Kui palju Eestis üldse autosid on? Maanteeameti liiklusregistris on oktoobri seisuga pisut üle 763 000 sõiduki. Liikluskindlustuse Fondi andmetel oli I poolaastal liikluskindlustusega 770 000 sõidukit. AMTELi andmetel on Eestis kokku ligi miljon sõiduvahendit.

Tuginedes AMTELi andmetele, on umbes 200 000 sõidukitest on kindlustuseta ja kehtiva ülevaatuseta. Neist suurem osa on ka viidud üle peatatud kandega registriossa. Peamiselt on peatatud kandega sõiduautod.

Ka “laipade” ehk aianurgas vedelevate autode osas on statistika puudulik. “Allpool antud arvud on suhteliselt suure tolerantsiga, kuna on valdavas osas tuletuslikud, lisaks seis muutub pidevalt,” ütleb Arno Sillat, AMTELi juht. Seega ei saa järgnevat ainulise tõena võtta.

Aastas lisandub 50 000 ja läheb ära 25 000

Iga-aastaselt lisandub Eestisse ~ 50 000 sõiduautot, nendest veidi üle poole on uued. Registris sõiduautode arv kasvab tempos 4 aastaga + 100 000.

See tähendab, et umbes 25 000 autot läheb aastas registrist välja: umbes pool müüakse Eestist mujale ning ülejäänud lähevad käitlusse.

“Registris mitte olevate autode osas ei ole arvutusteks paraku mingit alust võtta, kuid usun, et see on kaduvalt väike ja väheneb,” selgitab Arno Sillat.

“Siia kuuluvad põhiliselt sõidukid, mida kunagi ei registreeritud autoregistri andmebaaside puhastamisel ning uute registridokumentide juurutamisel. Neid võib olla üle Eesti mõni tuhat,” lisab ta.

Hobiautod ja mitteeksisteerivad sõidukid
Siiski ei ole 120-150 000 sõiduautot kõik laibad. Peatatud kandega registrisse kuulub suurem osa hobiautosid, mida kasutatakse üksnes hooajaliselt ja mille registrikanne ülejäänud aastaks peatatakse sunnitud kindlustuse tegemise vältimiseks.

AMTELi hinnangul võiks mitteeksisteerivaid – sh. välismaale müüdud, aga korrektselt vormistamata – autosid olla 20-30 000 ja eksisteerivaid, kuid ELV (romusõidukite rahvusvaheline lühend terminist End of Life Vehicle) tasemele jõudnud sõiduautosid 50-80 000. Ülejäänud suudavad ise mingil määral liikuda ja satuvad aeg-ajalt ka tänavatele.