Tegelikult on aga ka iPhone’ide mudelid omavahel piisavalt erinevad, et endale sobiva valimine võib panna kukalt kratsima küll.

Ehkki iPhone’ide järelturg on õigustatult ülimalt õitsev ja elujõuline, siiski keskendume allpool neile mudelitele, mis hetkel poest saadaval on ehk siis uuematele ja värskematele – iPhone SE, iPhone 7 ja 7 Plus, iPhone 8 ja 8 Plus, iPhone X, iPhone XS ja XS Max ning iPhone XR.

iPhone SE

Kui sulle meeldivad väikesemõõtmelised, aga võimekad telefonid, siis on sinu ainus valik iPhone SE, millel on igati tubli sisu, korralik kaamera ja mõistagi suurepärane operatsioonisüsteem, kuid vaid neljatolline ekraan.

Tänaseks peaks Apple olema vist iPhone SE mudeli tootmise lõpetanud, kuid poodidest võib veel leida soodushinnaga eksemplare.

Telefoni põhiliseks miinuseks on see, et ilmselt selle arvustuse valikust lõpetab Apple esimesena just sellele mudelile tarkvarauuendused. Mis aga ei tähenda nagu muutuks telefon kasutuskõlbmatuks. Arvan, et kasutajal on sellest telefonist rõõmu veel mitmeks pikaks aastaks.

iPhone SE plussid ja miinused

+ kõige väiksem
+ kõige soodsam hind
+ endiselt adekvaatne raudvara
+ kõrvaklapipesa
+ mitteklaasist korpus

– väike ekraan
– selle aasta septembrist võeti tootmisest maha
– siinsetest mudelitest lõpevad tema jaoks esimesena tarkvarauuendused

Väga hea hinna ja kvaliteedi suhtega iPhone hinnatundlikule kasutajale. Saab kasutada koos tavaliste kõrvaklappidega ilma adapterita.

iPhone 7

iPhone 7 eristub oma eelkäijast iPhone 6S-ist ühe julge sammu võrra. 7 ja 7 Plus olid esimesed Apple'i telefonid, millelt tootja eemaldas kõrvaklapiaugu.

Ehkki alguses tõusis sellest vali ja mitmehäälne kisa, on tänaseks mitmedki Android-telefonide tootjad järginud Apple’i eeskuju ilma suurema kisa ja kärata.

iPhone 7-el on nägus alumiiniumkorpus, millel pole enam silmatorkavaid antennitriipe nagu tema eelkäijal iPhone 6S-il. Telefoni 4,7-tolline ekraan võib paljudele tunduda pisikesena, kuid kindlasti on ohtralt ka neid, kes ei vaja liiga suurt ekraani.

Antud mudeli eelisteks on kindlasti ka turu soodsaim iPhone’i hind oma võimekuse kohta. Eriti kui seista valiku ees, kas iPhone 7 või iPhone 8, siis minu isiklik eelistus oleks kindlasti pigem iPhone 7 ja seda lisaks heale hinnale veel ühel olulisel põhjusel – alumiiniumist korpus.

iPhone 8-l on korpuse tagakülg teatavast klaasist, märksa kergemini purunev ja vahetamise korral märksa kallim.

iPhone 7 on lisaks saanud ka oma eelkäijast märksa võimekama mootori kapoti alla. Mitte, et sellest tavakasutajale märkimisväärset kasu oleks, sest mõlemad telefonid töötavad endiselt igati sujuvalt.

iPhone 7 plussid ja miinused

+ piisavalt suur ekraan ühe käega kasutamiseks
+ soodne hind
+ alumiiniumist korpus
+ endiselt piisavalt võimekas

- kaameral ainult üks objektiiv
- puudub kõrvaklapipesa

Mõistliku hinnaga hea telefon kasutajale, kes ei vaja suurt ekraani ega kahte kaamerat. Tavalised kõrvaklapid vajavad adapterit.

iPhone 7 Plus

Apple alustas oma iPhone’ide Plus-versioonide tootmist juba iPhone 6-ga.

Selline mudel on eeskätt neile, kes soovivad suuremat ekraani. Aga mitte ainult. iPhone 7 Plus oli esimene iPhone, milles Apple kasutas topeltkaamerat.

Seega sobib see mudel neile, kelle jaoks telefoniga pildistamine olulist rolli mängib. Topeltkaamera andis täiesti uue mõõtme portreede pildistamisele telefonikaameraga, kuid muutis märksa võimalusterohkemaks kogu pildistamisprotsessi.

Mõistagi puudub ka iPhone 7 Plusil kõrvaklapisisend.

iPhone 7 Plusi plussid ja miinused

+ kaks kaamerat ja portreerežiim
+ suur ekraan
+ alumiiniumist korpus
+ soodne hind võrreldes uuemate mudelitega

- jääb näitajate poolest alla uuematele mudelitele
- puudub kõrvaklapipesa

Suur ekraan ja topeltkaamerad vägagi mõistliku hinna eest teevad sellest telefonist parima valiku kasutajale, kes tahab üle keskmise pilte ning keskmisest suuremat ekraani.

