Silberauto mehaanik Jaanus rääkis, et tahmafiltrist on rohkem kasu kui kahju. Tänu sellele paunale auto väljalaskesüsteemis on linnaõhk puhtam. Põhimõtteliselt teeb filter seda, et summutist väljuvas heitgaasis ei ole peaaegu üldse tahma ning puudub ka diiselmootori heitgaasidele iseloomulik hais.

Konkreetsel C-klassi Mercedes-Benzil on traditsiooniline katalüsaator ja tahmaosakeste filter samas korpuses ning vidin on päris kallis - maksab 3200 eurot ja lisandub veel käibemaks. Kõigi automarkide lõikes on nii odavamaid kui ka kallimaid.

Tahmaosakeste filtri rike on haruldane.

Tahmafilter võib vahest ummistuda, kui autol tekib mõni muu probleem - näiteks mõni andur läheb rikki, kütusepihusti ei tööta korralikult, õhufilter on umbes, õli pikalt vahetamata jne.

Siis tekib mootori töös rohkem tahma. Kui omanik probleemile ei reageeri, võibki tahmafilter ummistuda. Seda soodustab ka väga vale kasutus, ebasoodsad kasutustingimused ja näiteks kehva kvaliteediga kütus.

Kuid isegi põleva mootoritule ja "täis saanud" filtri puhul ei ole kõik veel kadunud, kui probleemile kohe ja adekvaatselt reageerida.

Esindus ja mitmed muudki teenusepakkujad saavad arvuti abiga käivitada eraldi regenereerimisprotsessi, mis filtrile põhimõtteliselt suurpuhastuse teeb ja seadme töövõime jälle taastab - nagu poleks midagi juhtunud.

Eks automargiti võib olukord olla natuke erinev - viska aga oma auto kasutusjuhendile pilk peale ja vajadusel küsi margiesindusest infot juurde.

Silberautost lisati, et Mercedestel üldiselt tahmafiltritega probleeme ei ole, sest need suudavad jooksvaid põletustsükleid edukalt teostada ka linnasõidul ja lühikestel sõitudel.

Kui tahmafilter mingil põhjusel ikkagi ummistub, siis annab sellest märku kollase hoiatustule süttimine auto armatuurlauas.

Kui nii juhtub, tuleks Mercedesega kohe meistri poole pöörduda, kes siis ummistumise tegeliku põhjuse välja selgitab ja vea parandab.

Võrdluseks siinkohal olgu välja toodud, et Volkswagenit ostes tuleb autoga kaasa eraldi (allkirjastatud) paber, kus käitumisjuhis selleks puhuks kirjas. Keera auto nina pikemale sõidule ja sõida ühtlase kiirusega päris palju.

Hoiatustule ignoreerimine võib olla esimene samm kübemefiltri hukatuse teel.

Probleemi tuum on aga see, et Eesti autoomanikel on tihti kombeks igasugu hoiatustulesid ignoreerida - "Auto töötab ju, küll jõuab tegeleda!"

Nojah, mootor võib ju esialgu töötada, aga kui miski on mootori töös valesti, võib hoiatustule eiramine suurema kahju kaasa tuua. Näiteks selle, et tahmafilter saab valmis ... äraviskamiseks.

Teisisõnu - kui hoiatustule süttimise põhjuseks on vale mootori töö või kübemefiltri ummistus, siis võib hoiatuse ignoreerimine ja edasi sõitmine filtri niimoodi rikkuda, et isegi spetsiaalne puhastustsükkel selle töökorda ei taasta.

Aga tegelikult ei ole isegi siis kõik veel kadunud.

Kuigi sellises olukorras tõttavad kohe igasugused tegelased lohutuseks filtri eemalduse teenust pakkuma, tuleb tähele panna, et olemas on ka ettevõtteid, mis tahmafiltrite veelgi põhjalikumat läbipesu pakuvad. See on ka enamasti efektiivne meede.

Seega, ole ise hoolikas autoomanik, kasuta autot õigesti ning ära ignoreeri hoiatustulesid - siis ei ole midagi karta. Eks hoiatustuledel võib erinevaid põhjuseid olla, kuid üldiselt kehtib põhimõte: parem karta kui kahetseda.

Nagu selgus, ei ole tahmafiltri tõsiste rikete korral küll kedagi teist süüdistada, pigem tuleb peeglisse vaadata.

Tahmafiltri eemaldamise teed minnakse Eestis ja meie lõunanaabrite juures ehk liiga kergekäeliselt, kuid juba lähitulevikus võib ilma tahmafiltrita auto tehnoülevaatuselt läbi kukkuda. Ja kui ostad auto, millel see juba on eemaldatud, siis filtri "taastamine" lööb valusalt rahakoti pihta.

Loo moraal: Hoia ja enneta, siis ei ole pärast (oma rumaluse tõttu) valus ka. Seda, kuidas tahmafiltrit eviva masinat kõige õigem tarbida on, loe SIIT

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena