Äikese poolt koduseadmetele tekitatud kahjustused võivad olla erinevad, alustades sellest, et läbi on vaid ruuteri port. Halvemal juhul võivad olla kahjustatud nii ruuter, digiboks kui ka teler.

Telia tehnikud on kokku puutunud isegi juhtumitega, kus peale pikselööki on kaablite asemel alles vaid põlenud jutt seinal.

Äikese mõju ei tasu alahinnata. Mõne aasta eest tõi äikeserohke suvi Telia kõnekeskusele enam kui 27 000 pöördumist ning välja tuli vahetada enam kui 1000 kliendiseadet. Ka tänavu on selliste pöördumiste hulk tunduvalt suurem kui paaril eelneval suvel.

Äikese puhul on kõige tavalisem suhtumine, et „pole minuga varem midagi juhtunud ja vaevalt ka edaspidi juhtub“. Samas tuleb ette juhtumeid, kus tehnik vahetas päeval välja äikesekahjustusega seadme, kuid juba samal õhtul naases klient sama murega – nimelt oli vahepeal üle käinud uus äikeselaine ja seadme taas läbi kärsatanud.

Enamasti eksivad inimesed sellega, et ühendavad seadmed vaid vooluvõrgust lahti. Näiteks juhtmega netiühenduse puhul tuleb seadmete tagant lahti ühendada ka võrgukaabel.

Kuidas koduelektroonikat äikese ajal kaitsta?

Ühenda juhtmed ja kaablid seinakontaktidest lahti

Kõuemürinat kuuldes või suvel pikemaks ajaks kodust ära sõites tasub koduelektroonika juhtmed vooluvõrgust lahti ühendada. Samuti tuleks eemalda seinakontaktidest internetikaabel ja võimalikud antennijuhtmed.

Oluline on need lahti ühendada just seinakontaktist, mitte vaid seadme küljest, sest seinakontaktis olevad kaablid võivad pikselöögist siiski kahjustada saada.

Soeta piksekaitsmega voolujuhe

Ülepinge kahjustuste riski aitab vähendada piksekaitsmega voolupikendusjuhe, kuhu saab ühendada korraga mitu seadet.

Kui maja vooluvõrk on maandamata, siis piksekaitsmega voolujuhtmest abi pole, sest kaitse peab saama ülepinge ikkagi kuhugi maandada. Samas peab märkima, et pikse otselöögi korral ükski seade kaitset pakkuda ei suuda.

Kontrolli maja vooluvõrk üle

Vanemates majades on vooluvõrk sageli maandamata ja muretsetud äikesekaitsmed ei pruugi piisavalt toimida. Seetõttu tuleks spetsialistidel lasta vooluvõrk üle kontrollida ning veenduda, et maja oleks äikese eest võimalikult hästi kaitstud.

Seadmete taasühendamisel varu kannatust

Pärast äikest varu veidi kannatust – äikese möödudes ja pärast elektriühenduse taastumist saad seadmed voolu- ja internetivõrku tagasi ühendada. Kui telefon on tumm, teler ei näita pilti või netti pole, soovitame oodata umbes 30 minutit, et ühendus jõuaks iseseisvalt taastuda.

Oluline on teada, et ülepingest kahjustatud seadmetele ei kehti tootja garantii. Seega peab võtma kasutaja parandamise või uue seadme soetamise kulud enda kanda.

Seadmetest olulisem on loomulikult hoida enda ja lähedaste elu ning pidada kinni äikeseaegsetest ohutusnõuetest: äikese ajal mine tuppa või kinnisesse autosse, hoia eemale veest ja suurtest puudest või lipuvarrastest (äike lööb harilikult kõrgeimasse objekti) ning ära kasuta elektroonikaseadmeid.