Kui töötada iga päev kitsa 13-tollise Full HD ekraaniga süleriga, siis on vahelduseks Samsungi valge 23,6-tollise ekraani ette minek tõeline silmapuhkus, kirjutab AM.ee.

Lisaks saab panna oma juhtmevabalt laaditava Samsung Galaxy S6 edge'i puhkama ekraani ette monitorijalale, kus see end kiiresti täis laadima asub. Samsung LS24E370DL/ZA toetab nimelt ka juhtmevaba Qi standardile vastavat laadimist.

See Samsungi monitor on arvatavasti alles sissejuhatus igasugustele kodumasinatele ja isegi mööblile, millele ilmuvad pinnad, kuhu osutavad kirjad: lae siin!

Lae siin oma mobiili, nutikella, nutisõrmust, nutiprille jne. Igatahes on see mugav ja kui tulevikus ka hinnas järele antakse, levib kindlasti juhtmevaba laadimine massidesse.

Valge ja läikiv, USB-pesadeta

Monitor on ebatavalise välimusega ja valge. Profid eelistavad küll musta, aga paljudes elegantsetes kontorites on kõrgläikega valge moes.

Ekraanipind on siiski ärimonitorile kohaselt matt. Kergelt sinakas ääreklaas lisab esinduslikkust, seega võiks selle ekraani paigutada firma kõige esinduslikumasse ja silmapaistvamasse kohta. Ilmselt siis juhi lauale, sest juhtmevaba laadimine eeldab juhtiva tipptelefoni olemasolu.

Juhtmevabalt saab laadida, aga kus on USB pesad? Kui monitor on laual ja arvuti laua all, siis võiks ka mõned USB-pesad lauale monitori juurde tuua. Samas pole ehk sülerikasutajal neid niiväga vajagi, kui arvuti on laual dokis monitori ees.

Silm tõesti puhkab

Sujuva pildi tagab Samsungi ekraanil AMD FreeSync, mis sünkroniseerib pildi kaadrisageduse monitori sagedusega. Nii väheneb vilkumine ja pilt muutub väga palju silmasõbralikumaks.

Silm puhkab sellist pilti vaadates, kui on pidanud varem leppima vilkuva taustavalgustusega süleripaneeliga.

Lisaks leiab menüüst veel ühe silmasõbraliku režiimi – mida see siis tähendab? Esimest korda proovides tundus, et pilt läks seda kasutades tuhmiks ja kollakaks.

Kujundajatele ja Photoshopi-entusiastidele selline värvimoonutus küll ei meeldi, aga silma- ja unearst ilmselt kiidaks heaks, sest tegemist on sellise režiimiga, kus vähendatakse oluliselt sinist komponenti ja heledust.

Sinise vähendamine on hea õhtul arvutis töötades, et aju saaks pärast magama minnes kiiremini puhkama. Sinine hoiab ärkvel ja selle värvi vähendamine on unele hiljem hea. Samuti on pastelsemad toonid silmasõbralikumad.

Värvide täpsuse ja pildi erksuse jaoks muidugi see nii hea pole, aga eeldatavasti lükatakse see režiim sisse õhtul niisama surfates ja uudiseid lugedes, mitte pingeliselt Premiere´is videosid monteerides või uudisfotosid töödeldes.

Ekraani vaatenurk 178 kraadi pole midagi erilist, aga ka ei midagi kehva.

Ergonoomia ja ökonoomia

Kui keskkonnasõbralikkusest rääkida, siis siin on kaks olulist ostuargumenti: ekraan on energiasäästlik (10% vähem energiatarvet kui tavaliselt) ja korpuses ega sisemuses pole kasutatud PVC-plastikut.

Ekraani kallet saab kergelt surudes reguleerida, kuid ülespoole reguleerides tuleb rakendada kahte kätt, sest ekraan tahab tõusta koos jalaga. Allapoole saab ülemist serva keerata muretult ühe käega. Asendit hoiab monitor ilusti, aga natuke palju võbiseb, kui kõigutada. Kõrgust reguleerida ei saa.

Menüü juhtimine käib nagu enamiku nutiteleritega, väikesest joystickist tagaküljel all paremas nurgas. See jätab ära paksema nuppudega ääre esiküljel, mis on hea. Menüünuppe pole ju kuigi palju vaja näppida ja neid ei pea kogu aeg vaatama ekraani kõrval.

Menüüst saab seada ekraani ka mängurirežiimile ja selles on näha rohkem detaile ka tumedamatel aladel, mis jookse-ja-tulista mängudes on kindlasti oluline, et varakult märgata ka hämaras ringi hiilivaid vaenlasi.

4 ms reageerimisaeg tähendab, et kiirelt liikuv pilt on ikka terav. Samas on Gamer Mode veebilehtede vaatamisel ebamugav: tekitab tähtedele ümber valge raami ja kaotab mõned heledamad hallid kastid valgel taustal.

Lisaks HDMI-le on monitori taga veel tavaline VGA sisend ja Displayport, aga ka kõrvaklapiväljund, kui tahad näiteks korralikumaid kõlareid laual kasutada või kõrvaklappidest muusikat kuulata. Arvuti tunneb monitori kui heliseadme ära, kui HDMI-ga ühendada.

Juhtmeta laadimine: viska peale ja töötab

Juhtmevaba laadimise testimiseks kasutasime Samsungi telefoni Galaxy S6 edge, millel on vastav tugi olemas. Laadmisstandard Qi on kõige levinum ja nii võib seda monitori kasutada nii Samsungi kui ka teiste tootjate telefonide laadimiseks.

Täiesti tühja edge'i sajaprotsendiliselt täitunud akuni jõudmine käis vähem kui kahe tunniga.

Telefoni ei pea väga hoolega laadimisrõnga peale sättima, aga liiga lohakalt peale heites ei pruugi laadimine pihta hakata. Kui põlema hakkab punane (laeb) või roheline (on täis) LED, siis kõik toimib.

Võtta või jätta?

Kokkuvõtteks – kui me nüüd vaatame monitori kui kontoriabimeest koos lisavarustusega, milleks on juhtmevaba laadimine, siis oma natuke üle paarisajaeurose hinnaga on meil stiilne ekraan, kuid USB-pesasid pole.

Seega – kui sa neid lisapesasid ei vajagi, kuid omad juhtmevaba laadmisega telefoni, siis on see monitor kindlasti üheks mugavaimaks lahenduseks.

Muul juhul aga – mõtle, kas ikka on seda vaja - pilt on hea, aga kas oleksid huvitatud juhtmevaba laadija eest ka niisama maksma, mida ei kasuta, ja USB-pesasid oma juhtmega laadijat vajava telefoni jaoks ju ei saa.

Seega teatud juhtudel on see monitor ideaalne (juhtmevaba laadijaga telefoni omanikule), teatud juhtudel võib jääda väheseks vajalikest ühendustest (ka DVI-d näiteks pole).

PLUSSID

+ Silmasõbralik
+ Hea disainiga
+ Juhtmevaba laadimisega

MIINUSED

- USB-pesasid pole
- Ekraani asendi reguleerimiseks on vähe võimalusi

Samsungi monitor LS24E370DL/ZA
Hind: 211 eurot (Digisalong)
Ekraan: 16:9 kuvasuhtega
Kontrast: 1000:1
Reaktsiooniaeg (ms): 4
Horisontaalne vaatenurk (kraadides): 178
Vertikaalne vaatenurk (kraadides): 178
Värvid: 16,7 miljonit
Algupärane resolutsioon: 1920 x 1080 (Full HD)
Ühendused: VGA, HDMI, Displayport, kõrvaklapipistik
Kaal: 4,1 kg