Cobotid võtavad üle: vaata, kuidas robotid üksmeelselt auto kallal toimetavad
Koos Fordi inseneridega ühise tiimina töötavad robotid poleerivad tootmisliinidel veerevaid Ford Fiesta keresid ja hoolitsevad selle eest, et iga auto viimistlus oleks täiuslik.
Kuus robotit sooritavad kauni koreograafiaga viimistlustöö vaid 35 sekundiga ja üks autokere ongi viimistletud. See näeb välja nagu tants. Tants, mida võib tantsida kasvõi 24 tundi ööpäevas.
Täna ütlevad tehase kõneisikud viisakalt, et cobotite tulek on inimese tööd lihtsustav: mõnekümne sekundiga tehtav poleerimisprotseduur võimaldab tootmisliini operaatoritel pühenduda keerukamatele ülesannetele ning vabastab inimesed tüütutest tegevustest.
“Robotid suudavad tuvastada ka sellise olukorra, kus on vaja kasutada suuremat jõudu, samuti suudavad nad hõlpsamini näiteks katuse keskosa lihvida,” selgitas Ford of Europe’i värvitööde vaneminsener Dennis Kuhn.
Täpsemgi kui inimkäsi
Universal Robots’i UR10 robotid on maailmas enimmüüdavad ja neid kasutatakse ka audioseadmete, näiteks kõlarite ja subwooferite viiimistlemisel.
Fordi värvitöökoja robotitel on “käe” ja liivapaberi vahel kasutatud 3D-prinditud pehmenduskihti – nii suudab robot saavutada inimkäega sarnast täpsust ja tunnetust.
Tootmisprotsessis käib Ford Fiesta läbi spetsiaalsest vannist, mis tagab enam kui kümneaastase roostekaitse. Vannitamise järel võivad aga kerepinnale jääda silmale nähtamatud, ent käega katsutavad plekid.
Need aga mõjutavad sõiduki lõplikku viimistlust. Siin tulevadki appi kuus sünkroonis töötavat cobotit, mis nagu imeväel üksteise liigutusi jälgides lihvivad maha kõik ebatäpsused ja eemaldavad tolmu. Enne kruntvärvimisele liikumist inspekteerivad kaks töötajat veel kõik autokered hoolikalt üle.
Kui töö on selge, siis on see selge
Kõlaritööstuses vajatakse lihvimistöödeks vaid ühte robotit. Kurvika autokere puhul oli aga vaja enamat. Fordile viimase lihvi andmiseks kuut. Kuus koos töötavat robotit ongi cobot, eesti keeles veel nimeta nähtus.
“Robotite installeerimine ja programmeerimine võttis mitu nädalat, ülesande muutis keerukamaks asjaolu, et autokere liigub tootmisliinil edasi,” selgitas Dahl Automationi tegevjuht Detlev Dahl.
“Kuid robotite kohandatavus ja meie rikkalikud kogemused võimaldasid leida vajalikud lahendused. Kui robotid on oma liigutused selgeks õppinud, ei väära neid miski.”
Fordi Kölni tehases on uus protsess juba kasutusel, nüüd on kavas seda laiendada ka Hispaanias Valencias ja Rumeenias Craiovas asuvatesse tootmisüksustesse.
Paradigma paratamatu pöördumine
Ettevõttes on kasutusel teisigi robotisüsteeme, mis abistavad tootmisliini töötajaid keerukamates ülesannetes: komplekteerimistegevustes nagu amortisaatorite või süüteküünalde paigaldus. Samuti on kasutusele võetud isejuhtiv robot nimega Survival.
Midagi pole teha, tuleb tõsiasja tunnistada: robotid ja cobotid võtavad üle. Kahejalgne töötaja oma heitlikkuses ning piiratuses lükatakse tagaplaanile, surutakse arvutiekraani taha.
Kuniks tal sealtki tuleb püsti tõusta: masin on täpsem, koostööaltim, vähenõudlikum. Ja suudab tagada ühtlase kvaliteedi, kvantiteedist rääkimata.