Meeskond ATS, mille rajasid aasta varem Ferrarist minema marssinud töötajad, koges hooajal täielikku hävingut, rikkudes ühtlasi ka selle nimel võistelnud eksmaailmameister Phil Hilli karjääri. Tema ainsaks finišiks sel aastal jäi Monza rajal 11. koht. Kuigi mees võistles ka veel aasta hiljem Cooperil, enam võiduröömu F1-sarjas kogeda ei saanudki.

Teine eksmaailmameister Jack Brabham oli omanimelise autoga tugevalt pildis küll ka pärast 1963. aastat, mis tal üsnagi aia taha läks.

Suuremaid tehnoloogilisi murranguid küll 1963. aasta ei toonud, aga eelmise aasta parim meeskond BRM pidi nüüdsest leppima Lotusele allajäämisega.

1. etapp Monaco GP

Seekord algas hooaeg jälle Monacos. Parimad stardikohad said Jim Clark, Graham Hill ja John Surtees. Clark langes küll sõidust välja, Surtees lasi terve rea masinaid mööda, maailmameister Graham Hill võis ka uut hooaega võiduga alustada.

 • 1 Graham Hill GBR BRM 9
  2 Richie Ginther USA BRM 6
  3 Bruce McLaren NZL Cooper-Climax 4
  4 John Surtees GBR Ferrari 3
  5 Tony Maggs RSA Cooper-Climax 2
  6 Trevor Taylor GBR Lotus-Climax 1

2. etapp Belgia GP

Nagu ikka Spa-Francorchamps' rajal, kus startis parimalt kohalt BRMi-i piloot Graham Hill, Brabhami autoga sõitva Dan Gurney ja Ferrari-mehe Willy Mairesse ees. Ferrari vedas küll viimast kohe alt, ka ATS-i mehed jäid kõik riketega raja äärde. Graham Hill katkestas veidi enam kui poolel maal. Lotuse pidu aga algas, kuigi sarja liidriks tõusis kümne punktiga korraks Cooperi juht Bruce McLaren.

 • 1 Jim Clark GBR Lotus-Climax 9
  2 Bruce McLaren NZL Cooper-Climax 6
  3 Dan Gurney USA Brabham-Climax 4
  4 Richie Ginther USA BRM 3
  5 Jo Bonnier SWE Cooper-Climax 2
  6 Carel Godin de Beaufort NED Porsche 1

3. etapp Hollandi GP

Zandvoortis startisid esireast kõrvuti Clark, Graham Hill ja McLaren. McLaren katkestas üsna pea, Hill enne finišit, Clark võitis jälle, üheringise eduga enne järgmisi masinaid. Ühtlasi tõusis ka Clark selgelt sarja liidriks.

 • 1 Jim Clark GBR Lotus-Climax 9
  2 Dan Gurney USA Brabham-Climax 6
  3 John Surtees GBR Ferrari 4
  4 Innes Ireland GBR BRP-BRM 3
  5 Richie Ginther USA BRM 2
  6 Ludovico Scarfiotti ITA Ferrari 1

4. etapp Prantsuse GP

Reimsis näitas Clark jälle kõikidele teistele vaid oma auto "tagatulesid", startides eest ja hoides kõik konkurendid finišijoonel selja taga. Tema kõrvalt startinud Graham Hill pidi ka kolmanda kohaga rahul olema, olles vajanud lausa mehaanikute tõuget, et autot stardis käima saada ja kandes seejärel ka minutilist trahvi boksirajal. Punktidest jäi Hill ilma. Kolmandat (ja paraku ka viimast korda) oli poodiumil lõunaaafriklane Maggs.

 • 1 Jim Clark GBR Lotus-Climax 9
  2 Tony Maggs RSA Cooper-Climax 6
  3 Graham Hill GBR BRM 0
  4 Jack Brabham AUS Brabham-Climax 3
  5 Dan Gurney USA Brabham-Climax 2
  6 Jo Siffert SUI Lotus-BRM 1

5. etapp Briti GP

Sel aastal jälle Silverstone'i rajal, kuhu parimatelt kohtadelt startisid Clark, Gurney ja Graham Hill. Neist Gurney küll katkestas, teisele kohale tõusis aga finišis motikastaar Surtees. Võidukal Clarkil koos juba 36 punkti Gintheri 14 ees. Lotuse ülekaal konstruktorite arvestuses BRM-i ees pea sama mäekõrgune 37:18 vastu.

 • 1 Jim Clark GBR Lotus-Climax 9
  2 John Surtees GBR Ferrari 6
  3 Graham Hill GBR BRM 4
  4 Richie Ginther USA BRM 3
  5 Lorenzo Bandini ITA BRM 2
  6 Jim Hall USA Lotus-BRM 1

6. etapp Saksa GP

Tavalisel ülipikal Nürburgringil, täpsemini selle 22,81-kilomeetrisel Nordschleife-rajal, startisid esireast Clark, Surtees ja Bandini. Viimane põrkas küll kohe kokku Irelandiga ja jäi raja äärde, ka Graham Hilli ja McLareni sõit ei kestnud palju kaugemale. Surtees suutis aga Ferraril seekord Clarkist mööda sõita. Punkte koos juba Clarkil 42, Surteesil 22...

 • 1 John Surtees GBR Ferrari 9
  2 Jim Clark GBR Lotus-Climax 6
  3 Richie Ginther USA BRM 4
  4 Gerhard Mitter GER Porsche 3
  5 Jim Hall USA Lotus-BRM 2
  6 Jo Bonnier SWE Cooper-Climax 1

7. etapp Itaalia GP

Monza rajale startisid eest Surtees, Graham Hill ja Clark. Surteesi auto ütles küll üles 16 ja Hilli auto 59. ringil. Võiduga kinnitas Clark oma üldvõitu juba kolm etappi enne hooaja lõppu 51 punktiga, samas kui Ginther tõusis 24 ja Surtees jäi 22 punkti peale. Edasi seisis ees juba reis üle ookeani.

 • 1 Jim Clark GBR Lotus-Climax 9
  2 Richie Ginther USA BRM 6
  3 Bruce McLaren NZL Cooper-Climax 4
  4 Innes Ireland GBR BRP-BRM 3
  5 Jack Brabham AUS Brabham-Climax 2
  6 Tony Maggs RSA Cooper-Climax 1
Videopilti pakume seekord mängust:

8. etapp USA GP

Watkins Gleni rajal New Yorgis võis Clark juba kergemalt võtta ja seega kujunes stardirea järjestuseks: Graham Hill, Clark ja Surtees. Neist Surtees lõpuni välja ei vedanud, Ginther sai aga Clarkist rajal mööda. Peter Broeker, esimene kanadalane kes üldse F1 rajal sõitnud, jäi aga autol Stebro-Ford seitsmendaks, ehk esimesena punktita. Lotusel koos 51, BRM-il 35 punkti, ehk konstruktorite sarjas oli veel kõik lahtine.

 • 1 Graham Hill GBR BRM 9
  2 Richie Ginther USA BRM 6
  3 Jim Clark GBR Lotus-Climax 4
  4 Jack Brabham AUS Brabham-Climax 3
  5 Lorenzo Bandini ITA Ferrari 2
  6 Carel Godin de Beaufort NED Porsche 1
Watkins Gleni rajalt on meil näidata vaid sportautode sõitu:

9. etapp Mehhiko GP

Kuigi kohalikud lootused olid purunenud Ricardo Rodríguezi hukkumisega aasta varem, sai Mehhiko GP nüüdsest ka F1 MM-sarja. Tema vanem vend Pedro Rodríguez küll sõitis 1963 Magdalena Mixhuca rajal kaasa, aga katkestas 26. ringil. Eest startisid jälle Clark, Surtees ja Graham Hill. Surteesi auto vajas küll stardis lükkamist ja ta diskvalifitseeriti. Hill lasi aga Brabhami ja Gintheri endast ette. Ühtlasi kindlustas oma võidu konstruktorite sarjas Lotuse meeskond.

 • 1 Jim Clark GBR Lotus-Climax 9
  2 Jack Brabham AUS Brabham-Climax 6
  3 Richie Ginther USA BRM 4
  4 Graham Hill GBR BRM 3
  5 Jo Bonnier SWE Cooper-Climax 2
  6 Dan Gurney USA Brabham-Climax 1

10. etapp Lõuna-Aafrika GP

East Londonis asuval Prints George'i rajal sõideti MM-punktidele juba teist korda, päris aasta lõpus 28. detsembril 1963. Rajale said eest Clark, Brabham ja Gurney, kuid Brabham langes liidrite mängust välja, kolmandale kohale tõusis seekord mullune võitja Hill. Maggs jäi kodurajal aga esimesena punktita.

 • 1 Jim Clark GBR Lotus-Climax 9
  2 Dan Gurney USA Brabham-Climax 6
  3 Graham Hill GBR BRM 4
  4 Bruce McLaren NZL Cooper-Climax 3
  5 Lorenzo Bandini ITA Ferrari 2
  6 Jo Bonnier SWE Cooper-Climax 1
Videopilt mängust:

Niisiis 1963. aasta maailmameistrivõistluste esikaheksa:

 • 1 Jim Clark Lotus-Climax 54 (73)
 • 2 Graham Hill B.R.M. 29
 • 3 Richie Ginther B.R.M. 29 (34)
 • 4 John Surtees Ferrari 22
 • 5 Dan Gurney Brabham-Climax 19
 • 6 Bruce McLaren Cooper-Climax 17
 • 7 Jack Brabham Brabham-Climax 14
 • 8 Tony Maggs Cooper-Climax 9

Clark oli end näidanud F1-sarjas küll juba 1960. aastast peale, aga see oli ta esimene MM-tiitel (kokku kahest). Kõik tema punktid ja võidud võeti Lotuse autodel. Lotuse meeskonna oli rajanud Colin Chapman juba 1958. aastal.

Konstruktorite sarjas läks kirja seitse meeskonda:

 • 1 Lotus-Climax 54 (74)
 • 2 B.R.M. (British Racing Motors) 36 (45)
 • 3 Brabham-Climax 28 (30)
 • 4 Ferrari 26
 • 5 Cooper-Climax 25 (26)
 • 6 BRP (British Racing Partnership)-B.R.M. 6
 • 7 Porsche 5

Alates 1963. aastast võitis Lotus kokku seitse konstruktorite karikat ja kuus MM-tiitlit, ehk meeskonna hiilgeajad olid veel ees.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid