1. Ratas võib linnas liikumiseks olla kõige kiirem, mugavam ja odavam sõiduvahend. Sa ei pea bensiini ostma, ummikus passima ega parklakohta otsima. Toidupoodi sõites sa ühtaegu nii hangid kui ka kulutad kaloreid.

2. Rattasõit vähendab II tüübi diabeedi väljakujunemise ohtu. Soomes läbi viidud uuringust selgus, et igapäevane 30-minutiline rattasõit kahandab haiguse riski 40% võrra. Isegi neil, kellel juba on diabeet, on pedaalide väntamisest kasu. Regulaarne rattasõit nimelt stabiliseerib veresuhkru taset.

3. Südame vorm paraneb (30 kilomeetri läbimine nädalas vähendab südameataki riski poole võrra), lihaste sooritusvõime suureneb ning enesetunne muutub mõnusamaks. Ka kopsud muutuvad tugevamaks.

4. Nagu igasugune muu füüsiline tegevus, vähendab rattasõit liigesepõletiku ehk artriidi ohtu.

5. Rattasõit hoiab noorena! Londonis läbi viidud identsete kaksikute uuringud näitasid, et kolm korda nädalas sadulasse istuv inimene võib paista märgatavalt noorem kui tema füüsiliselt passiivne kaksikvend või -õde.

6. Kalori põlevad. Rattaga on võimalik sõita väga mitut moodi – võib rahulikult ja mõnusalt kulgeda, ent võib ka arendada kõva koormust, mis põletab 700 kilokalorit tunnis. Ainevahetus kiireneb sõidu ajal ning jääb tavapärasest kiiremaks ka mitmeks sõidujärgseks tunniks. Muide, ka kempsus saab rattur oma asjad aetud kiiremini ja kergemalt kui laiskvorst.

7. Kuna rattasõit mõjutab positiivselt ajukeemiat, vähendab see harrastus depressiooniohtu.

8. Nii uskumatu kui see ka ei tundu, hingavad rattaga tööle sõitjad oma kopsudesse vähem heitgaase kui autos istujad.

9. Rattasõit muudab organismi tugevamaks ning seetõttu ei jää see enam nii lihtsalt nakkus- ja külmetushaigustesse. North Carolina ülikoolis tehtud uuringu kohaselt on mõju juba 30-minutilisel sõidul viiel päeval nädalas.

10. Kuna rattasõit tugevdab südame-veresoonkonda, paraneb ka seksuaalne võimekus. Michigani ülikooli teadlased aga leidsid, et raseduse ajal rattaga sõitmine kergendab lapse ilmale kandmist ja kiirendab sünnitusjärgset taastumist. Positiivne mõju kandub isegi sündivatele lastele: neil, kelle emad raseduse ajal rattaga sõprust pidasid, on poole väiksem oht muutuda ülekaaluliseks.

11. On tõsi, et ratta seljast võib valusalt kukkuda. Kuid õnnetusse sattumise risk on siiski väiksem kui rattasõidust saadav üldise tervise paranemise väljavaade, näitas Suurbritannias tehtud uuring.

12. Rattasõit parandab aju tööd, mõtted muutuvad selgemaks ja terasemaks. Mõnedki on rattasõidul kogetavaid vaimseid elamusi võrrelnud mediteerimisega. Kokkuvõttes suureneb inimese produktiivsus ja loomingulisus. Seega pole rattasõidule kulunud aeg sugugi maha visatud, vaid tasub end peagi ära. Kui tunned keset päeva väsimust ja roidumust, võib mõneminutiline sutsakas rattaga su taas erksaks muuta.

13. Sadulas istumine vähendab rinna- ja soolestikuvähi saamise ohtu. Soomlased tegid kindlaks, et regulaarselt rattaga sõitvate meeste vähioht väheneb lausa poole võrra.

14. Rattasõit paneb organismi tootma hormooni kortisool, mis mõjub stressi vähendavalt. Isegi kui tööl polnud kõige parem päev, pühib õhtune rattaring kogu tusa meelest. Sellele aitab muidugi kaasa ka rattasõidul kogetava looduse ilu. Päikese käes rattaga sõites toodab sinu organism lisaks kasulikku D-vitamiini.

15. Kui oled päeval teinud korraliku rattaringi, magad öösel õiglase und. Füüsiline aktiivsus kiirendab uinumist ja parandab une kvaliteeti.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena