Esimesed reisijad on TalTechi visioonikonverentsile sõitvad rektor Jaak Aaviksoo ja Euroopa Investeerimispanga asepresident Alexander Stubb.

Pärast esmasõitu on auto kõigile huvilistele lähemaks vaatamiseks välja pandud ülikoolilinnaku Akadeemikute alleel.

Tehnikaülikooli 100. aastapäevaks valminud Iseauto on täisautonoomne isejuhtiv sõiduk, kuhu mahub kuni kuus inimest. Sõiduki elektroonika, sensoorika ja juhtimistarkvara on valminud tehnikaülikooli robootika-, IT- ja inseneriteadlaste juhtimisel, kus suurima panuse andsid inseneri- ja IT-teaduskonna tudengid.

Iseauto kere disainis Sven Sellik Silberautost ja see töötati välja TalTechi lõpetanud Silberauto inseneri Johannes Mossovi juhtimisel. Projektis osales ka ABB, kes panustas Iseauto töökindluse parendamisse.

„Ligi kahekümnest tudengist koosnev tiim alustas Iseauto arendamist täpselt aasta tagasi. Selle baasilt on juba praegu kaitstud 10 magistri-, bakalaureuse- ja diplomitööd ning avaldatud mitmeid teaduspublikatsioone,“ ütles Iseauto projektijuht ja TalTechi inseneriteaduskonna vanemteadur Raivo Sell.

Silberauto juhatuse esimees Väino Kaldoja tunneb suurt heameelt, et aasta tagasi võetud eesmärk nii kiiresti ja hästi realiseerunud on.

„Projekti üks eesmärk on anda noortele eeskuju ning äratada neis huvi kaasaegsete ja tulevikku vaatavate lahenduste ja õppimise vastu,“ kinnitas Kaldoja.

Iseauto saab olema osaks TalTechi targast linnakust, kus arendatakse välja nutikas taristu ja 5G-põhine ülikiire andmesidevõrk.

Tulevikus saab tark linnak koos isejuhtivate sõidukitega arendusplatvormiks tehnikaülikooli tudengitele, teadlastele ja tehnoloogiaettevõtetele uute tehnoloogiate ja teenuste arendamiseks.

Projekti järgmises faasis alustataksegi koos Teliaga 5G tehnoloogia teste ja luuakse sõidukitevahelise suhtluse platvorm. Koostöös Silberautoga jätkatakse sõiduki konstruktsiooni optimeerimist ja täiendava tarkuse arendust.

Iseauto esimene ametlik sõit algab TalTechi linnakus IT-kolledži (Raja 4C) juurest ning suundub tudengimaja kõrval oleva Thomas Johann Seebecki mälestusmärgi juurde.

Iseauto esmasõit avab Tallinna Tehnikaülikooli visioonikonverentsi TalTechDigital - digituleviku teejuht.