Seitse juhtumit, kui purjus väejuht on otsustanud lahingu saatuse
Normandia dessant
D-päev ehk Normandia dessant 6. juunil 1944 otsustas teatavasti Teise maailmasõja saatuse läänerindel. Nüüd on Stephen E. Ambrose oma raamatus "Pegasuse sild" kirjeldanud, kuidas otsustaval hetkel Wehrmachti major Hans Schmidt, kelle meeste valvata oli kaks silda Orne jõel, ja ülesandeks vaenlase lähenedes sillad õhku lasta, magas sel ajal hoopis rasket pead välja ja ärgates ruttas lahingusse, sõites kogemata otse Briti vägede tagalasse (ja langes vangi).
Purjus kindral kukkus hobuselt
31. detsembril 1862, USA kodusõja Stonesi jõe lahingu esimesel päeval ründas konföderatsiooni armee liiduarmeed Munfreesboros, Tennessees. Kindral Braxton Bragg oli ülimalt edukas oma plaani teostamisel, välja arvatud sellega, et kindralmajor Benjamin F. Cheathami brigaadid kaotasid pea, kui maani täis Cheatham lihtsalt hobuse seljast alla kukkus.
Ulysses S. Grant
Põhjaosariikide ülemjuhatajal ja hilisemal presidendil oli krooniline alkoholiviga küljes, kuid ajaloolased väidavad, et see tegi temast hoopis edukama väepealiku. Pidev võitlus enese distsiplineerimisega võimaldas tal mõista teiste distsipliiniprobleeme, ja sel ajal kui teised kindralid tegid oma ülbuses tõsiseid vigu, oli Grantil võimalik neid vältida. Aga kuna Grant oli sageli purjus, siis teda isegi ei seganud hirm nurjuda, ta oli lahingus agresiivsem, kui keegi teine,
Samuraid ei saanud aru, et neid rünnati
Imagawa Yoshimoto, võimas Jaapani väepealik 1560. aastal, 35 000 mehega, otsustas, et läheb vallutama pealinna Kyotot. Tema teed pidi tõkestama Oda Nobunaga vaid 2500 mehega. Kui aga Nobunaga luurajad nägid, et Yoshimoto väed on hakanud jooma ja laaberdama, saatis ta väikese üksuse kohalikku kindlusse, laskid heisata oma väe lipud vastase laagri ümber ja siis ründas kogu oma jõuga ühest suunast.
Purjus sultan kaotas terve laevastiku
Vene vägi tüdines vaenlast ootamast
Viljam Pohlebkin on raamatus "Vodka ajalugu" kirjutanud, et 1377. aastal peetud Pjana jõe lahingus olid viis vene vürsti ühendanud väe, et väikest vaenuväge puruks lüüa. Kuid ootamisest väsinud sõdurid hakkasid mõdu ja õlu trimpama, olles väikese mongolite üksuse saabudes juba täiesti võitlusvõimetud.Nii said mongolid tuigerdavaid mehi maha nottida, ilma tegelikku vastupanu kohtamata. Suzdali-Nižegorodi vürst Ivan Dmitrjevitš uppus jõkke juba enne, kui mongolid üldse temani jõudsid.
Trooja hobune võeti peoga vastu
Kreeka mütoloogias suurt tähtsust omava Trooja sõja kuulsaim element oli puidust hobusekuju vedamine kingitusena linnamüüride vahele, kus selle sees peidus olnud sõdurid said linnavärava lahti teha. Põhjuseks ilmselt ka see, et Trooja hobuse saabumist pidutsenud kaitsjad olid liiga purjus ja magasid.