Soovitav kasutada Bluetoothiga kõrvaklappe, sest teised klapid vajavad adapterit.

iPhone 8

iPhone 8 on üllatav kõigepealt sellepoolest, et tema asemel oleks Apple’i tooteloogikat järgides pidanud olema hoopis iPhone 7S. Nagu olid juba ilmavalgust näinud 4S, 5S ja 6S.

Ehk on siin senise loogika muutuses "süüdi" see, et koos iPhone 8 ja 8 Plusiga tõi Apple välja iPhone X-i ehk siis iPhone 10.

Mistahes oli selle numeratsioonihüppe taga, ei olnud selleks hüpe telefoni raudvaras, vaid pigem disainis. Apple vahetas välja mitu põlvkonda tema iPhone'isid teeninud alumiiniumkorpuse ning tõi selle asemel klaasi ja terase sümbioosi.

Uus disain seevastu oli tõepoolest hüppeline, ehkki Apple oli terase ja klaasi koostööd kasutanud juba näiteks iPhone 4S juures. iPhone 8 ja 8 Plusi välimus om muidugi märksa edevamad kui 4S oma – tegu on tõeliste pilgupüüdjatega.

Paraku on ilul oma hind ja see pole odav. Ehkki ilu ei peagi vast odav olema, siis iPhone 8 tagaklaas maksab pea samapalju kui mõni odavamat sorti telefon.

Väidetavalt peaks tagaklaasi väljavahetamine maksma kuskil 500 euro ringis, kusjuures ekraanivahetus peaks maksma poole vähem. Selle probleemi vastu aitaks ilmselt telefoniümbris, kuid sellisel juhul peitub korpuse kogu ilu.

Suurematest tehnilistest uuendustest väärib märkimist, et tänu klaasümbrisele on iPhone 8 ja 8 Plus esimesed iPhone’i mudelid, mis toetavad juhtmevaba laadimist.

iPhone 8 plussid ja miinused

+ stiilne välimus
+ võimekas sisu
+ mugav ühe käega kasutada

- klaasist tagakülje vahetus purunemise korral kallis
- ainult üks kaamera
- puudub kõrvaklapipesa
- hind pole enam nii soodne kui iPhone 7 oma

Eelmise põlvkonna ühekäetelefon, mis näeb välja edevam, kui iPhone 7, kuid on sellevõrra ka soolasema hinnaga. Soovitaksin pigem kas soodsama hinnaga iPhone 7-t või siis juba iPhone X-i.

iPhone 8 Plus

Veel rohkem ilu kui iPhone 8 juures, s.t suurem ekraan ja rohkem klaaspinda telefoni tagaküljel. Samuti kaksikkaamera nagu iPhone 7 Plusil.

Kaamerat on tarkvaraliselt tõhustatud, mis tuleb eriti välja portreerežiimi juures, kus telefonis saab muuta portree valgustust.

See ja juhtmevaba laadimine ongi põhimõtteliselt ainukesed suuremad erinevused eelmise mudeliga, mida kasutaja esmapilgul suudab eristada.

Selles mõttes oleks nagu tegu pigem iPhone 7S-iga, kuid kapitaalne muutus välimuses annab ehk õiguse kasutada järgmist mudelinumbrit.

iPhone 8 Plusi plussid ja miinused

+ stiilne välimus
+ võimekas sisu
+ suur ekraan
+ kaks kaamerat ja täiustatud portreerežiim

- klaasist tagakülje vahetus purunemise korral kallis
- puudub kõrvaklapipesa
- hind pole enam nii soodne kui iPhone 7 puhul

Edeva välimuse, suure ekraani ja korralike kaameratega elustiilitelefon, mis teisi võimalusi arvestades pole eriti praktiline valik.

iPhone X

iPhone X on vaieldamatult üks Apple’i uuenduslikumaid nutitelefone. Servast servani ekraan ilma klassikalise kodunuputa, näotuvastus, mis tõeliselt töötab ja uudne rakenduste haldamine muudavad telefoni kasutamise märgatavalt intuitiivsemaks kui eelmiste mudelite napid uuendused.

Disain sarnaneb iPhone 8 omale, s.t telefonil on klaasist tagakülg. Kasvanud võimekus lubab telefoniga kasutada liitreaalsust kasutavaid rakendusi.

Ehkki ekraani on suurem kui varasematel iPhone’i Plus-versioonidel (5,5 tolli vs 5,8 tolli), on telefon ise mõõtmetelt neist märgatavalt väiksem, jäädes pigem tavamudelite suuruse juurde.

Kahjuks ei tule head asjad tasuta ning iPhone X on esimene iPhone, mille baashind ületab 1000 euro piiri.

iPhone X plussid ja miinused

+ turvaline näotuvastus
+ uudne rakenduste haldus
+ telefoni servast servani 5,8-tolline OLED-ekraan
+ mugav suurus ühe käega kasutamiseks
+ kaks väga head kaamerat
+ stiilne välimus

- klaasist tagakülg, mida on purunemise korral kallis vahetada
- puudub kõrvaklapipesa
- hind vastab võimalustele

Kallis, kuid mitte enam kõige kallim nutitelefon, mille juures tehtud uuendused nii raud- kui ka tarkvaras tunduvad seda hinda õigustavat.

