AM otsustas tipptelefonidest veidi puhata ja kasutada mõne aja üht telefoni, mis hinnalt sama nagu poodide lasteosakondades müüdavatel telefonikujulistel piiksuvatel-vilkuvatel mänguasjadel. Ainult et selle Ida-Euroopa telefoniga saab vabalt helistada! Nii töö- kui kodu-SIM-ilt, kirjutab AM.ee.

Karjatusi, mida sellel telefonil veel leidub, mis tunduvad olevat tavalise paarkümmend korda kallima nutitelefoni omadused, on veel: sisseehitatud taskulamp! Värviline ekraan! Kaamera! Videosalvestus! FM raadio! Diktofon! Kalender! Mängud! WAP (?)!

Jah, WAP on ka olemas mobiilseks veebisurfiks hulga eelseadistatud kontodega Hiina ja Euroopa mobiilioperaatorite võrgust. Ega asjata pole telefonil ametlikuks nimeks Manta Vintage EX.

Ja nagu reklaamib tootja, on see 14-eurone mobiil sobiv nii noortele (vintage on ju popp) kui ka vanadele, kes ei taha keeruliste nutikate telefonidega jännata.

Vahepealsed keskealised kirtsutavad ehk liiga palju nina, sest nemad mäletavad, et kunagi 10-15 aastat tagasi olidki kõik telefonid sellised.

Kuid headena tunduvate omaduste pikas rodus mõne konkreetse tehnilise näitaja sisusse süvenedes selgub, et Manta on ikka väga Vintage telefon.

Alustame ekraanist

See on pisike, 1,77-tolline (ka telefon ise on üliväike, mahub väikese lapse peopessa ilusti ära) ning kogunisti 64 000 värvi… praeguste 16 miljoni värviga ekraanide vastu.

Midagi ilusat sellelt ekraanilt vaadata ei kannata, aga lihtne menüü on kergelt kasutatav ja kindlasti sobiv neile, kes kasvõi Androidi menüüde tohutus rägastikus ei taha palju seigelda.

Keel oli telefonil alguses vaikimisi leedu, aga tegelikult on seade toodetud hoopis Poolas (või lastud hiinlastel Poola firma jaoks teha).

Aku sai alguses 100% täis laetud ja peale 10-päevast testi näitab veel, et umbes viiendik on alles. Aku eluiga saab veelgi pikendada menüüst omapärase lisateenusega, mida pole paljudel nutitelefonidelgi: seadistada saab neli taimerit, mis vastavalt valikule ettenähtud kellaajal lülitavad telefoni kas sisse või välja.

Nii saab näiteks ööajal akut säästes mobiili välja lülitada, kuid enne hommikust äratust vahetult varem taas sisse lülitada.

Andmesidest toetatakse vaid GPRS-i ja brauser on WAP, seega mingit kõva internetis surfamist 14-eurose telefoniga teha ei saa. WiFit pole.

Foto: AM.ee

Kõne

on Manta telefonil üsna puhas ja selge, vali ka. Kõnekvaliteedi kohta pole odavtelefoni puhul midagi nuriseda. Levi on tänu plastkorpusele normaalne, väike suurus aga mingit erilist eelist nutitelefonidega võrreldes antennile ei paku.

Numbrinuppudele lisaks leidub esiküljel kõne alustamise ja lõpetamise nupp, nendega ühendatud kaks menüünuppu ja keskel asuv joystick koos keskmise suure valikunupuga.

Külgedel ühtki nuppu pole. Tagakaas sulgub tihedalt ja selle all on 400 mAh aku, kaks tavalise mini SIM-kaardi pesa ning microSD kaardi pesa.

Pildid mällu – moodsale microSD kaardile!

Telefonis on mälu 45 kilobaiti. Sellest vaba 23 kB. Mäletate, millal viimati räägiti mälumahtudest kilobaitides? Jah, kuskil 1990ndate alguses olid veel kassetid, kuhu mahtus 64 kilobaiti andmeid. Seega kassetitäis infot on välkkiire välkmälu peal.

Kui alguses oli tunne, et selle telefoniga ei saa ühtki pilti teha, siis see tunne oli petlik. Ikka päris mitu pilti sai teha, enne kui mälu täis sai. Nimelt on ka tagakaamera sensor nii pisike, et pildisuuruseks tuleb 5-10 kilobaiti.

