Agnus Dei tähendab ladina keeles Jumala Talle. Sama nime kannab ka üks Inglise kuninga Aethelraed II (978–1016) ebaharilik münditüüp, mis anglosaksi pennide tüpoloogia järgi peaks kuuluma 1009. aastasse. Rahakese esi- ja tagaküljel näeme tavapäraste kuninga büsti ning risti asemel hoopis risti kandvat talle – Kristuse võrdkuju – ning Püha Vaimu sümbolit tuvi.

Mis pani anglosakse valima oma müntidele niisugust ainulaadset kujundust, sellest ajalooallikad vaikivad. Küll teame, et see oli aeg, mil Inglismaad hirmuäratava järjekindlusega laastasid normannide retked. Järjekordne võimas röövvägi viiking Thorkell Pika juhtimisel maabus Sandwichi juures 1009. aasta augustis. Vastuseks kutsus Aethelraed II Bathi linna kokku kuningliku nõukogu. Ähvardavale ohule vastu astumaks otsustati pöörduda Kõigekõrgema poole. Enne mihklipäeva (29. septembrit) tuli üle kogu maa toime panna kolmepäevane avalik palvus ja patukahetsus – paastuda, korraldada protsessioone, jagada almuseid. Sellesse aega ja konteksti langeb ka meie münditüübi vermimine, mille ikonograafia pidi kajastama anglosakside sügavat usku kristlikku Jumalasse ja lootust tema abile sel raskel tunnil. Võimalik, et Agnus Dei pennid valmistatigi almuste jaoks.

Tegemist on igati erakorralise mündiga, mida vermiti väga vähe. Kui muid Aethelraed II rahasid on leitud tuhandete kaupa, siis Agnus Dei penne seni vaid 21 eksemplari. Vähemalt kaks niisugust münti on avastatud ka Eestist. Esimene neist leidus 1974. aastal Läänemaal Maidlas avastatud suures aardes, mis oli mullapõue usaldatud pärast 1066. aastat. Selle on verminud müntmeister Aethelwig Leicesteris. Teine pärineb 1982. aastal päevavalgele tulnud mahukast Kose leiust, mis peideti pärast 1121. aastat. Tolle on valmistanud Salisbury müntmeister Goldus. Mõlemad haruldused säilivad praegu Eesti Ajaloomuuseumis. Võimalik, et Eestist on leitud kolmaski Agnus Dei tüüpi münt, mille lõi meister Aethelwine Stamfordis ja mille pildi ning kirjelduse avaldas 1828. aastal Saksa numismaatik Erbstein. Tänu kaunile kujundusele on kõiki meie Agnus Dei penne kantud ehterahana.

Forte koostöörubriik Eesti Ajaloomuusemiga toob Maarjamäe muuseumikompleksi avamiseni vabariigi sajandal sünnipäeval teieni põnevad lood ning unikaalsed leiud kogude varasalvest! Kõik lood leiad SIIT!