Valutava hambaga neandertali noormees kasutas juba 50 000 aastat tagasi aspiriini ja antibiootikume
Kõik see ilmneb neandertallaste hammaste, täpsemalt kaltsifitseerunud hambakatu uuringuist, mis ilmus ajakirjas Nature.
Teadlased ütlevad, et tänapäevases Hispaanias El Sidroni kandis elanud noor neandertali mees kannatas tõsise hambamädaniku all. Lisaks sellele, et ta lõualuu ilmselt tuld lõi, avastati ta hambakatust ka jälgi ühest seedekulgla parasiidist, mis põhjustab ägedat kõhulahtisust. Seetõttu võib arvata, et ta oli kokkuvõttes üsna haige.
„Paistab, et neandertallastel oli taimede raviomadustest hea ettekujutlus ja paistab, et nad ravisid endid,“ ütles uuringu kaasautor Alan Cooper Adelaide`i ülikooli iidse DNA uurimiskeskusest (ACAD). „Kindlasti lähevad need leiud vastuollu üldlevinud vaatenurgaga, mille järgi olid neandertallased pigem primitiivsed olendid.“
Uuring on vaid üks mitmeist, mis näitab meie ammu väljasurnud kaugeid sugulasi senisest positiivsemas valguses ja mitmetahulisematena. On selgunud, et nad tegid koopamaalinguid, hoolitsesid vanade hõimlaste eest, matsid oma surnuid ja võisid olla ka maailma esimesed juveliirid – selle kõige kõrval olid nad aga ka tõenäoliselt inimsööjad.
Ravimtaimede kasutamise tuvastamine poleks esmakordne - juba viis aastat tagasi avaldatud uuring ajakirjas Naturwissenschaften rääkis, et tõenäoliselt kasutasid neandertallased kummelit ja raudrohtu.