Liiga nõrk detektor: Tumeaine osake jäi ka seekord tõestamata
Kosmoloogia ütleb, et galaktikate tekkimise ja evolutsiooni seletamiseks peab 80% Universumi ainest olema tumeaine. Tumeaine ei mõjuta kuidagi valgust, nii et tumeainet ei saa näha (sellest ka nimi). Tumeaine tekitab gravitatsiooni.
Osakestefüüsikud üritavad leida osakest, millest tumeaine koosneb. Seni edutult, sest neil päevil oma töö lõpetanud LUX tumeaine detektor ei suutnud detekteerida nõrgalt interakteeruvaid massiivseid osakesi (weakly interacting massive particles - WIMP) – just seda osakest peetakse parimaks tumeaine osakese “kandidaadiks”.
LUX asub Black Hills’is, Lõuna-Dakotas, ja see on kaitseks kosmilise kiirguse eest maetud 1500m sügavusele kalju sisse. Seade ei ole suur – see on 2m kõrgune titaanist konteiner, mis on täidetud 350kg vedela ksenooniga temperatuuril –108 °C. Otsitavate osakeste detekteerimisel oleks ksenoonis tekkinud valgussähvatused. Neid paraku ei avastatud.
Pärast LUX’i tuleb LUX-ZEPLIN, mis ehitatakse Sanfordi ning läheb tööle 2020. aastal. Vedelat ksenooni on selles 7 tonni ja seade on 70 korda tundlikum.
Allikas: physicsworld.com