Sõjatehnoloogia suurim läbimurre? Nanorobotite abil iseparanev inimene
ElectRx on USA sõjatehnoloogiaagentuuri DARPA arendatav programm, mille tulemusel peaksid mikroskoopilised seadmed inimese sees kontrollima organismi seisundit, stimulerima närvireaktsioone ja suurendama organismi paranemisvõimet.
Nanobotte, ehk siis mikroskoopilisi roboteid, mis suudaks inimorganismi seest poolt remontides terveks teha, on ulmesarjades esitletud juba aastaid. Tegelikult on ka meditsiiniteadus tõsiselt ootamas suurt läbimurret just nanotehnoloogia vallas.
Inimorganism on ka ise võimeline erinevate terviseprobleemidega toime tulema, organism suudab toota antikehi, et nakkust minema ajada, haavad kasvavad ise kokku ja paranevad, kui vaid piisavalt aega anda ja nakkust vältida. Ja DARPA programm üritab vaid organismi iseparanemisele tehnoloogiliselt kaasa aidata.
Selline tehnoloogia näitab juba praegu häid tulemusi, kuigi esialgu ongi tegemist veel suuremate seadmetega, mida on vaja organismi viia kirurgiskalpelli appi võttes. Ja seadmete liigne suurus tähendab ka seda, et täpselt õigeid närve puudutada alati ei õnnestu ja tulemuseks on soovimatuid kõrvalmõjusid.
Praegusel uurimistööl on erinevaid eesmärke:
- Uurida, kas põrna stimuleerimisega on võimalik ravida reumatoidartriiti ja muid põletikke
- Uurida, kas põletikukontroll ajus suudaks ravida depressiooni
- Uurida, kas ajus õppimist ja mälu reguleerivaid neurokemikaale juhtides on võimalik ravida traumajärgset stressi või muid mentaalseid häireid
- Uurida, kas neerupealiseid on võimalik termoaktiveerida
- Uurida, kas uitnärve on võimalik stimuleerida, et suurendada närvide plastilisust, et ravida traumajärgset stressi
On ka selge, et peamiselt sõjatehnoloogiale keskendunud agentuur kergekäeliselt 78,9 miljonit dollarit mõnele programmile ei kuluta, kui sellest juba lähemal ajal käegakatsutavat kasu ei oleks. Ühest küljest peaks see aitama sõdureid kriisisituatsioonides, aga sellised läbimurded leiaks kahtlematult rakendust ka meditsiinis laiemalt. Ulmesarjades esitletud supersõduriteni, kellel närvisisteem juba sisemise elektroonikaga ühendatud, pelgalt nanobottide loomisega ei jõua.