Kuid selle pärast ei pea muretsema – paneme telefoni sisse 16 GB suuruse microSD kaardi! Nüüd saab pildistada ilmselt aastaid, enne kui mälu täis saab. Kuid milliseid pilte? Vaat selliseid:

Foto: AM.ee

Toome võrdluseks 2003. aastal välja tulnud Ericssoni täiesti uue telefoni T630, millel oli juba 2 MB mälu ja mis tulistas 352 x 288 piksliseid fotosid, vaat selliseid:

Foto: AM.ee

Seda on juba rohkem kui Mantal, mille kaamera teeb kuni 240 x 320 piksliseid pilte.

Põhimõtteliselt oleks võinud retroga mitte nii üle pingutada ja kaamera välja jätta, tekitab asjatuid ootusi. Kuid see-eest teeb Vintage EX ka videot, mida Ericsson 2003. aastal veel ei suutnud.

Kuna USB-laadijad on kallid, siis tootja seda kaasa ei pane. Kuskilt tehaste laovarudest on leitud ümara otsaga lihtne laadija, mis telefonile kaasa pandud.

Kuid oh imet, olemas on ka Micro-USB pesa, mille kaudu saab oma kaasaegsete telefonide laadijatega Manta aku täis laadida. 400 mAh aku laeb end täis juba paarikümne minutiga.

Ja mis 14-eurose telefoni juures veel üllatab – USB-kaablit arvutiga ühendades esineb odav telefon mälupulgana! Mahtu, jah, on vaba vaid 23 KB, kuid microSD kaarti näidatakse ka koos seal olevate pisipiltide ja tohutu vaba ruumiga.

Kõige olulisem tilk meepotti: kui hiljem oli soov telefonist tunduvalt kallim mälukaart pesast kätte saada, siis mobiil seda enam tagasi ei loovutanud.

Kuhugi oli mälukaart nii kapitaalselt kinni kiilunud, et kättesaamiseks oli valida: kas lõhkuda micro-SD või telefon. Paraku murdus lõpuks sikutades telefoni mälukaardihoidja metallist kate. Seega uuesti enam SD-kaarti selle telefoniga kasutada ei saa.

Vanema põlvkonna kasutajaga kiire test andis tulemuseks kaks olulist hinnangut Manta kahe SIM-iga mobiilile: esiteks, "pole sel telefonil häda midagi, mõnus väike ka veel ja kõik vajalik olemas".

Teiseks – "nupud on siiski liiga väikesed ja kipakad, võiks suuremad olla. Ja väga pressida ei julge, viimaks läheb veel katki!"

Küll aga on sel telefonil profülaktilised omadused laste kasvatamisel, sest nendele Vintage´i pähe nuputelefoni maha ei müü.

Lapsed käituvad Manta telefoni nähes hiljem palju korralikumalt oma nutitelefonidega, kui lapsevanemate ebapedagoogiline hirmutamine stiilis “kui sa oma hea telefoni ära kaotad, saad selle asemele” mõjub.

Seega – osta, kui oled retrohuviline, kuid mitte enam laps. Osta ka siis, kui on vaja üliodavat, ajutist, tagavara- või mitme SIM-iga vaid helistamistelefoni oludes, kus füüsilised nupud on vajalikud.

Ja kui ostad, siis rahakoti kergenemist ilmselt ei märkagi. Küll aga leiad näiteks matkal olles, et nutitelefonid on teisel hommikul kõik kustunud, SOS-telefon aga töötab nädalakese või rohkemgi ja näitab taskulambina teed ka.

Foto: AM.ee

TEHNILISED ANDMED
Nuputelefon Manta Vintage EX MS1701E

Hind: 14 eurot (Kaup24)

Ekraan: 1,77-tolline, 64 000 värvi, 160 x 128 pikslit, pole puutetundlik

Kaks SIM-kaarti: jah

Bluetooth: jah

Kaamera: jah, 240x320 pikslit (video salvestamise võimalus)

Mälukaardi pesa: microSD

Aku: 400 mAh, kõneaeg (2G) 120 min, ooteaeg kuni 15 päeva

GSM sagedusalad: 900/1800 MHz

Andmeside: GPRS (WAP)

FM raadio: jah

MP3 pleier: jah

Multimeedia: mängib MP3, MP4, 3GP ja AVI faile

Mõõtmed: 109 x 46 x 12,5 mm

Kaal: 65 grammi

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena