Ricoh Theta 360 SC on üks esimesi taskukohase hinna ja suurusega 360 kraadi kaamera, mille viimast versiooni nüüd testimegi, kirjutab AM.ee.

Paar aastat tagasi Riias toimunud Google Mapmakeri vabatahtlike kaardiparandajate kokkutulekul oli Ameerikast tulnud Google´i esindajatel kaasas üks väike selfipulga otsa kruvitav kahe silmaga kaamera – üks silm ühel, teine teisel pool.

Kuna Street View kaardistajatele oli auto katusel suur kera ja pagasnikus serveritäis riist- ja tarkvara, siis selline ühe hetkega kogu ümbruse üles võttev seade tundus väike ime.

Tegime sellega grupipildi ja kõik jäid peale. Kvaliteet oli küll udusevõitu, sest kogu sfäärile tuli peale venitada üsna tavalise digikaamera resolutsiooniga pilt, aga ajad on edasi arenenud.

Ehkki praegugi pole testitud Theta 360 SC tippkvaliteediga, on tal üks ülioluline eelis – pilt valmib hetkega ja järgmisel hetkel on see mobiili vahendusel juba üles laetud – kas Facebooki, YouTube´i, Theta360.com-i või Google´isse. Sotsiaalmeedia ajastul on see põhieelis.

Muidugi saab teha panoraampilte Thetast tunduvalt kvaliteetsemalt – näiteks peegelkaameraga, mille jaoks on panoraampildistamise statiivid. Kuid see tähendab pikka järetöötlust piltide kokkukleepimisel ning ümbruses ei tohi olla liikuvaid objekte – muidu jäävad need poolikud.

On ka väga häid ühekorraga ümbrust pildistavaid kaameraid, kuid siis peab kõvasti rahakotti kergendama. Näiteks NCTech Iris36o Pro maksab ligi 2000 dollarit ja teeb ligi 90-megapiksliseid pilte.

Nokia OZO aga esindab tippude tippu nii kvaliteedi kui hinna poolest – 45 000 eurot käiks seadme eest välja vaid tõelised profid, mitte pühapäevapildistajad.

Niisiis, meie testitav Ricoh Theta 360 SC on omas klassis üks odavamatest, kuid mitte kehvematest 360 kraadi pildistajatest. Saadaval on ka ligi 100 eurot kallim mudel – Theta 360 S, kuid tavakasutajale pole kallima omadused nii palju paremad, et oleks mõtet see mudel hankida.

Theta S-i eristab SC-st see, et saab teha pikki videoid ja striimida otseülekannet. SC-ga seda teha ei saa. Etteruttavalt olgu öeldud, et ega Theta 360 video kvaliteet polegi suurem asi, et sellega midagi põhjapanevat teha.

Pildikvaliteet venitatakse mööda sfääri laiali

Sfääripildistamisega saab kätte 14,5 megapikslise digipildi (5376 x 2688 pikslit). See salvestatakse kaamera sisemisse 8 GB mällu.

14 MP tundub tavalise kaameraga üsna OK, kuid tegemist on sfääripildiga, mis sama pikslite arvuga katab kogu kera sisemuse, samal ajal kui tavalised kaamerad suruvad punktid kokku ristkülikusse, mis võtab vaid kitsa lõigu kogu sfäärist, kui võrrelda.

Pildikvaliteet on seega tavalisest pildist oluliselt kehvem, kuid näiteks Google Street View piltidega võrreldes veebis pole tulemus üldse halvem.
Foto: AM.ee

Pildid saab kaamerast kätte Theta S mobiiliäpiga, mis näitab seadmes ja mobiilis olevaid pilte sfäärilisena – saab kerida vaadet, suurendada-vähendada, jagada sotsiaalmeedias ja Ricohi enda veebikeskkonnas Theta360.com või tõmmata kaamerast telefoni, kustutada, saata edasi THETA+ äppi redigeerimiseks jne. Mobiilis näevad sfääripildid väga ilusad välja tänu väiksemale ekraanile.

Wifi teel otseühenduse saab ka kaamerat juhtida otse mobiiliekraanilt. See ongi pildistamisel kõige mõistlikum, sest nii jäävad asendi- ja asukohainfo pildile külge.

Kaameral on neli nuppu: sisse/välja lülitamine, wifi, pildi/video režiimi vahetamise nupp ja kaamerapäästik. Wifi sisselülitamisega saabki kaamera telefoniga ühendada (paraku telefonil kaob siis internet).

Äpist saab seada pildi heledust, säriaja prioriteeti või ISO prioriteeti, samuti on olemas käsitsirežiim, kust saab seada nii säriaega, ISO kui ka valge balanssi. Pildistada saab nupuvajutusega, timelapse´ina ehk intervallpildistamisena ning aegvõttena – pildistab teatud aja järel ühe korra.

Kaameras olevad sfääripildid on hea näiteks Google Street View äpiga Google Mapsi kaardile üles panna. Kui on tehtud pilte kolmemeetriste vahedega, siis võib need ka Street View tänavavaatena üles laadida, kui Google selle heaks kinnitab.