Nutitelefonide, nutikellade, isesõitvate autode ja droonide kõrval on ärisüler pealtnäha väga igav teema – tundub nii nullindad või üheksakümnendad. Sellepärast polegi AM kuigi tihti viimasel ajal ärisülereid testinud, kirjutab AM.ee.

Aga TravelMate P449 pakub ka sisseehitatud ID-kaardi lugerit ja lisaturvalisust, sealhulgas sisseehitatud sõrmejäljelugerit, seega võiks ju testida. Nii öelnud, saabuski Aceri Ida-Euroopa esindusest uus ärisüler, mis peaks olema piisavalt kompaktne, et sobib ka pidevalt reisivale äri-inimesele.

Tegelikult on praegu juba igasugune kontori-inimene pidevalt reisiv, sest süler võetakse töölt kaasa ka siis, kui pole ärireisi. Paindlikud tööajad tähendavad töötegemist igal pool – kodus, kohvikus, bussis, lennukis, rongis, auto tagaistmel, raba laudteel, piknikuplatsil, rändrahnul.

TravelMate P449 tuli õhukeses kerges karbis, kuid päris ultrabook'i mõõtu või üliõhuke MacBook Airi kloon see siiski pole. Samas on tegemist piisavalt õhukese seadmega, et optilist seadet pole enam sisse ära mahutatud.

Äriklassile kohaselt on traditsioonilisi ühendusi ohtralt:

* Paremal kolm tavalist USB-pesa, vasakul üks kiire USB 3.0 pesa;

* Powerpointi-hundile on igas olukorras projektoriga ühenduse saamiseks vana traditsiooniline VGA pesa täitsa olemas;

* SD kaardi pesa on kohe Smart Cardi pesa kõrval;

* Kensingtoni lukk ja gigabitine LAN-võrgupesa on kõik samad, nagu oleks endiselt käes 1990ndad (v.a USB 3.0 muidugi);

* Ja HDMI pesa on ka midagi värskemat.

* Siiski, ka midagi värsket leiab süleri vasakult küljelt – USB Type-C 1. põlvkonna pistikupesa. 1. põlvkond tähendab, et maksimaalne kiirus on 5 Gbit/s ja Thunderbolti 10 Gbit/s kiirust ei ole mõtet oodata. Wifi toetab kiiret ac standardiga traadita ühendust.

* Muidugi on olemas ka kaks-ühes kõrvaklapi-mikrofoni pesa.

Korpus on Travelmate'il Thinkpadilik: must plastmass, kergelt krobeline ja disainilt täiesti tähelepandamatu. Ekraanikaas avaneb kahe käega.

See tähendab, et soodsa hinnaga odavama äriklassi masinal pole neid Aceri kunagi reklaamitud erineva takistusastmega hingi, mis arvutit avades esialgu vähem vastupanu osutavad, nii et kaane saab lahti ka ühe käega. Kui kaas on tööasendis lahti, siis hinged hoiavad seda täiesti jäigalt paigal, nii et on mugav masinat kasutada ka rappuvas ühistranspordis.

Klaviatuur on madalate klahvidega, kuid siiski küllaltki pika käiguga ja hea tunnetusega vajutusega. Taustavalgustus aitab ka hämaras või pimedas tööd teha.

Funktsiooniklahvid lülitavad sisse-välja ekraani, klaviatuuri taustavalgustust, wifit, puuteplaati. Puuteplaat on suur ja tundlik, toetab mitme sõrmega navigeerimist ja on kergelt sametise pinnaga.

Jõudlustestid:

* Geekbench 5272 (Multi-core)
* Passmark performance Test 9.0 1976,2
* Hyper Pi 2 miljonit komakohta 48,9 s
* Sunspider (Javascripti test) 101,7 s

Nüüd aga äriarvuti kõige olulisema omaduse, turvalisuse juurde. Travelmate´il on Smartcardi lugeja ja sõrmejäljeskanner – kohe hiireplaadi kõrval.

Sõrmejäljelugeja loeb sõrmejälge alguses seadistades päris kaua sisse, umbes kümme korda peab sõrme sensorile panema. Esimesel sisselogimisel tuntakse sõrmejälg kohe ära, aga teist korda proovides registreeritakse kolm vale sõrmejälge ja arvuti lukustatakse. Õnneks saab tagavarakoodiga ka sisse.

Kolmandal korral õnnestub sõrmejäljega kohe esimesel katsel sisse logida. Pikapeale koguneb vilumus, et sõrm tuleb kindlalt ja püsivalt lugerile panna.

Aceril on sisseehitatud Trusted Platform Module ehk TPM, mis käib BIOS-ist sisse ja kaitseb arvutit riistvara tasemel olulisi tarkvarakomponente krüpteerides. Sealhulgas saab kaitsta BIOS-i pahavararünnete eest.

ID kaardi luger töötab korralikult Eesti ID-kaardiga, kaart on aga vaid tolli jagu arvutis sees, ülejäänud osa ulatub välja. Mõned on tellinud omale teise pildita ID-kaardi just arvuti tarbeks ja lõiganud selle arvuti ID-kaardi lugeri pilu sügavuse pikkuseks, et saaks kogu aeg kaasas kanda ja poleks liiga väljaulatuvaid osi.

Travelmate P449 korpuse põhja all on kaks luuki. Ühest saab vahetada operatiivmälu (RAM), mida testimudelis oli 12 GB. Teise all on 2,5-tollise kõvaketta või SSD pesa. Seal oli tavaline 500 GB Toshiba kõvaketas.

Ekraan, mis pakub Full HD resolutsiooni, on odava äriklassi kohta muidugi kallist äriklassist pisut kehvem. Ekraanil on üsna kitsas vaatenurk. Heledus kahaneb suurema nurga alt vaadates kiiresti. Musta pildiga kumab taustavalgustus pisut altservast läbi.

Tegemist aga on siiski kontoritööks kasutatava masinaga, seega väga ei tohiks ekraani kitsas vaatenurk ja ahtam värviruum segada. Pigem on mõnede ärikasutajate jaoks isegi plussiks see, et kõrvalolija ekraanilt nii hästi lugeda ei näe.

Aku kestab Travelmate P449 puhul terve pika tööpäeva – kui lõunapausil 20 minutiks välja lülitada, saab ilusti oma toitega seinakontaktita õhtule.

7 tundi ja 40 minutit on korralik tulemus. See on saavutatud energiasäästliku Inteli i5 protsessoriga, mis aga tähendab väikest järeleandmist jõudluses. Äriarvuti polegi graafilisteks mängudeks loodud.

Kokkuvõtteks on Travelmate igati korralik alla 1000 eurone keskmine ärisüler mobiilsele kasutajale, mis ei hiilga millegi erilisega, kuid pole ka üldse kehv.

USB 2.0 pesasid on palju ja USB 3.0 pesasid vaid üks, ka ekraani vaatenurk võiks veidi ruurem olla, aga klaviatuur on hea, igasuguseid ühendusi piisavalt, ekraanihinged jäigad ning aku tööaeg terve tööpäeva pikkune.

Seega – keskmiste vajadustega ärikasutaja jaoks sobib see ID-kaardi lugeriga masin täiesti. Kes tahab, võib muidu kasutuna seisva USB-C pesa otsa ka doki osta ning ühendusvõimalusi veelgi laiendada.

TEHNILISED ANDMED
Ärisüler Acer Travelmate P449

Hind: ca 800 eurot

Operatsioonisüsteem: Windows 10 Pro

Protsessor: Intel Core i5-6200U, kahetuumaline, 2,30 GHz

Mälu: 12 GB (laiendatav kuni 20 GB)

Mälukaardilugeja: SD

Kõvaketas: 500 GB

Ekraan: diagonaal 35,6 cm (14"), TFT, IPS, Full HD (1920 x 1080 pikslit)

Graafikakaart: HD Graphics 520

Võrk ja ühendused: wifi ac, HDMI, 3x USB 2.0, 1x USB 3.0, 1x USB Type-C, VGA, LAN (RJ-45)

Sõrmejäljelugeja: jah

Aku: Li-Ion, 3220 mAh, tööaeg kuni 8 tundi

Mõõtmed: (21,90-22,30 mm) x 342 mm x 236 mm

Kaal: 2 kg