Nuhkimisjutud ja krimiseriaalid on närvi ajanud need, kellel on infot, mida varjata - kas küberkurjategijate või lausa valitsuste eest, kirjutab AM.ee.

Ärimehed, poliitikud, luurajad ja paranoilised kodanikud teavad, et Google, Microsoft, Apple ja kes kõik veel võivad alati nende infole nutitelefonis ligi pääseda, et "parandada teenust ja tarkvara kvaliteeti".

Kui vanal nuputelefonide ajastul said ärimehed kokku ja eemaldasid telefonidelt akud, enne kui sensitiivset juttu ajama hakkasid, siis nüüd pole paljudel see enam võimalik - aku on ju sisse ehitatud.

Mida siis teha, et kaasavõetud telefoni mikrofoni kaudu salakõrv ei kuuleks ja nii esi- kui ka tagaküljel asuva kaamera kaudu salasilm ei näeks?

Vysk: segab mikrofoni, krüpteerib kõnesid, peidab kaamerad

Aitavad spetsiaalsed turvakestad telefonidele. Vyski mobiilikestad sobivad Apple´i ja Samsungi toodetele. Robustsevõitu, otsekui odavast 3D-printerist tulevad telefonikuued on oma petlikule välimusele vaatamata üsna võimekad.

Vysk krüpteerib kõik väljuvad kõned ja tekstisõnumid, segab mikrofoni või lülitab selle välja ja on varustatud luukidega, mis füüsiliselt käivad objektiivi ette. Lihtne, aga efektiivne turvalahendus.

Vysk EP1 on tavakasutaja igapäevase turvalisuse tagamiseks ja maksab 130 dollarit (värvivalik kuldne, sinine ja must, hall). Ärikasutaja versioon QS1 maksab 230 dollarit.

EP1 on varustatud luukidega kaamerate sulgemiseks, QS1 segab lisaks mikrofoni, mis on telefoni sisse ehitatud.

Androidile ja iOS-ile on tasuta rakendused Vysk Private Messaging ja Vysk Gallery, mis tagavad krüpteeritud sõnumside ja piltide turvalise salvestamise krüpteeritud pilveteenusesse.

Äriettevõtted saavad hakata kümnedollarilise kuutasu eest krüptokõnede teenuse kliendiks, millega saadetakse üle interneti kõned turvalisse serverisse ja neid pole võimalik pealt kuulata ka operaatori juures.

Kestad sisaldavad akut, mis annab iPhone´ile või Samsng Galaxyle vajadusel lisaaega rääkimiseks. Kestad kinnituvad nagu tulnukaparasiidid telefoni tagaküljele, hõivates ka telefoni toitepesa. Akut saab nii kestal kui ka mobiilil laadida kesta enda microUSB pistikust.

Mobiilikatted ei salvesta kõneajalugu - eks see teeb kasutamise natuke ebamugavaks, kuid samas pole ka kõnelogisid, mida saaks hiljem uurida.

Osta terve telefon, mis on turvaline
Foto: tootja

Kui tahad aga õhukest ja normaalse välimusega telefoni, siis robustne kest pole ilmselt sobiv. Ära tuleb oodata Blackphone 2, mida saab juba eeltellida ja mis septembri jooksul peaks ilmuma.

Selle riistvara ja tarkvara on tootja Silent Circle´i sõnul puhastatud võimalikest nuhkijatest ja midagi ei saadeta kellelegi kolmandale. SilentOS on Androidi lähtekoodist kokku pandud uus turvaline platvorm. Lisaks on kaasas hulk krüpteeritud sideäppe.

Blackphone´i oluline puudus on äriettevõtetes see, et tänapäeval ei taha enam keegi korporatiivset telefoni, vaid ikka enda oma kasutada ka tööl ning nõuda selle eest hüvitist. Nii kadus Blackberry turult, sest tööinimesed hakkasid korporatiivasju ajama oma eratelefonidega.

Nii võib isegi Vysk´i kestal rohkem tulevikku olla: ole siis tööl oma iPhone´iga, aga tõmba 9-17 ajal turvakest ümber!

Hangi Android, mis ei jäta jälgi

Kuulsa anonüümse võrgu TOR loojad on valmis teinud ka operatsioonisüsteemi, mis põhineb Linuxil ja mis ei jäta kasutajast maha mitte mingeid digitaalseid jälgi.

Kõik välisühendused käivad TORi anonüümse võrgustiku kaudu, kõik mitteanonüümsed ühendused blokeeritakse.

See on operatsioonisüsteem TAILS (Amnesic Incognito Live System ehk unustav ja anonüümne süsteem), mis põhineb Linuxil ja oli algselt mõeldud PC-dele, kuid TOR on välja töötanud ka mobiilidele installitava rakenduse nimega Orbot.

See kasutab vaid telefoni operatiivmälu ja peale sessiooni lõppu kustutab sealt kõik, jätmata kasutajast mingitki jälge.

Guardian ROM on samuti Android, mille arendamine käib XDA foorumis. Avatud lähtekood tagab, et midagi nuhkima kuhugi sokutada ei õnnestu. paranoilisemad kompileerivad koodi telefoni jaoks ise, olles selle vastavalt oma viitsimise ja oskuste tasemele enne üle vaadanud.

Muidugi ei pruugi sellise Androidiga kõik vajalikud äpid töötada ja kas on vajagi, sest paljud neist lekitavad andmeid...

Otsida võib veel ka DarkMatter´i nimelist Androidi ROM-i, mis on planeeritud töötama Samsung Galaxy ja Google Nexusi telefonidel. Viimasel ajal pole aga sellest enam väga palju kuulda olnud.

Muud kasulikud abivahendid: pipragaas, röökiv telefon jm

Mõnikord aitab turvalisuse tagamiseks ka vähesest - näiteks telefonikest Coyote Case käitub alarmina, kui kasutaja selle röövi ajal aktiveerib ning saadab ka hädakutsungi ettemääratud numbritele.

The Defender Case aga sisaldab... ehtsat pipragaasi. Lisaks saadab alarmi ettenähtud numbritele ja mobiilikestaga saab salvestada ka huvitavaid pilte.

Nimelt sisaldab lisavarustus kaamerat, mis pildistab pipragaasisutsaka saanud kallaletungijat, et seda pilti saaks hiljem rünnaku tõestamiseks kasutada.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid