Tee, mida mööda Hannibal elevantidega Alpe ületas, on leitud, ammuse sõnniku järgi
Col De La Traversette on kitsas mäekuru, 2398 meetri kõrgusel Cotti Alpides, tänaste Itaalia ja Prantsusmaa vahel, kivine, varinguohtlik, läbimatu talvel ja pärast vihma. Juba varem teati seda pidada vanaks sõjaväeteeks.
Nüüd on rühm teadlasi (sh ka kolm Tartu geoloogi) jõudnud selle mäekuru pinnast uurides järeldusele, et just seda kitsast ja ohtlikku mäekuru pidi ületas kuulus Kartaago väepealik Hannibal oma armeega Alpe, kui ta aastal 218. aastal enne meie ajaarvamist ligemale 30 000 mehe, 15 000 hobuse ja 37 elevandiga marssis Itaaliat vallutama.
Kuid mis teed pidi ta ikka Alpe ületas, on ajaloolasi vaevanud juba kaks tuhat aastat. Üks oletus on olnud, et ta võinuks Genfi järve lõunakallast pidi jõuda Suure St Bernardi mäekuruni, teine, et ta leidis kuidagi tee Väikese St. Bernardi kuruni, kolmandad on oletanud, et ta võis Alpe ületada kuskil Clapieri või Cenise mäekurude kaudu. Kõige lõunapoolsem võimalik trass oleks toimetanud ta aga läbi Traversette mäekuru.
Uurimismeeskonda juhtis William Mahaney Yorki ülikoolist, ja sellesse oli kaasatud Põhja-Iirimaa, Iirimaa, Inglismaa, Portugali, Kanada, USA ja Eesti teadlasi. Eestlastest on autorite nimekirjas kolm Tartu ülikooli geoloogi - Katrin Lasberg, Peeter Somelar ja Volli Kalm.
Jäljed ilmnesid just pinnasest, kohas, mida esimesena oletas Hannibali läbipääsuks pool sajandit tagasi Briti Muuseumi direktor Gavin de Beer. Nüüd võeti appi mikroobianalüüs, mis viitas et ühekordne massiivne loomse väljaheite sündmus on seal tõesti aset leidnud, ehk teisiti öeldes, kuigi armee muud jälge polegi jätnud, siis selle hobused (ja kindlasti ka elevandid) maastikule jälje jätsid.
Hannibali armee ei jäänud küll viimaseks suureks jõuks, kes Alpe ületas, tema kunagist teekonda üritas tuvastada ka Julius Caesar, kes oma armeega poolteist sajandit hiljem Galliat vallutama läks. Kuid Caesari leegionid marssisid teisi teid pidi.