Et need, kes oma vaimse või füüsilise puude tõttu ei saa kõike teha tavapäraselt, siiski võimalikult hästi ja iseseisvalt hakkama saaksid, luuakse üha enam abistavaid tehnoloogiaid ja rakendusi, mis elu lihtsamaks muudaksid.

"Palju uusi võimalusi on tekkinud just tänu kiirele nutiseadmete arengule," räägib Samsung Eesti mobiilidivisioni juht Antti Aasma.

Need seadmed on suureks abiks nii kognitiivsete kui ka motoorsete oskuste arendamisel. "Keele ja kõne arengu puhul on tahvlitest sedavõrd palju abi, et neid kasutatakse üha enam ka puuetega laste õppetegevuses. Välja töötatud rakendused pakuvad lahendusi, olles abiks nii lastele, täiskasvanutele kui ka vanuritele," ütleb Aasma.

Tänapäeval on enamikesse nutitelefonidesse juba sisse ehitatud teksti kõneks muutmise võimalus. Kuigi eesti keel valikust veel paraku puudub, on võimalik teenust kasutada teiste keelte baasil, näiteks inglise- või soomekeelsena.

Järgnevalt on Aasma toonud välja mõned nutikad rakendused, mis abistavad puuetega inimesi nii Eestis kui ka mujal maailmas.

MediKeep (iOS, Android)

Eestlaste startup'i poolt välja töötatud rakendus MediKeep toimib Androidi ja iOSi tahvlites ja telefonides. See aitab meeles pidada tablettide võtmise aegu ja koguseid, ühtlasi aitab ravimi triipkoode telefoni abil skännides ära öelda, milliseid ravimeid tohib ja milliseid ei tohiks koos võtta ning peab inimese personaalset tervisepäevikut. Rakendus on nii eesti kui ka inglise keeles.

Uudiste lugeja (Android)

Eestikeelseid rakendusi on üldiselt siiski veel vähe, kuigi mõningaid positiivseid näiteid on. Kuna kõige aktiivsemad äppide kasutajad Eestis on nägemispuudega inimesed, siis on neile mõeldud rakendustesse täna ehk mõnevõrra rohkem ka panustatud.

Üks taoline toimiv ja kasulik on äpp on Androidile arendatud kõnesüntesaator Uudiste lugeja. See loeb kõnesüntesaatori abil ette äppi pidevalt lisanduvad päeva tähtsaimad uudised.

Rakendus on loodud Eesti Keele Instituudi teadlaste poolt ning nende kõnesüntesaatori lahendust kasutatakse ka juba e-raamatute puhul.

Kõnele (Android)

Lisaks on saadaval eestlaste poolt välja töötatud ning eesti keele grammatikal põhinev Androidile mõeldud kõnetuvastusrakendus Kõnele.

See võimaldab anda käsklusi eesti keeles ja seeläbi saata kirju, teostada otsinguid, teha märkmeid ja anda telefonile käske rääkimise abil.

Tap Tap (iOS, Android)

on üks rakendustest, mis abistab nägemispuudega inimestel pildi järgi saada infot toote kohta. Eriti suureks abimeheks on taoline äpp toidupoes, kus riiulite vahel on tuhandeid kaupu.

Rakendus kirjeldab pildil olevat eset. Nii saab nägemispuudega inimene hea võimaluse iseseisvalt hakkama saada kas või tavapärase toidupoe külastusega.

Tap Tap pole kahjuks küll veel eesti keeles saadaval, kuid võõrkeelte oskajatele oskab kirjeldada pildil nähtut inglise keeles ja ka näiteks vene keeles.

Kõneaparaate asendavad äpid

Kui nutitelefonis vaikimisi olemas olev text-to-talk seadistus ei ole mõnel juhul piisav ning abi on vaja spetsiifilisemat teksti heliks või vastupidi keerulise kõne tekstiks defineerimisel, siis on leida äppe, mis asendavad ka kalleid kõneaparaate.

Taolised rakendused toetavad nii düslektikuid kui ka teisi kõneprobleemidega inimesi: vanureid, pimedaid, kurte ja kasutajaid, kellel on motoorikahäired. Nende põhieesmärk on alati üks: aidata suhelda omavahel ning välismaailmaga.

Näiteks on turul Samsungi poolt loodud Roger Voice või Androidi äpp Speech Assistant AAC. Kasutusel on juba ka rakendused, mis abistavad mittetäielikult välja hääldatud kõne korrektseks jutuks muutmisel.

Samuti saab nende kaudu näidata juurde pildilist materjali, võimaldades öeldut täpsustada ning sedasi hõlpsalt suhelda perekonna ja välismaailmaga.

Rakendused on täna paljudele peredele spetsiaalsete kõneaparaatidega võrreldes palju taskukohasemad, hinnavahe võib olla kuni 40kordne.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid