Liangbing Hu juhtimisel tegutsenud teadustiim keetis esmalt puiduproove naatriumhüdroksiidis ja naatriumsulfiidis, et materjalist kaks polümeeri - hemitselluloos ja ligniin - osaliselt eemaldada. Need on kaks kolmest Maal leiduva taimse massi põhikomponendist, kolmas on tselluloos. Puidus on tselluloosisisaldus 40-50%, ligniini ja hemitselluloosi on mõlemat 20-30%.

Pärast hemitselluloosi ja ligniini eemaldamist pressiti puit kõrge kuumuse all kokku, mille tulemusena purustati puidurakkude seinad täielikult ja järele jäi üksteise suhtes tihedalt asetsevaist tselluloosi nanokiududest koosnev materjal ehk teisisõnu puiduklots, mis oli algsest viiendiku võrra õhem, kuid tänu tihedusele erakordselt tugev.

Teadlased testisid tugevust selle pihta tulistades. Kuulid lendasid tavalisest puidust hõlpsalt läbi, ent töödeldud puit neid lõpuni läbi ei lasknud.

"Tänu töötlemisele on selline puit tavalisest 12 korda tugevam ja kümme korda vastupidavam," ütles Hu. "See materjal võiks olla terase või isegi titaanisulamite konkurent. See on võrreldav ka süsinikkiuga, kuid palju odavam."

Lisaks on uus superpuit ka kerge, kaaludes tavalisest puidust kuus korda vähem. Teadlased ütlevad, et seda võiks kasutada autode, lennukite ja hoonete ehituses. Kui kasutada kiirelt kasvavaid puid nagu näiteks mändi või balsapuud, oleks võimalik puidukasutust ka märksa keskkonnasõbralikumaks suunata.

Kogu protsess võtab aega umbes kaks päeva. Puitu on tarvis lahuses üle seitsme tunni keeta ning seejärel peab see kuuma surve all veetma terve päeva. Et menetluse saaks praktilisse kasutusse võtta, peavad teadlased leidma viisi, kuidas seda oluliselt kiirendada.

Liangbing Hu on varemgi puiduga huvitavaid katseid teinud, valmistades puidust ja lehtedest liitmaterjalist naatriumioonakusid, loonud läbipaistvat puitu ja isegi põletatud puidust veefiltreid.