Maximi sõnul jõudis ta video tegemiseni, kui viis läbi eksperimente vedela lämmastikuga ja otsustas ühtlasi uurida vee külmumist. Teatud oludes tekkisid ideaalsed tingimused veeauru kondenseerumiseks jää pinnale ja selle ta ka videosse püüdis. Ise võrdleb ta demonstreeritavat protsessi pilvede või sademete tekkimisega.

Seejuures oli see Maximile juba teine kord antud preemia võita. 2015. aasta võistlusel tõi talle kategooriavõidu YBCO ülijuhi omadusi tutvustav video. Samuti on tema looming kogunud laialdast jälgijaskonda YouTubes, kus noore teaduse populariseerija loodud videosid on vaadatud üle 160 miljoni korra.

Võistluse korraldaja Ivo Kruusamägi leiab, et teatud olukordades on just pildiline pool see, mis annab mõtet kõige paremini edasi. Samuti toob Kruusamägi välja, et: “hariduslik aspekt võimendub teadusfotode puhul eri tuntavalt, sest esiteks näitavad need meile midagi sellist, mida igapäevaselt ei kohta, ning teiseks on on nende puhul äärmiselt oluline kirjeldus, mis võimaldab meil nähtavat paremini mõista ja konteksti asetada”.

Finaalis pälvis äramärkimist ka Tartu Ülikooli moodsa populatsioonigeneetika vanemteaduri Mait Metspalu foto Ester Orasest, kes tõmbas välja hammast Tartu Ülikooli kunstimuuseumile kuuluvast muumiast, kui radiosüsinikumeetodil ja DNA analüüsil tuvastati muumia autentsus.

Eesti teadusfoto võistluse žüriisse kuulunud teadusajakirja Horisont peatoimetaja Ulvar Käärt rõhutab vajadust viia teadlasteni arusaam, et ka mikroskoobi-, kosmose- või tööprotsessi jäädvustavad pildid, kus keegi midagi mõõdab või uurib, pakuvad tegelikult laiemat huvi. “Teadus on oluline osa inimkultuurist ja me peaksime hoolitsema, et see saaks ka väärilist tähelepanu.”

Eri riikide võidutööd on leitavad Vikipeediast. Kuni veebruari lõpuni on Tallinna teletornis avatud ka fotonäitus Eesti viimaste aastate parimatest teadusfotodest.

Üle aasta toimuv rahvusvaheline teadusfoto võistlus on välja kasvanud Eesti teadusfoto konkursist. Seni kahel korral toimunud sündmus on mõlemal puhul kogunud üle 2200 osavõtja. Võistluse kohta saab lähemalt vaadata SIIT.