Keskkonna seisukohast nukker uudis tuleb vaid nädalapäevad enne seda, kui 130 riigi liidrid kohtuvad reedel, 22. aprillil, et sõlmida Pariisi kliimalepe. Allkirjastajamaad lubavad hoida globaalse soojenemise alla 2°C ja pürgida selle poole, et soojenemine jääks 1.5°C sisse. Maailma suurimate süsinikdioksiidi heitkoguste "autorid" USA ja Hiina on lubanud samuti leppele alla kirjutada ja suruvad läbi seda, et lepe jõustuks enne ametliku tähtaega, mis on aastal 2020.

Et aga tervelt viimased 11 järjestikust kuud on registreeritud ilmavaatluste ajaloos olnud omalaadsete seas kõige soojemad, tähendab see, et protsessi ümberpööramiseks võib olla juba liiga hilja. Andmeid rekordsooja märtsi kohta kinnitasid nii NASA kui Jaapani meteoroloogiaagentuur JMA.

Nagu jaapanlased raporteerisid, polnud märts mitte lihtsalt kõige soojem märts läbi aegade, vaid purustas rekordi ka üsna võimsalt. 2016. aasta märts oli planeedi kontekstis tervelt 1,07 kraadi soojem kui 1891. aasta oma.

Iflscience.com vahendab, et soojenemise mõjusid on tunda üle terve planeedi. Arktikas oli lõppenud talvel rekordiliselt vähe merejääd. Gröönimaa liustikud hakkasid sulama tervelt kuu varem kui tavaliselt. Vähe sellest, liustikud sulavad sellisel määral, millist võib Gröönimaal tavaliselt kohata juulis. Teisel pool maakera mõjutab soojenev maailmameri Suurt Vallrahu, väga paljud seal elutsevad korallid on tänu sellele pleekima hakanud, mis on tüüpiline korallide haigus.

Ehkki osa rekordsoojusest saab ajada ilmselt rekordilise El Niño kaela, on ilmne, et temperatuuride tõusule on ka inimene oma panuse andnud üha kasvava süsinikuühendite atmosfääri paiskamisega.

Mis kodumaiseid olusid puudutab, siis meie ilmateenistuse andmeil oli Eesti keskmine õhutemperatuur märtsis 0,2 °C, mis on 1,3 °C normist kõrgem (paljuaastane keskmine -1,1 °C). Keskmine sajuhulk oli 20 mm, mis on 53% normist (paljuaastane keskmine 37 mm).

Kuidas see lugu Sind tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemana
Ükskõiksena
Kurvana
Vihasena