Võltsäpid toimivad sarnaselt libaveebilehtedega, mille puhul teevad petturid mõnele tuntud kaubamärgile sarnase kujundusega lehe.

Näiteks paljastati hiljuti suurte rahvusvaheliste veebipoodide Overstock, Zappos ja Foot Locker ning ka Eestis ülipopulaarse Pokémon Go mobiilimängu libaäpid. Turvaekspertide hinnangul luuakse peturakendusi peamiselt Hiinas.

“Soovitan olla mobiilirakendustega kauba tellimisel ja oma krediitkaardi andmete sisestamisel ettevaatlik ja kontrollida eelnevalt tausta. Võib juhtuda, et maksad libarakendusele raha, aga kaupa ei saa.

Osad võltsäpid sisaldavad pahavara, et personaalset infot varastada või telefon lukustada ja taasavamiseks lunaraha nõuda. Kahjutuimad libaäpid levitavad aga lihtsalt reklaame,” rääkis Aron.

Tihti arvatakse, et Apple Store veebipood on täiesti turvaline, sest iga äpp läbib sinnajõudmiseks põhjaliku kontrolli ja testimise. Nii Androidi kui ka Apple’i rakendustepoode kontrollitakse ja puhastatakse pidevalt, kuid petturid pääsevad ikkagi aeg-ajalt läbi.

Kuidas eristada libarakendust ausast?

Viis soovitust:

* Loe enne äpi allalaadimist arvustusi. Õigel äpil on tõenäoliselt palju positiivseid hinnanguid, mida libaäpil pole.

* Vaata, kes on äpi autor. Libaäppidel on tihtipeale originaaliga sarnase kirjapildiga, kuid mitte päris korrektse nimega autor.

* Vaata, millal äpp üles pandi. Libaäpi avaldamiskuupäev on tõenäoliselt üpris värske.

* Kirjavead äpi kirjelduses peaksid igaühe ettevaatlikuks tegema.

* Loe hoolikalt, milliseid volitusi äpp sinult salvestades küsib. See ei paljasta otseselt libaäppi, aga kas näiteks elementaarsel taskulambi-rakendusel on ikka vaja saada ligipääsu sinu asukohale ja Facebooki kontaktidele?