Arvutimudeli abil suudeti luua kaks uut magnetmaterjali
(Avavideo on illustratiivne, näidates Heusleri sulamite toimet)
Magnetitega oleme kõik ka igapäevaelus kokku puutunud, aga tegelikult on magnetiseeritavad materjalid päris haruldased. Ainult viiel protsendil teadaolevatest anorgaanilistest ühenditest on kas või vaevumärgatavaidki magnetilisi omadusi.
Praktiliselt on kasutusel ainult mõnikümmend magnetmaterjali, sest piiranguid seavad näiteks magnetiliste omaduste temperatuurisõltuvus või üleüldine püsitus. Uute materjalide omadusi on olnud väga raske ette ennustada.
Nüüd on Stefano Curtarolo Ameerika Ühendriikidest Duke'i ülikoolist ja ta kolleegid leidnud võimaluse otsinguid tõhustada. Nad keskendusid niinimetatud Heusleri sulamitele, mis koosnevad kolme keemilise elemendi aatomist, mis võivad moodustada kolme erisugust struktuuri.
Nad katsetasid arvutimudelil läbi 55 elementi kokku enam kui 200 000 kombinatsioonis. Mitmesuguste piirangukriteeriumitega kombinatsioone läbi proovides kitsendati nende hulka 35 000le, seejärel põhjalikumate läbikatsumistega 248le, siis 22le ja siis 14le kõige paremale.
Lõpuks õnnestus laboris tegelikult sünteesida kaks uut magnetilist materjali. Üks, mis koosneb koobaltist, magneesiumist ja titaanist, ja teine, mis koosneb mangaanist, plaatinast ja pallaadiumist.
Curtarolo ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas Science Advances, et loodud materjalid katsetes ilmnenud omadused olid arvutuslikult ennustatutele väga lähedal.
Loe edasi siit