Kass, kes on inimest üsna aegade algusest saatnud, jääb talle tõenäoliselt aegade lõpuni saladuseks: millal see loomake tuleb, kuhu ta läheb, millal on nõus end silitada laskma ja millal valmis paitajale hambad kätte lööma… ei tea.

Autodisainerite seas on ilmselt olnud erisuguseid kassipidajaid, sest aastakümnete jooksul on mitu mudelit ja koguni üks automark saanud oma nime kaslaste järgi.

Kui aga vaadata, kes autotootjatest on see kõige kassilembesem, selgub üllatuslikult, et kõige enam on nurru ja teravate küünistega käpakesi oma toodetesse peitnud Ford! Seda muuseas tänapäevani, sest vähemalt 1 kassiauto on neil taas mudelivalikus!

Brittide Jaguar on aga ilmselgelt nende uhkuseasi: bränd, mis isepäiselt ja iseseisvalt oma asja ajab ning ei hooli suuremast populaarsusest. Valid auto, valid mõtteviisi. Või vastupidi.

Kui mudeleid lähemalt vaadata, selgub, et nurruvat kiisukest nende seast ei leiagi – enamasti on tegu üsna metsikute ja seiklushimuliste sõiduvahenditega. Eks olekski palunudki nii hoida, sest karvutu, hambutu ja liiga sõbralik kass… ei ole mingi kass!

Jaguar

Jaguar tegi mõni aasta tagasi otsustava sammu ja tõi turule peotäie trenditooteid ehk maasturit meenutavaid noobleid autosid. F-Pace, E-Pace ja täiselektriline I-Pace võluvad üksteise võidu ostjate südameid. I-Pace võlus ära ka aasta auto kohtunikud ja pani kappi tänavuse euroauto karika.

Kust sai Jaguar aga oma nime? Täpselt ei tea keegi, aga tõenäoliselt tegi valiku Sir William Lyons, kes 1935. aastal ettevõttele aluse pani.

Jaguar on brittide autotööstuse uhkus ning selle logo on kahtlemata üks stiilsemaid maailmas. Jaaguar, kes autotootjale nime andnud, on teadaolevalt planeedi üks tugevamaid kaslasi.

Mercury Cougar

Üks kuulsamatest kassist inspireeritud autodest on kahtlemata James Bondi filmidest tuttav Mercury Cougar, mida Ford mudelinimena aastatel 1967-2002 kasutas.

Cougar (e.k. puuma) sündis kaheukselise maitseka kupeena, mida reklaamides kasutati ka päris puumasid. Neis kõrvutati auto V8 mootori häält puumade võimsate urahtustega ning võrreldi auto esilaternaid kaslase silmadega. Pikad tagatuled teenisid aga välja saba nime.

No mine võta nüüd kinni, kui nutikas selline reklaam oli, aga Cougari kupee oli ostjate seas päris populaarne, paljuski tänu James Bondile. Ja selle ninal olev puuma-logo on absoluutselt stiilne!

Ford Puma

Fordi peamajas vajutasid nuppe ilmselgelt ka kassid, sest 1997. aastal jõudis tootmisse veel üks mägede lõvist inspireeritud mudel: Ford Puma, mille ristiemaks… üllatus, üllatus! – jälle puuma!

Puma oli algselt esiveoline kompaktne ja sportlik kupee, mida valmistati aastani 2002 ning mille omapärane välimus ning kerge minek tegid selle ahvatlevaks valikuks paljudele sõidugurmaanidele.

17 aasta järel on Puma taas rivis, seekord vahva linnamaasturina, mille jõuallikate valikusse peaksid tulema ka hübriidajam ja elektrimootor.

Kuna inglise keeles on puuma nii “cougar”, “mountain lion”, “puma” kui ka “panther”, siis on Fordil vähemalt pool teed kass-autode puhul veel minna.

Tõsi, itaallaste De Tomaso Pantera on ühe neist nimedest kunagi peaaegu et napsanud, aga nimetatud auto on nüüdseks vaikselt vajunud ajaloo hõlma ning pantri-nimi seostub pigem Teksasest pärit metal-bändiga.