Me räägime veel neist kõigist järgemööda ja korraga, kuid kõigepealt maandus labori testimislauale Nokia 8 Sirocco - ilmselt lipulaev, kui nii võib nimetada, kirjutab AM.ee.

Muidugi on see eriline telefon, vähemalt välimuse tõttu. Sisu poolest enam mitte nii palju kui Windowsiga telefonide aegadel, aga puhas Android One ehk 8.1 Oreo teeb siiski Nokia ka selles tohutus Androidimeres vähemalt märkimisväärselt eriliseks ja uueks.

Kui läbida kiirelt traditsiooniline kerge vingumine sõrmejälgede teemal, mida kahest küljest klaasiga kaetud Nokia paratamatult kogub, peatume veidi pikemalt muul disainil, mis on samuti eriline.

Näiteks on telefoni servad üsna teravad, sest nii esi- kui tagaklaas kaardub serva suunas pea igast äärest rohkem või vähem ning võib öelda, et mobiil on servast vaid paar millimeetrit paks.

Sellel on oma eelised ja puudused

Eelis kindlasti on turunduslik: servast on see nutitelefon justnagu äärmiselt õhuke ja kuna ka nähtav ekraan kaardub Samsung Galaxy Edge´i sarjaga omaselt äärtest serva suunas, siis on Nokia 8 Sirocco efektne telefon, kui see lauale panna, kergelt ruumilise ekraanipildiga.

Selle lahenduse puudus aga avaldub väljas käies midagi mobiilist otsima hakates või pildistades - servad on nii õhukesed, et tugevamalt oma töntside sõrmedega seadet kätte haarates paratamatult puutub sõrmenahk servast kokku puutetundliku ekraanipinnaga. See toob kaasa ekraani mittereageerimise sõrmevajutustele või valel hetkel pildistamise.

Pikapeale sellega siiski harjub ja õpid peagi ära elegantse õrnalt telefoni käeshoidmise, mitte jõulise pihku haaramise.

Ülipeenesse metalsesse serva on mahutatud ka SIM-kaardi pesa. See on pisut muust tasapinnast eemal. Paremas servas on helivaljuse nupud ja sisse-väljalülitamise nupp.

Tagaküljel on veel sõrmejäljelugeja. Ehkki ees ekraani all oleva sõrmejäljelugejaga on selle kasutajad sügavalt harjunud nagu ka siinkirjutaja, tundub taga asuv sõrmejäljelugeja kuidagi mugavam ja sellega harjub samuti kiirelt ära.

Kuna Nokia kaks tagakaamerat on muust tasapinnast kõrgemal, siis langeb ära ka kogemata kaamera läätsele sõrme sattumise oht, sest sa tunnetad kohe, kus on luger ja kus kaamera.

Sõrmejälg registreeritakse hetkega, see on väga kiire. Näotuvastuse võimalust aga siiski pole.

On veel teinegi omadus, mille poolest Nokia (ehk tegelikult HMD, Hiinas Nokiate tootja) on pool kukesammukest teistest maas. Nimelt leiab selle mudeli seest Qualcomm Snapdragon 835 protsessori, aga mitte Snapdragon 845, millel on riistvaraline tehisintellektitugi.

HMD on Nokia telefone kaua lihvinud ja arendanud, kuid sel on üks väike pahupool - välja tulles kipuvad need õige pisut aegunud olema, ehkki riistvara on viimistletud väga põhjalikult.

Jõudlus tipu lähedal

Peab ütlema, et vaatamata vanemale Qualcommi protsessorile jookseb Nokia üsna kärmelt.

Näiteks tegi see telefon Quadranti jõudlustestis, mille läbi aegade edetabelit Arvutimaailm avaldab, ära isegi uuele omatoodetud Kirini protsessoriga Huawei tipptelefonile P20 Pro, maandudes kõigi aegade kolmanda tulemusega esikolmikusse.

Kaameraga murul

Nokia 8 Sirocco tagakaameraid on kaks. See ei üllata kedagi, kuid olles Huawei esimesi kahe tagakaameraga telefone põhjalikult testinud, võib öelda, et see on õige otsus.

Nokia lahendus on pisut teistsugune: üks tagakaamera on lainurgaga, teine tele. See avaldub ka kahest kaamerapildist kokku pandud bokeh-piltidel - tundub, nagu taust on pigem lainurk ja terav objekt esiplaanil tele.

Aga see tarkvaraline kokkupanemine on üsna sujuvalt tehtud, nii et suuri vigu fake bokeh´is pole. Vaatame järele mõnelt proovipildilt:

Kaktuse teravad okkad on siiski välja joonistatud. Tarkvaralise bokeh´iga kipuvad peened üleminekud ähmastamise teed minema, kuna taust ähmastatakse spetsiaalse filtriga, mitte ei tee seda objektiiv.

Mõnikord, eriti hämaramas olukorras aga läheb teravustamisega natuke mitte nii, nagu tahetud. Siis on mobiil spontaanne ja tuleb igaks juhuks teha rohkem võtteid, et just õige asi teravaks saada.

Lisaks kahele tagakaamerale on tagaküljel ka tooniv välk.

Nokia filmib ka 4K kvaliteedis videot.

Allääres on USB Type C pesa, 3,5 mm kõrvaklapipesa enam pole. Kaasas on USB C kõrvaklapid. All asub ka üksik kõlar, mis teeb üsna korralikku häält.

GPS-i täpsuse osas üllatusi ja ka puudujääke polnud: nagu ikka mõnemeetrise täpsusega, träkk botaanikaaias nägi välja selline:

Säästlik akutarbija

Ehkki Nokia 8 Sirocco aku on vaid 3260 mAh, kestab see üllatavalt hästi. Oma osa on ilmselt ka uuel ja puhtal Android One´il, mida Nokia pole ise eriti täiendanud.

Esimene päev jookseb sujuvalt õhtusse 40% akujäägiga, teisegi päeva saab rahulikult veeta, kui väga aktiivselt meediat ei tarbi. Qualcommi kiirlaadijatoega saab alla tunniga aku uuesti täis.

Kokkuvõttes on Nokia uus telefon kena ja kiire, ehkki kaameraga on rohkem juhuslikkust kui näiteks iPHone X-i, Samsung Galaxy uusimate mudelite ja Huawei P20 Pro-ga.

See tähendab, et valesti teravustatud või valgustatud kaadrite osa on suurem kui neil, kuid siiski teeb Nokia väga häid pilte ja enamik õnnestuvad.

Kui ligi 800-eurose hinna ka rohkem alla saaks, oleks tegemist stiilse ja väga võimeka telefoniga. Aga muidu on ka mobiil üsnagi oma hinda väärt.

TEHNILISED ANDMED
Nutitelefon Nokia 8 Sirocco
Hind: 789 eurot (Elisa)

* Tolmu- ja pritsmekindel (IP67)
* Sisemälu kuni 128 GB
* Muutmälu: 6 GB
* Operatsioonisüsteem: Android One (8.1 Oreo)
* Protsessor Qualcomm Snapdragon 835, 4x 2,5 GHz Kryo ja 4x 1,8 GHz Kryo (kaheksatuumaline)
* Ekraan: 5,5-tolline, 2560 x 1440 pikslit, P-OLED, Corning Gorilla Glass 5 kaitsekiht
* 4G: jah
* wifi: 802.11 a/b/g/n/ac (MIMO)
* Bluetooth: 5.0
* NFC: jah
* Tagumised kaamerad: 12 MP (f/1.7 ja f/2.6)
* Eesmine kaamera: 5 MP (f/2.0)
* Tagumise kaamera video kvaliteet: 4K
* Eesmise kaamera video kvaliteet: Full HD, 1080p
* Aku: 3250 mAh, kiirlaadimine