Valik neile, kes tahavad telefoni juures innovatsiooni ja on nõus selle eest ka oma kukrut kergendama.

iPhone Xs ja Xs Max

Tüüpiline iPhone X-i järgmine S-seeria mudeliuuendus, ühe suure erinevusega eelmistest.

Kui eelmiste mudelite puhul olid Plus-versioonid märksa võimekamad võrreldes tavaversiooniga, siis Xs-mudelite puhule seda enam pole: raudvara on mõlemal täpselt sama, sh kaamerad, mille puhul on erinevus olnud varem kõige suurem.

Max-mudelil on vaid veidi parem aku võrreldes tavalise Xs-iga. Lisaks suuremale akule on Maxil 6,5-tolline ekraan, mis on suurim senistest iPhone’i-ekraanidest.

Välimuselt on Xs identne X-iga, Max on ainult veidi suurem, kuid ei ületa oma mõõtudelt varasemaid Plus-versioone.

Apple’i enda sõnul on nad kasutanud Xs-mudelite tagakülje juures kõige tugevamat klaasi, mis peaks minimeerima selle purunemist.

iPhone Xs-i plussid ja miinused

+ uusim ja võimekaim raudvara
+ sama hea välimus nagu iPhone X-il koos servast servani ekraaniga
+ näotuvastus
+ kaks kaamerat koos täiustatud tarkvaraga
+ eSIM'i tugi (esialgu Eestis mitte)

- edasiarendus iPhone X-ist liiga marginaalne
- tippmudelile vastav hind

Telefon neile, kes tahavad kõige uuemat ja kõige paremat. Ning kes on võimelised seda endale lubama ilma neere või muid organeid müümata.

iPhone Xs Maxi plussid ja miinused

+ uusim ja võimekaim raudvara
+ suur 6,5-tolline servast servani OLED-ekraan
+ vastupidav aku
+ näotuvastus
+ sama hea välimus nagu iPhone X-il
+ kaks kaamerat koos täiustatud tarkvaraga
+ eSIM'i tugi (esialgu Eestis mitte)

- edasiarendus iPhone X-ist liiga marginaalne
- tippmudelile vastav hind

Apple’i telefonide täielik tipp hetkel. Suur ja ülihea ekraan, parimad kaamerad, vastupidav aku stiilses kestas, näotuvastus. Polegi nagu midagi enam lisada.

iPhone Xr

Põhimõtteliselt on tegu Xs-seeria soodsama versiooniga, mis samas on kasutajaid juba meeldivalt üllatanud.

Ehkki telefonil on vaid üks kaamera, ekraan pole OLED, vaid LCD ja korpus on tehtud alumiiniumist, on selle riistvara põhimõtteliselt sama mis Xs-il, see teeb täiesti laitmatuid pilte ja selle aku ületab vastupidavuselt isegi iPhone Xs Maxi oma.

Lisaks muule võib iPhone Xr kiidelda erinevate rõõmsavärviliste korpustega, mida vist ühelgi teisel telefonitootjal hetkel ette pole näidata.

iPhone Xr-i plussid ja miinused

+ uusim ja võimekaim raudvara
+ soodne hind
+ erksavärvilised korpused
+ korralik kaamera portreerežiimiga
+ näotuvastus

- ainult üks kaamera
- LCD-ekraan
- puudub 3D Touch
- terase asemel on korpuses kasutatud alumiiniumit

Suurepärane kompromiss uusima tehnoloogia ja hinnasäästlike lahenduste vahel. Kui kaks kaamerat ja OLED-ekraan pole esmatähtsad, siis võib valida hetkegi kõhklemata iPhone Xr-i, millel on kõigele lisaks parim aku, mis iPhone’idel eales on olnud.

Kokkuvõtteks

Võib tunduda kentsakas kõrvutada iPhone’e Android-telefonide lõppematu mudelimerega, millel ei näi kaldaid olevat. Ometi on aga läbi aja muutunud ka iPhone’id.

Tõsi küll, nende omavahelised erinevused on märgatavalt väiksemad kui konkureerivas Andoidi-maailmas, kuid erinevused on siiski täiesti reaalsed.

Apple’i toodangu kasutajakogemus on ka vanemate mudelite puhul püsivalt kõrge. Uuemate mudelite puhul lisandub vaid funktsionaalsust, kuid paraku ka hinda.

Seega võib inimene, kellele iPhone’id meeldivad või kes tahab Apple’i ökosüsteemiga isiklikult tutvuda, valida julgelt mistahes ülaltoodud mudeli ning olla kindel, et telefon peab tal muretult vastu veel mitmeid aastaid. Valida tuleb tal vaid endale taskukohane hind ja ekraani suurus.

Fotograafiahuvilised peaksid ilmselt vähemalt iPhone 7 ja 8 puhul eelistama nende telefonide Plus-versioone.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid