Mida aga teha, kui metsa või randa kaabliga internet ei ulatu?

Tele2 raadiovõrgu juhi Tanel Sarri sõnul saab suvilas kasutada mobiilset internetti, sest Eesti metsades on väga hea levi.

„Vask- ja fiiberkaablit pole igal pool, aga mobiilne internet on, ja selle kvaliteet läheb kogu aeg paremaks,“ ütles Sarri. Eesti operaatorite 4G võrgu katvus on üsna võrdne, ulatudes kõigi puhul üle 90%, nagu on näidanud ka Tehnilise Järelvalve Ameti mõõtmistulemused.

„Allalaadimiskiirus keskmiselt üle 50 megabiti sekundis ja senine kasutajakogemus kinnitavad, et mobiilse interneti kvaliteet on nii hea, et see on igati vääriline asendus püsiühendusele,“ lisas Sarri.

Kuidas siis internet õhu teel ise suvilasse või maakoju tuua?

Taskuruuter

Kaasaskantav wifi-ruuter näeb välja nagu keskmise suurusega nutitelefon ja sialdab SIM-kaarti, mille abil õhu teel internetti jaagda.

Seadmega saab luua privaatse internetiühenduse ja ühendada võrku korraga kuni kümme seadet alates telefonist, süle- ja tahvelarvutist kuni mängukonsoolide ja kaamerateni.

Kasutamine lihtne, sest kui ruuteri aku on laetud, tuleb vaid SIM-kaart sisestada, seade sisse lülitada ja juba mõne sekundi pärast saab kasvõi mitme seadmega internetis surfata.

Mobiilne kuumkoht

Võrreldes mobiiltelefonidega ei võimalda paljud praegused ruuterid operaatorite pakutavaid interneti tippkiirusi. Nii võib näiteks suvekodus olla mõistlikum kasutada WiFi tekitamiseks ruuteri asemel nutitelefoni.

Ruuter

Kui plaanid suvilas tõsisemalt tööd teha, siis võib taskuruuterist ja telefoniga tekitatud internetist väheks jääda. Sel juhul tuleks kasutada ruuterit, mis tekitab poole parema levi.

Ruuteri kasutamine on imelihtne, tuleb vaid sisestada SIM-kaart ja seade ühendada vooluvõrku. Kui on teada, kus tugijaam asub, siis ruuter peaks toas asetsema selle pool, võimalikult kõrgel ja akna lähedal.

Suundandtenn

Ruuterile on võimalik juurde osta väline suundantenn. Internetikvaliteet paraneb, kui viia antenn õue akna taha.

***

„Eesti operaatorite võrgud arenevad väga kiiresti. Kui möödunud aastal sinu suvilas kõige paremat levi ei olnud, siis tasub kindlasti tänavu uuesti proovida, sest võrk võib olla vahepeal väga palju arenenud.Et teada saada, kui hea levi on sinu asukohas, tasub julgelt operaatoriga ühendust võtta,“ rääkis Sarri.

Internetikiirust saab ise mõõta rakendustega nagu Speedtest.net by Ookla, Internet Speed Test või Ruuter.ee.