Napikas: USA astronaudi värske raamat sisaldab senirääkimata lugu sellest, kuidas üks meeskonnaliige avakosmoses peaaegu hukkus
USA astronaut Scott Kelly viibis ISS-i ehk rahvusvahelise kosmosejaama pardal korduvalt, kõige kauem oli ta jaamas terve aasta märtsist 2015 kuni märtsini 2016. Ta on kõige kauem kosmoses viibinud ameeriklane. Uues autobiograafias kirjutab mees ka ühest peaaegu traagliselt lõppenud sündmusest avakosmoses, mille peategelaseks oli vene kosmonaut Oleg Skripotška.
Raamatu nimeks on "Vastupidavus: aasta kosmoses, elu täis avastusi" ("Endurance: A Year in Space, A Lifetime of Discovery") ning see ilmus üleeile. See sisaldab varemrääkimata lugu, mis juhtus Kelly eelmise kosmosemissiooni ajal aastal 2010.
Vene kosmonaut, raketitehnoloog-insener Oleg Skripotška väljus 15. novembril koos kolleeg Fjodor Jurtšikiniga jaamast avakosmosesse. Nende missioon oli kuue ja poole tunni pikkune ja nad pidid selle aja sees Zvezda moodulisse installeerima uue tööjaama, paigaldama mõningaid vardaid, tooma "õuest" ära mitmeid eksperimentaalseadmeid ja nii edasi.
Kelly sai juhtumist teada alles viis aastat hiljem.
Texas Monthlyle antud intervjuus rääkis Kelly veel sedagi, kuidas kosmosejaam peaaegu 2015. aasta suvel vana satelliidiromuga kokku oleks põrganud. Pardalolijad evakueerusid jaama külge dokitud Sojuzi kosmoselaeva.
"Sel hetkel mõtled, et kui me pihta saame, siis me põhimõtteliselt aurustume," sõnas ta. "Muud varianti ei ole, see oleks nagu aatompommi plahvatus. Kuid see pole midagi sellist, millele peaks hiljem mõtlema. "