Jaak Juskega kadunud Eestit avastamas: Pelgulinna telliskivide, kadunud paradiisiaia ja koolimajade lugu
Tänase mööblimaja esise parkla taksopeatuse kohal asunud Grabby poolt 1881. aastal ehitatud ja 1965. aastal lammutatud puumajas avas 1912. aastal uksed esimene kohalik õppeasutus – Pelgulinna algkool.
Enne Teist maailmasõda hoogustus ümbruskonnas ka elamuehitus. 1927. aastal avati Ristiku ja Telliskivi tänava nurgale kerkinud linnamajas kohalik raamatukogu, mis kandis pikalt Eduard Vilde nime. 1999. aastal lõpetas pelgulinlaste seas armastatud raamatukogu oma vanades ruumides töö.
1944. aasta märtsipommitamises sai aga Telliskivi ja Mulla tänava vaheline piirkond tõsiselt kannatada. Hävis mitu maja. Muide, toona ühendas nimetatud kahte tänavat nüüdse mööblimaja tagant kulgenud Kruusa tänav. Telliskivi 1 hoones asus aga kohalik postkontor.
1947. aastal alustas lagedaks põlenud alal tööd Kalinini rajooni kolhoositurg. Esialgu asus turu kontor Mulla 2 varjendis. 1950. aastal ehitati turule kahekorruseline administratiivhoone ning 38 müügikohaga piimapaviljon.
Päriselt ei kadunud piirkonnast ka aiand. Moodustati Riikliku Aianduse-Mesinduse Trusti aiand nr 3, kus 1940. aastate lõpus oli 16 kasvuhoonet ja rohkem kui 1700 ruutmeetrit klaasialust kasvupinda. Kokku töötas seal 25 inimest.
Põhirõhk oli aiandis pandud kurgi-, kapsa-, redise- ja tomatitaimede kasvatamisele. Juba talvel pandi maha varajane köögivili, veebruaris harvendati kurgi- ja tomatitaimi. Kauplustesse jõudsid sealt pärit esimesed kurgid ja tomatid juba mais. Aiand varustas ka eraaiamaid juurviljataimedega.
Müügiks toodi samuti teiste puukoolide noori pirni- ja õunapuid, karusmarja-, sõstra- ning vaarikaistikuid. Aiandist said inimesed koduaedadesse osta ka hekipõõsaste istikuid ning suvelilletaimi. Talviti kasvatati aiandis potililli, mille arvukus küündis üle 10 000 taime.
Suur probleem oli põllusaaduste hoidmine. 1950. aastate algul oli Pelgulinnas raudteesüsteemil kaks kartuli- ja juurviljahoidlat. Need asusid Heina 34 ja Telliskivi 57.
1980. aastal avas uksed turu asemele rajatud suure parklaga moodne mööblimaja ning osa endisest aiandist läks tolleaegse Tallinna 46. keskkooli staadioni rajamiseks. Uus, Udo Ivaski ja Herbert Rüütlase projekteeritud funktsionalistlikus stiilis koolimaja, tänane Pelgulinna gümnaasium oli valminud juba 1961. aastal. Muide, rahvasuu räägib, et kolhoosituru hoonete ja Pelgulinna gümnaasiumi ehitusel kasutati ka Harju tänava varemetest pärit paekive.
Poolteist aastat käisid nii õpetajad, õpilased kui lapsevanemad ehitusel abitöödel: kuna isekallutajad kallasid tellised hunnikutesse maha, siis ladusid õpilased need kraana tõsteplatvormidele. Suuremad poisid lammutasid spordiväljakule ja kooliaiale ettejäävad Sõle ja Telliskivi tn majade kuurid ning ehitasid need uude kohta üles. Ehituse edenedes tulid uued ülesanded. Õpilased kärutasid lasketiiru liiva, paigaldasid lagedele soojusisolatsiooniks šlakkvatti, kaevasid drenaaži jaoks kraave. Kui aulatiiva ehitusel kraanat polnud, anti telliseid käest kätte edasi – oli detsember, esimene lumi maas… Kokkuvõttes tehti ehitusel 40 000 tundi ühiskondlikku tööd.“
Pelgulinna gümnaasium on täna üks linna suurimaid, kunstikallakuga koole. Põneva faktina tasub mainida, et kohe pärast avamist külastas seda kommunistliku Põhja-Vietnami liider Ho Chi Minh. Koolimaja läbi 2007. aastal põhjaliku kapitaalremondi.
Järgmisel korral räägime Narva hävinud Issandamuutise katedraali ajaloost.