Aadressile Maakri 30 kerkiv Skyon asub kunagise Härjapea jõe vasakkaldal ning praeguse linnasüdame asemel oli seal kolm sajandit tagasi eeslinn. Pooleteist meetri sügavuselt, 17. sajandi kultuurikihist, leiti väljakaevamiste käigus majapõhi ning selle seest ja ümbert mitmeid ajalooliselt hindamatuid esemeid.

Väljakaevamisi läbiviiva Arheox OÜ juhi Rivo Bernotase sõnul on leitud kümneid münte, mis võib viidata sellele, et toona majas elanud inimesed peitsid oma varanduse näiteks ahju alla, ent osa väiksest aardest on mingil põhjusel maha jäänud. Hoone ise on kas purustatud või lammutatud.

„Iga leid on hindamatu väärtusega, sest lisab väikse killu Tallinna ajaloopuslesse,“ ütles Bernotas. „Huvitavamad leiud on olnud näiteks haruldane Tallinnas vermitud hõbeöör, kuldmündi kaaluviht, mille sarnast varem leitud pole, ning ahjukahli tükk, millist samuti Eestis seni esinenud pole. Eriline oli ka messingist noapea, mille ühel poolel püha neitsi Apollonia ja teisel apostel Toomas.“

Kõik leiud puhastatakse, viiakse määramisele ja säilitatakse Tallinna Ülikooli arheoloogia teaduskogus, misjärel saavad ajaloolased leidudega seotud andmeid asuda sünteesima ning analüüsima. Tulevase äri- ja büroohoone Skyon krundil teostatakse väljakaevamisi, sest tegemist on muinsuskaitsealaga ning mullu tehtud eeluuringud näitasid, et pinnases on peidus 17. sajandisse ulatuv kultuurikiht.

„Maakri tänava piirkond, eelkõige omaaegse Härjapea jõe paremkallas, on tänu arvukatele uusehitistele üsna põhjalikult läbi uuritud, kuid iga väljakaevamine ja leid on eriline, sest avab järjekordse hämara laigu,“ lausus Bernotas. „Pinnas viitab, et Maakri tn 30 krundi ala on keskajal olnud liigniiske, kuid 17. sajandi jooksul on piirkond muutunud püsivalt elamiskõlbulikuks ning sellest perioodist pärinevad ka esimesed viited kinnistu hoonestusest.“

Hoone arendajatel on plaanis tulevase pilvelõhkuja fuajees selle ehitusplatsilt leitud esemeid eksponeerida, et näidata inimestele, milline oli elu hoones sadu aastaid tagasi.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid