Eesti suurima automüügiportaali auto24 andmetel jätkus 2018. aastal kasutatud autode hinnatõus ja samas pikenes veidi ka tehinguni jõudmise aeg.

Kasutatud autosid ostetakse jätkuvalt umbes viis korda rohkem kui tuttuusi sõiduautosid. AMTELI andmetel müüdi eelmisel aastal 25 387 uut autot. Korrutades selle numbri viiega, saame tulemuseks 125 000.

Kõlab aukartustäratava kogusena. Eesti teedel kokku liikleb üle poole miljoni sõiduki – maanteeameti registris on üle 700 000 auto arvel.

Et nende hulgas on palju romulakandidaate ning muul põhjusel konutavaid, võiks liikluses reaalselt olla pool miljonit autot. Tehes nüüd edasi titematemaatikat, üritas möödunud aastal iga neljas või peaaegu iga kuues (700 000 korral) autoomanik oma neljarattalist maha müüa. Päris aktiivne turg, eks ole!

Turg püsis stabiilsena

auto24 portaali sisestatud kuulutuste arvu poolest mullu suuri muutusi võrreldes 2017. aastaga ei toimunud – kui tavakasutajate kuulutuste arv veidi langes, siis autopoodide aktiivsus jällegi natuke kasvas.

Kokku sisestati 2018. aastal auto24 portaali 114 396 unikaalset kuulutust, millest tavakasutajate omad moodustasid umbes kaks kolmandikku.

Margus Tomberg, auto24 tegevjuht: „Autoturg tervikuna püsis 2018 väga tasakaalukana ja erinevalt mõnest muust sektorist buumi ilminguid ei esinenud. Endiselt tehakse kasutatud sõidukite omanikuvahetusi ligemale viis korda rohkem, võrreldes uute sõidukite ostmisega. Inimeste valikud on majanduslikult läbi kalkuleeritud ja järjest praktilisemad.“

Sama lugu on ka uute autodega – nooblid kukuvad, nn tavaautod tõusevad. Inimesed ei näe enam mõtet osta endale luksusmasinat, kui odavama klassi sõiduauto pakub sama turvalisust ja mugavusvidinaid.

Hinnatõus jätkus

2017. aastaga võrreldes tõusid nii automüügiettevõtete poolt pakutavate autode hinnad kui ka tavakasutajate küsitud hinnad ning seda nii keskmise kui ka mediaanhinna poolest.

Keskmine müügiks pakutavate autode hind tõusis 8371 eurolt 8932 eurole. Mediaanhind, millest siis pooled on odavamad ja pooled autod kallimad, kasvas aastaga 5250 eurolt 5600 eurole.