Hilisem kindralmajor Valentina Tereškova lendas kosmosesse 16. juunil 1963 kosmoselaeval Vostok-6, mis oli seda tüüpi kosmoselaeva viimane start. Vostok-6 tegi ümber maakera 48 tiiru. Lend kestis peaaegu kolm ööpäeva, täpsemalt 2 ööpäeva, 22 tundi ja 50 minutit. Kindralleitnant Nikolai Kamanin, kes osales kosmonautide valikus ja ettevalmistuses, kirjeldab starti ja Valentina Tereškova käitumist kui äärmiselt täpset ja professionaalset. „Mul on hea meel, et ma esimese naiskosmonaudi valikul ei eksinud.“

Tänavu märtsis 80-aastaseks saanud Valentina Tereškova oli enne kosmonaudi ametit tekstiilitehase tööline, kelle hobiks oli langevarjusport. 1962. aastal, mil otsiti kandidaate esimese naiskosmonaudi kohale, valiti lisaks temale finaali välja veel neli naist: Žanna Jorkina, Tatjana Kuznetsova, Valentina Ponomarjova (kes oli täielikus valmisolekus asendamaks Tereškovat juhul, kui viimasel hetkel oleks ilmnenud mõni tõrge) ning Irina Solovjova.

Kuigi algul oli lennu korraldajail plaan saata kosmosesse kahest naisest koosnev tiim (kumbki erineva kosmoselaevaga), siis 1963. aasta märtsis, umbes 3 kuud enne Tereškova kosmoselendu, sellest plaanist siiski loobuti. 14. juunil startinud teist kosmoselaeva Vostok-5 piloteeris kosmonaut Valeri Bõkovski. Kosmoselaevad lähenesid üksteisele 5 km kaugusele ning maha peeti ka raadiosideseanss kahe kosmonaudi ja riigijuhi Nikita Hruštšovi vahel.

Valentina Tereškovast ja ülejäänud neljast naiskosmonaudi kandidaadist koosnev naiskosmonautide grupp aga saadeti 1969. aasta sügisel miskipärast laiali ning maailma teine naiskosmonaut, Svetlana Savitskaja, lendas kosmosesse alles 19 aastat hiljem, 1982. aastal

Allikas: Roscosmos.ru; Wikipedia