Abivahenditeg tegeleva Invaru klienditeeninduse valdkonna juht Kadri Tiido toob välja, et nagu igal aastal, tõusis ka tänavu suve alguses huvi tugiraamide ja ratastoolide üürimise vastu.

Nii nagu auto puhul, tuleks ka pikemas kasutuses olnud abivahendid enne suuremat väljasõitu tehniliselt üle kontrollida ja ette valmistada.

“Lisaks turvalisuse tagamisele ennetab abivahendi kontrollimine võimalikke probleeme välismaal: näiteks võib kodust eemal abivahendile sobiva varuosa leidmine olla üsna keeruline ja ebamugav ning sageli ka kulukas," paneb Tiido meile südamele.

Olulisimad nõuanded suviseks väljasõiduks.

1. Ratastooli ja tugiraami rattad ja pidurid

Kontrolli rehvide õhurõhku ja pidurite rakendamist, tee kindlaks, et rattad sõidaksid otse. Uues keskkonnas liikudes võivad kaldteed olla oodatust libedamad või manööverdamine keerulisem.

2. Kargu ja kepi kummiotsikud

Liiga kulunud otsaga kark või kepp võib libedamal metallpinnal paigast libiseda ja nii võib inimene lihtsasti kukkuda. Selle ennetamiseks tasub kulunud kargu- ja kepiotsikud enne pikemat retke välja vahetada.

Tiido märgib, et värvilised kargud ja kargukummid on suveperioodil tavalistega võrreldes isegi populaarsemad.

3. Üüri ajutine abivahend

Üsna sageli üürivad abivajajad enne pikemat reisi kergema, kompaktsema või täiendava abivahendi.

Nii küsitakse suveperioodil sageli laenuks kergemaid kokkukäivaid ratastoole, toekamaid käimiskeppe, aga ka multifunktsionaalseid käimisraame istumisaluse ja korviga, et asju käe otsas kaasas kandma ei peaks.

Üürimise pluss on ka võimalus vahend hiljem tagasi tuua või sobivama vastu vahetada - nii ei jää see kasutult koju seisma.

4. Tutvu eri võimalustega

Mitmeid abivahendeid, näiteks ratastoole saab vajadusel ka sihtkohas välja üürida.

“Nii lennujaamades, kruiisilaevadel kui ka paljudes hotellides saab broneerida endale juba pileteid ostes ratastooli ja vajadusel ka saatja, et teekond mugavamaks teha,” kirjeldab Tiido.

Kindlasti tasub uurida erinevate teenuspakkujate võimalusi enne reisi ja broneerida vajalikud abivahendid võimalikult varakult.

5. Uuri, kui abivahendi-sõbralik on reisisihtkoht

Pikemaid väljasõite või uute kohtade külastust tasub alati planeerida: varuda aega ja uurida, kuidas pääseb reisisihtkohta näiteks ratastooli või tugiraamiga ning missugused võimalused on selles paigas näiteks inva-WC kasutamiseks.

Varajane broneerimine oluline ka siis, kui soovite saada majutusasutuses liikumisabivahendiga külalistele mõeldud tuba - sageli on selliseid tubasid vähe, aga soovijaid mitu.

6. Lae akud täis

Kes kasutavad liikumiseks skuutrit või elektrilist ratastooli peaksid selle aku kindlasti enne kodunt väljumist täis laadima - täpselt nagu telefoni.

Kui juhtub, et aku saab pidevalt liiga kiiresti tühjaks, tasuks mõelda aku väljavahetamisele. Nii väldite olukorda, kus see kõige ebasobivamas kohas ootamatult tühjaks saab.

7. Ära unusta ravimeid ja päikesekaitset

Abivahendi tehnilise seisundi kõrval on sama oluline ka selle kasutaja seisund. Kindlasti ei tohiks unustada päikesekreemi, sääsetõrjevahendit, suvemütsi ja veepudelit, aga ka vajalikke ravimeid ja hügieenivahendeid.

Tiido julgustab abivajajaid kodudest välja tulema ja olema osa ühiskonnast, et nautida suviseid ettevõtmisi ja üritusi. “Abiks on kindlasti ka reisikaaslased või suvesündmuste külastajad, kes vajadusel ukse avavad või teed juhatavad. Samuti võiksid erivajadustega inimeste lähedased abivajajatele pisut rohkem oma tuge pakkuda, et suvest saaks rõõmu tunda kogu pere.”

Invaru abivahendikeskus on liikumiserivajadustega inimeste abivahendite suurim ekspert Eestis, mis teenindab oma kaheksas teeninduspunktis iga kuu enam kui 10 000 abivajajat.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid