõuallikas.
Tulemuseks on väga kõrge, 40% soojustõhususega bensiinimootor, mis omalt poolt annab ka märkimisväärse panuse kütusesäästu saavutamisele.

Kolmesilindrilist toetab omalt poolt hübriidi elektriline „osakond“, võimaldades linnasõidud kuni 80% ulatuses teha elektriliselt ja saastevabalt, ühtlasi on heitmeid tekitamata võimalik sõita kiirusega kuni 130 km/h.

Täielikult uuendatud on ka Yarise käigukasti, mis hübriididel on elektriline variaator – see on nüüd varasemast kompaktsem ja peaks suutma vähemate kadudega ajamijõu ratastele üle kanda.
Täpsemad kütusekulu- ja muud numbrid ei ole praegu, enne homologeerimist avaldamiseks valmis. Seega ei saa me rääkida ka WLTP heitmenäitudest.

Lisaks hübriidajamile saab uus Yaris olema saadaval ka pelgalt 1,0 l ja 1,5 l bensiinimootoritega, nii käsikastiga kui ka automaatkäigukastiga.

Väljast väike, seest suur ja tõotab väledat sõitu

Toyota uue GA-B väikeautoplatvormi esimene mudel ongi Yaris, mille loomisel juhinduti põhimõttest, et tore keskkonnasõbralik väikeauto oleks linnas hästi käsitsetav ja pakuks juhile ka sõidurõõmu.

Uus mudel on eelkäijast pool sentimeetrit lühem, ent 5 cm pikema teljevahega. Ka on Toyota Yaris senisest 4 cm madalam, kuid laiust on 5 cm jagu juurde tulnud. Pikemat kasvu juhil siiski pearuumiga muret ei teki, sest juhiiste paikneb nüüd veidi madalamal ja tagapool, mis võimaldas parandada ka isteasendit.

Ühtlasi on parandatud Yarise ergonoomikaomadusi ning lisatud istme ja roolisamba reguleerimisulatust, seega on arvesse võetud eri mõõtudes autojuhtide vajadusi.
Proovisime pikakasvulise kolleegiga, kuidas selle jala- ja pearuumiga siis tegelikult lood. Esiistmetel ei ole küll mingitpidi ruumimuret, tagaistmel kippusid kolleegi juuksed küll üsna laepolstri ligi, kuid minul mahtus käelaba kenasti pealae ja katuse vahele.

Põlveruumi oli ka minu pikkadele jalgadele täiesti mõõdukalt. Avarust on juurde võlutud tänu pisut pikemale teljevahele, laiemale rööpmele ja õhematele istmetele, sest taga istujate mugavuse osas järeleandmisi teha ei tahetud. Pagasiruum on sama suur kui senisel mudelil.
Raskuskese on nüüd madalamal, samuti on veermik paremini tasakaalustatud, lisades stabiilsust ja juhitavust.

Veermiku jäikust on oluliselt suurendatud, uuendatud on nii esi- kui tagavedrustust, kusjuures väändetala on varasemast 140% jäigem: see võimaldas omakorda kasutada pehmemaid vedrusid – niisiis lubatakse kindlamat juhitavust ja samas mugavamat sõitu.

WRC kogemus kulub marjaks

Uurisin Yarise peainsenerilt Yasunori Suezawalt, kas ja mida on uue Yarise väljatöötamisel rakendatud WRC kogemustest.

Tema kinnitusel on Ott Tänaku ja Toyota Gazoo rallitiimi arendusi võistlusauto alal aluseks võetud uue Yarise veermiku jäigemaks muutmisel, eeskätt roolisüsteemi ümbritsevas osas.

Loomulikult on WRC auto ja tava-Yaris kaks täiesti erinevat maailma, ent ralliautode arendamise oskusteavet kasutab autotootja niipalju kui võimalik ka tavamudelite sõiduomaduste ja turvalisuse suurendamiseks.

Turvalisus on ülitähtis

Väikeautode turvalisus on mõistagi eriti oluline. Uuest Toyota Yarisest peab saama kõige turvalisem väikeauto maailmas ja valmis ollakse uuel aastal kehtima hakkavateks karmimateks ohutusnõueteks.

Lisaks mitmetele passiivturvalahendustele on kasutatud Toyota Safety Sense juhiabisüsteemide uuendatud versiooni, mis on kõikide Yarise mudelite põhivarustuses.

Sellesse kuuluvad muuhulgas kogu kiirustevahemikus töötav kohanduv kiirushoidja ja sõidurajahoidja. Seega on uus Yaris varustatud samal tasemel, mis klass suuremad sõiduautod.
Suurim uudis on aga väikeautodel esmakordselt kasutatav keskturvapadi, mis loob külgsuunalise kokkupõrke korral juhi ja kaassõitjate vahele täiendava kaitse.

Auto peab ilus olema

Välisdisain on teadupärast autoostjaile valikukriteeriumiks number üks. Uus Yaris saab olema globaalne mudel, mis peab sobima nii Aasia autoostjaile, kes eelistavad nunnumat välimust, kui ka jõulisemat disaini hindavaile eurooplasele.

Tänu uuele platvormile on üldmulje laiem ja madalam, mida võimendatakse osavalt kujustusjoontega. Pikem esiosa ja hoogsalt tahapoole kalduv A-piilar lisavad hoogsust.
Küljejoont ja tagatiiba rõhutavad skulptuursed elemendid, tagaosas on samuti kasutatud senisest põnevamaid lahendusi.

Disainerid rõhutasid esitlusel korduvalt, et Toyota enam igavaid autosid ei tee ning et nende töö muudab see äärmiselt meeldivaks ning loominguliseks. Samas esitab väljakutseid tasakaalupunkti leidmine eri sihtturgude klientide eelistuste vahel.

Yarise teeb eriti kenaks esitlusel demonstreeritud uus punane värvitoon, mille rohkeid varjundeid erinev valgus esile toob. Kombinatsioon musta katusega on tõusev trend ja see annab väikeautole kõvasti attitude’i juurde.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid