Hani dünastia (206 e.m.a.–220 m.a.j.) perioodil mumifitseeritud rohkem kui 2000 aasta vanusel hiinlannal on alles oma juuksed, ta nahk on puudutades pehme ning tema liigesed painduvad ikka veel nagu elus inimesel.

Xin Zhui avastati 1971. aastal, kui Hunani provintsi pealinna Changsha lähistel õhuhäirevarjendi lähedal kaevetöid teinud töölised sattusid tema hiiglasuure hauakambri peale. Lehtrikujulisest krüptist tuli välja rohkem kui tuhat väärtuslikku esemeleidu, nende hulgas jumestusvahendeid, tualett-tarbeid, sadu lakitud puidust käsitööesemeid ja 162 nikerdatud puidust kujukest, mis kujutasid naise teenreid. Hauda oli kaetud isegi söögilaud teispoolsuses nautimiseks mõeldud toitudega.

Kuid ehkki hauarajatis, mis oli rikkumatuna säilinud peaaegu 2000 aastat, oli juba iseenesest märkimisväärne, avaldas arheoloogidele veelgi rohkem muljet Xin Zhui surnukeha füüsiline seisukord.

Mumifitseeritud säilmete väljakaevamisel selgus, et naise nahk oli pehme, niiske ja elastne nagu elaval inimesel. Naise juuksed ja karvad, sealhulgas isegi ninakarvad, kulmud ja ripsmed polnud aastasadade jooksul välja langenud. Teadlastel õnnestus läbi viia lahkamine, mille käigus selgus, et surnukeha seisukord on nagu alles hiljuti surnud inimesel.

Xin Zhui muumia

Lisaks leidsid uurijad, et kõik naise elundid on säilinud ja tema veenides leidub ikka veel A-grupi verd. Veenidest leiti ka klompe, mis viitasid surma ametlikule põhjusele — südamerabandusele. Xin Zhui kehast leiti märke muudestki tervisehäiretest nagu sapikivid, kõrge kolesteroolitase, kõrge vererõhk ja maksahaigus.

Läbivaatuse käigus leidsid patoloogid surnud naisüliku maost ja soolkonnast isegi 138 seedimata meloniseemet. Arvestades, et reeglina võtab selliste seemnete seedumine aega umbes tunni, võib eeldada, et melon jäi naise viimaseks eineks, mida ta sõi loetud minutid enne saatuslikuks saanud südamerabandust.

Kuidas sai muumia nii hästi säilida? Uurijad arvavad, et selle eest tuleb tänada õhukindlat ja keeruka ehitusega hauakambrit. Xin Zhui surnukeha asus kõige väiksemas neljast üksteise sisse paigutatud männipuidust kirstust, mis omakorda paiknesid peaaegu 12 meetri sügavusel maa all asuvas ruumis.

Surnukeha ümber oli mähitud 20 kihti siidi ja see lebas avastamise ajal 80 liitris tundmatus vedelikus, mis analüüsimisel osutus kergelt happeliseks ja sisaldas väikeses koguses magneesiumit.

Kirstu põhi oli kaetud kliisterja pinnasega ning kogu konstruktsioon oli ümbritsetud niiskust imava söega ja pitseeritud saviga, mistõttu ei puutunud surnukeha maetuna kokku ei hapniku ega ka lagunemist põhjustavate mikroorganismidega. Hauakambri ülaosa tihendati omakorda meetripaksuse savikihiga, mis ei lasknud veel rajatisse tungida.

Ehkki Xin Zhui surma ja matmise kohta on seega teada üsna palju, teame me tema elust suhteliselt vähe. Leedi Dai oli Hani dünastia kõrge ametniku Li Cangi, Dai markii abikaasa. Ta suri 50. eluaastal ebatervislike eluviiside tõttu. Arvatavasti põhjustasid südamerabanduse eluaegne ülekaalulisus, liikumisvaegus ja dekadentlik toiduvalik.

Sellest hoolimata on tema surnukeha läbi ajaloo kõige paremini säilinud muumia. Praegu asub Xin Zhui surnukeha Hunani provintsimuuseumis.

Tuleb tunnistada, et avastamise hetkel laitmatus seisukorras olnud laip hakkas pärast hapnikuga kokkupuutumist kiiresti lagunema, mistõttu nüüdisajal tehtud fotod ei anna edasi surnukeha rikkumatut algseisundit.