Kuna AM.ee sai kätte siinmail suhteliselt haruldase ASUS Zenfone 2, siis seda huvitavam oli testida, kuna sama firma Zenbookidega on põhjalik kogemus olemas, kirjutab AM.ee.

Ja tõepoolest, mobiil ja Zenbook on mingis sarnases stiilis loodud, nii välimuselt kui ka sisult. Selle vahega, et arvuti korpus on ehtsast uhutud metallist, mobiilil aga kasutatakse plastiku metalli-imitatsiooni.

Aga tühja sellest, vaatame parem lähemalt, miks just Zenfone 2 võiks olla see õige mobiil, mille kasuks uue nutitelefoni ostmisel peaks otsustama.

Välimus on elegantne ja stiilne, kui plastiku-imitatsioon välja arvata. LG moodi on asetatud Zenfone'i helivaljuse nupud tagaküljele kaamera alla. Sisse-välja nupp on ka ebaharilikus kohas - üleval keskel.

Küljed on nuppudeta ja kiitus selle eest – külgedelt hoitakse telefoni ja alati on stressitekitav, kui peab hoides jälgima, et küljenuppe kogemata ei vajutaks.

Heli on kume ja plastmassine, aga kasutajaliides mugav ja lihtne. Androidi on natuke tuunitud - mõnusamaks. Samas on tootjale omaselt igasugust kahtlast lisatarkvara peale pandud ohtralt.

Väga ohtralt - tervelt 12 äppi on Asuse enda omad ja kohe alguses sees, sealhulgas galerii, inimesed, failihaldur, muusika, ilm, MyAsus, Asuse tugi, Asus Mobile Manager, ZenTalk jne. Liiga palju koormavat bloatware´i. Väga palju.

Avame kaane

Tagakaas on üsna tihedalt kinni, kuid selle peab lahti saama, sest kaks SIM kaarti saab panna kaane alla pesadesse.

ASUS on teinud küll tagakaane eemaldatavaks ja ka aku paistab selle tagant kasutajale kätte, kuid omapärane konstruktsioon kahe SIM kaardi sahtliga aku peal ei luba siiski suurt 3000 mAh akut ise vahetada.

Nuppude paigutust juba kiitsime - käsi saab sujuvalt libiseda üliõhukesel, 3,9-millimeetrisel serval. Telefon on keskelt küll kõvasti paksenev, kuid selline voolujooneline lutsukividisain on väga käepärane.

Vaatame sisse

Kuigi koormavat kasutut tarkvara tuleb kaasa kuhjana, on muus osas kasutajaliides puhas, selge ja lakooniline. Disainividinatega pole üle pingutatud.

Ülaribalt alla viibeldes leiame kiire ligipääsu ikoonid, millest näiteks sinise valguse piiraja on uus asi, mis Start-menüüsse eraldi nupuna tekkinud.

Sinine ei lase teatavasti magama jääda, kollakam ekraan aga aitab kiiremini uinuda peale õhtul nutitelefonis surfamist. Seega lülita sellest nupust õhtul mobiilis istudes sinine välja.

Gaas põhja

Kui Samsungi kahtlustati selles, et jõudlustestide äppide töötamise ajal tõmmatakse kõik kiiremaks, et paremaid tulemusi näidata, siis ASUSe telefonis tunnistatakse see pahe kohe ausalt üles, et mobiil seda jälgib ja Quadranti testiprogrammi käivitamisel visatakse ekraanile ette teade: puudutage mind, et viia telefon Peformance-režiimi parema testitulemuse saavutamiseks.

Eks igaks juhuks saigi seda nuppu puudutatud, aga kas sellest ka abi oli?

Jõudlustestide tulemused

Quadrant 12 365 p
Mobile Linpack: 118 MFLOPS
Antutu: 58 903
Geekbench: 2879 p

Zenfone 2 pääses nende tulemustega edetabelis napilt esikahekümnesse, mis tähendab, et tuntud tootjate lipulaevtelefonidega rinda pistma minna ei maksaks.

Samas pole tulemus ka kehv. Keskmine telefon keskklassist, võiks öelda. Kasutajakogemus ütleb, et midagi väga kiiret tõesti pole, samas pole ka häirivalt uimane.

Inteli Atomi protsessor on mobiilides üsna haruldane, kuid ASUS on selle kasutusele võtnud ja kuulutab, et jõudlus on tänu sellele tippklassist.

64-bitine Intel Atom protsessor taktsagedusel 2,3 GHz kõlab ka lauaarvutite jaoks üsna normaalselt, kuid testitulemused pole just kõige kiiremad.

Samas on kasutatav 4 GB mälu, LTE andmeside jookseb kiirusega kuni 250 Mbit/s (Cat 4+), WiFi 802.11ac pakub kuni 433 Mbit/s, seega tehniliste näitajate järgi on mobiil justnagu tippklassist küll.

Kaameraga nagu proff

Spetsiaalsed hämaras võtteparandamise režiimid töötavad hästi, kuid peab siiski kaamerat hästi paigal hoidma, sest puudub optiline stabilisaator. Ava F2.0 on aga piisavalt hea hämaras tavalisest heledamate ja müravabamate piltide saamiseks. Muus osas on kaamera keskmiste seast või üle.

Viie läätsega 13 MP tagakaamera teeb üsna häid pilte. Vaatame näidet lumisest Kadriorust:

Eesküljel on 5 MP selfie-kaamera, mis, nagu kombeks, laiema nurgaga. Hulk käsitsisätteid lubab tagakaameraga pildistada nagu profikaameraga.

Hääl läbi plastmassi

Heli on telefonil kumedavõitu ja mitte kõige kvaliteetsem, plastmassist tagakaas justnagu moonutaks. Kasuta kõrvaklappe, siis on muusikat mõnus kuulata.

Aku kestab vaatamata hirmule, et Inteli riistvara õgib tavaliselt energiat aplalt ja kiiresti, siiski üsna hästi. Õhtuks oli 57% veel järel ja akujälgija lubas säästurežiimis veel lausa 42 tundi tööaega. Teise päeva sai tõesti ka õhtusse, siis kustus öösel ära.

Kokkuvõtteks: kas tasub pingutada Zenfone 2 nimel?

Hind 299 eurot on üsna soodne sellise üsna korralike parameetritega telefoni kohta, kuid kas tasub siiski haarata see paljude jaoks tundmatu mobiilibränd omale igapäevasesse kasutusse?

AM arvab, et teatud mööndustega tasub küll. Kui tahad keskmisest paremat kaamerat, keskmise kiiruse, mugava voolujoonelise kujuga ja mitte väga silmatorkavat telefoni, siis on kõik kõige paremas korras. Hinna-kvaliteedi suhe on vägagi paigas, kui kulunud käibefraase kasutada.

PLUSSID
+ väga käepärase, õhukese disainiga
+ aku kestab mitu päeva
+ kaamera pildistab keskmisest paremini ja on hästi seadistatav

MIINUSED
- kohutavalt palju kasutut tarkvara tuleb "tehasest kaasa"
- mobiili enda kõlar pole kvaliteetne
- kiirustestide tulemused on üllatavalt keskpärased

TEHNILISED ANDMED
Nutitelefon ASUS Zenfone 2
Hind: 299 eurot (Elisa)

* Operatsioonisüsteem: Android 6.1
* Protsessor: Intel Atom Z3580, 2,3 GHz (neljatuumaline), 64-bitine
* Ekraan: 5,5-tolline, 1080 x 1920 pikslit, IPS LCD, Corning Gorilla Glass 3
* Mälu: välkmälu kuni 32 GB, operatiivmälu 4 GB, microSD pesa kuni 64 GB mälukaardile
* SIM-kaart: Micro SIM, SIM1: 2G / 3G / 4G; SIM2: 2G
* Ühendused: 2G - 850/900/1800/1900 MHz; 3G - 850/900/1900/2100 MHz; 4G - 2100/1900/1800/1700/850/2600/900/800 MHz; max kiirused (Mbit/s) - 150 MB allalaadimine / 50 MB üleslaadimine; USB 2.0; Bluetooth 4.0; WiFi ac; NFC
* Kaamerad: tagumine 13 MP (Full HD-video); eesmine 5 MP (720p HD-video)
* GPS: A-GPS, GLONASS, BDS
* FM raadio: Jah
* Aku: Li-Po 3000 mAh (testis kestis 2 päeva)
* Paksus: 10,9 mm
* Kaal: 170 g