VIDEOD: esimesed vesinikupommi plahvatused maailmas, aga ka Tsar Bomba
Tuumapomm ehk aatomipomm on suure plahvatusjõuga lõhkekeha, kus energia vabaneb raskete aatomituumade lõhustumisel. Termotuumapommis ehk vesinikupommis toimub lisaks raskete tuumade lagunemisele ka kergete tuumade (liitium ja vesinik) ühinemine.
Termotuumapommi idee olid välja käinud USA-s Enrico Fermi ja Edward Teller juba Manhattani projekti alguses 1941, kuigi esialgu lükati idee veel kõrvale. Esimese töötava lahenduse suutis välja töötada alles Telleri kaastöötaja Stanislaw Ulam. Pommi teine nimetus, vesinikupomm, tuleneb sellest, et tuumaainena kasutatakse selles vesiniku isotoope või vesiniku isotoope ja liitiumi.
Esimestel pommidel kulus plahvatuseks ainult alla kahe protsendi võimalikust koguenergiast. Seetõttu hakati kohe pärast esimeste taoliste lõhkekehade valmistamist konstrueerima tuumapomme, mis töötaksid kergete tuumade ühinemisel ja mis võimaldaksid plahvatusel vabanevat energiat oluliselt suurendada. Tuumade ühinemis- ehk sünteesireaktsiooni saamiseks on aga vaja ülikõrgeid temperatuure – kümme kuni sada miljonit kraadi, ning suurt aine kontsentratsiooni. Selle ülikõrge temperatuuri tõttu nimetatakse vastavaid tuumareaktsioone termotuumareaktsioonideks, kirjutas Tallinna Tehnikaülikooli professor Rein-Karl Loide 2006. aasta Horisondis.
USA
NSV Liit
UK
Hiina
Prantsusmaa
Iisrael
India
India katsetas oma esimest termotuumapommi teadaolevalt aastal 1998, nn Operatsioon Shakti nime all. Pakistani sama aasta katsetused nähtavasti termotuumapommi ei sisaldanud.
Põhja-Korea
Põhja-Korea väidab nüüd, et on katsetanud oma esimest vesinikupommi, aga hetkel muu maailm veel kahtleb nende väites. Tagajärjed meenutavad pigem 6-9 kilotonnise aatompommi plahvatust.