Tele2 tootedirektori Katrin Aroni sõnul tundub nutitelefoniga foto tegemine esmapilgul elementaarne, kuid selleks, et lihtsast toiduklõpsust saaks midagi kestvamat, tulevad abiks 10 lihtsat nippi.

Pühi pilt teravaks!

Pühi taskus tolmuseks või käevahel rasvaseks muutunud lääts puhtaks. Inimesed teevad seda üllatavalt harva ja seepärast on pildid hägusad.

Fookusta näpuga

Fokusseeri alati pildistatav objekt, pannes näpp ekraanil kõige olulisemale asjale. Nii saab kaamera sellest kindlasti õigesti aru ning arvestab vastavalt teravuse ja valgusega.

Säriaeg

Mängi säriajaga ning erista objekt ülejäänud hägusamast taustast. Kallimad telefonimudelid võimaldavad seda standardis teha.

Kui sinu telefon seda ei luba, siis aitavad Open Camera ja HD Camera äpid Androidile. Nendega saab peale kõikvõimalike seadete muutmise näiteks hääle või vilistamisega panna kaamera distantsilt pilti tegema. iPhone'ile sobib selleks näiteks ProCamera 9.

Äpp aitab

Kui nutitelefoniga tehtud piltide värvid, eredus ja kontrast tunduvad "lamedad", siis ka neid seadeid on võimalik vastavate äppidega seadistada. Aitavad näiteks Snapseed või Photoshop Express, mis sobivad nii Androidile kui ka iPhone'ile.

Blokeeri värvid

Äpp nimega Touch Color (Android/iPhone) lubab mustvalgel pildil jätta ühe või mitu detaili värviliseks. Niimoodi saad olulist elementi rõhutada ning erilise ja kunstipärase tulemuse.

Ära digisuumi

Digitaalset suurendust pigem ära kasuta. Kui teed kauguses asuvast objektist pilti, siis mine ise suumimise asemel lähemale või suurenda soovitavat osa järeltöötlusega. Nii jääb kvaliteet parem.

Proovi lisaläätsesid

Tehnikapoest või veebist saab tellida telefoni külge kinnitatavaid väliseid fotoläätsesid kalasilmast lainurgani.

Katseta julgelt digifiltritega

Instagramis on palju filtreid ja näiteks äpp Pho.to (Android/iPhone) teeb inimese fotol lihtsalt ja automaatselt jupp maad kaubanduslikumaks, ilma et peaksid ülikoolis fototöötluse kursuse läbima. Äpis Foodie (iPhone/Android) on aga toitudest eriti isuäratavate piltide tegemise filtrid.

Kolmandikud

Ka nutitelefoniga kehtib fotograafia kõige elementaarsem kompositsioonireegel – kolmandikud.

Jaga ekraan mõtteliselt horisontaalselt ja vertikaalselt kolmandikeks nagu trips-traps-trulli laud ning pane oma foto keskne objekt nende lõikumisjoonte ristumiskohta. Nii jääb pilt palju huvitavam ja dünaamilisem kui lihtsalt "asi" täpselt keset ekraani.

Ka horisonti tasub jäädvustada nii, et see ei jääks keset ekraani. Paljudel telefonidel on abiks ka režiim, mis jagab ekraani pildistamise ajaks sinu eest kolmandikeks (grid või grid lines).

Tühi ruum

Teine klassikaline kompositsiooninipp on tühi ruum pildil. Kui tahad kunstipärast pilti, kus inimene või ese on selgelt eristuv, siis peaksid hoidma tausta neutraalse ja detailivaesena. Selleks sobivad hästi näiteks tühi taevas, veeväli, põld või majasein.

Tavaliselt tehakse telefoniga enamus pilte inimese silmade kõrguselt. Kui muudad pildistamise kõrgust või nurka, siis on tulemus huvitavam ning annab juurde sügavust.