Esiteks – kaamera jala kinnitus on teistsugune. Garmin ei ole läinud GoProd otseselt kopeerima. Kui, siis ainult liigenditel on sarnased ribid. Kaamera kinnitub kleebitava aluse külge hoovaga, mida GoProl pole, kirjutab AM.ee.

Teiseks – kaamera sisule pääseb ligi eesmise kaane eemaldamisega. Sellel kaanel on ka objektiiviklaas.

Objektiiv ise asub kaane taga. Aku ja SD kaart käivad ka nö eest sisse oma sahtlitesse. Subjektiivsel vaatlusel tundub, et see lahendus suurendab ohtu, et kuskil ekstreemsetes tingimustes näpid objektiiviklaasile sõrmejälje või teed sisu natuke märjaks. Samas, kes käsib seda kaant ekstreemsetes oludes üldse lahti teha. Isegi laadimiseks ei pea Garminil mingeid luuke avama.

Kolmandaks – Garmini korpuse sisse kaane all käib üks väike sahtlike, millesse pannakse niiskusekorjaja. See omapärane lahendus aitab natuke niiskust saades ära hoida kaane alla kogunevat kondensvett, mis kaamera uduseks ajab.

Ilmselt vajalik asi, kui objektiivi esist klaasi lahti aeg-ajalt võetakse. Pakike on korduvkasutatav – kui niiskust enam imada ei jõua, läheb indikaator roosaks ja siis tuleb tunniks ajaks pakike 85 kraadi juures soojas hoida.
Foto: tootja

Neljandaks – ka toitejuhe on vägagi mittestandardne. USB-kaabel küll arvutipoolsest otsast, aga teises osas on ulmeline tulnuklikult kaamera külge klammerduv konstruktsioon klemmidega.

Halb on see, et kui see veider kaamera enda toitekaabel koju jääb, ei ole näiteks moblalaadijaga võimalik seda laadida. Kuid hea on see, et laadimine on võimalik kaamera luuke ja avausi avamata. Lihtsalt toiteklemmide peale kinnitub üks kate.

See on puhas ja töökindel. Kui tahad kaameraga laadimise ajal filmida, siis pea meeles, et ei ühendaks laadima arvuti taha. Mõne USB-pesaga seinalaadijaga saab kaamera panna laadimise ajal filmima ja isegi üldse ilma akuta töötama.

Viiendaks – video salvestamise ja pildi tegemisega on kõik väga lihtne. Vajutad nuppu – teeb pilti. Liigutad kangikest nupu juures ettepoole – alustab videoga. Liigutad tahapoole – lõpetab video filmimise. Sellist lihtsust paljudel teistel tuntud kaameratel pole.

Kuuendaks, seitsmendaks, kaheksandaks jne on Garmini menüüd ka teistsugused, aga selged ja üllatavalt hästi arusaadavad. Juhtimine käib intuitiivselt. Sellest saab aru ka manuaali lugemata. Mustvalge LCD-ekraan on selgelt loetav ka eredas päikeses (niipalju kui seda septembri alguses õnnestus Loode-Eestis leida).

Kuid edasi loendamata leiab veel mõnesid omapärasid, mida Garmin oma seikluskaameraga pakub. Näiteks Lens Correct vähendab kaamera kalasilmamoonutusi lainurgaga.

Enam ei pea seiklus olema kumeral planeedil, vaid horisont võib olla ka peaaegu sirge. Siis küll lõigatakse kaadrit natuke kitsamaks, kuna kaameras tehakse pildi digitaalset töötlust, aga pärast on video muundamist tänu sellele vähem.

Üks tugev eelis on ka Garmini time lapse'i tegemise võimekus. See võib kesta päris kaua, sest piltide tegemise vahepeal laskub VIRB akusäästlikku “unne”.

Üks näide on ülal veel VIRBiga filmimisest: kerge Timelapse ja väike suurendamine, paraku digitaalselt.

Alguses nähtav terav pilt suurendades natuke oma kvaliteedis kaotab, aga see kaamera polegi mõeldud suumimiseks.

Nagu moodsatel seikluskaameratel kombeks, on ka Garminil olemas mobiilirakendus. Testiks oli Windows Phone, mille äpp on küll natuke vähemate võimalustega kui näiteks Androidil, kuid ekraanita kaamera juhtimiseks enam-vähem piisav.

Videot mobiili kaudu tehes näeb eelvaadet. Kui kasutada suuremat resolutsiooni kui 1080p/30fps, siis ei näe enam eelvaadet, muidu näeb eelvaadet ka väikese viivitusega mobiili ekraanilt filmimise ajal.

Kahju, et Windowsi mobiilirakenduse kaudu kaamerasse salvestatud pilte ja videoid ei näe. Kuna testimise ajal Androidiga telefoni polnud, siis jäi see proovimata.

Androidiversioonis kuuldavasti saab ka pilte ja videosid kaamerast vaadata ning telefoni tõmmata. Samas saab mobiilist kõiki kaamera seadeid muuta ja eemalt juhtida.

Filmimise testi tegime Loode-Eestis, Ristna sadama lähedal. Kiirus on oluline - kaamera alustab salvestamist kohe, kui oled füüsilist nuppu (või kangikest) liigutanud.

Väga lähedalt ei maksa midagi üles võtta, sest lainurk-kaamera lähedale ei fokuseeri. Vähemalt mõne meetri kaugusel peab filmitav objekt olema.

Veekindel HD spordikaamera teeb videot kuni Full HD ehk 1080p60 formaadis, XE mudelil on elektrooniline videostabilisaator ja suum.

Oluline seiklushuvilisele kasutajale on Garmini G-Metrix: sisseehitatud GPS ja andurid, et lisada videole liikumisinfo otseajas, mõõdikud, graafikud jne.

Fotosid teeb 12 megapiksli suuruselt, seeriafotosid klõpsib kuni 30 kaadrit sekundis. Katmata mikrofon tagab üsna selge heli isegi vee all, juhtmevaba heli saab lisada läbi Bluetooth-mikrofoni.

VIRB on veekindel ilma eraldi korpuseta, sellest ka kaamera natuke robustsem välimus. Veekindel on see seade kuni 50 meetri sügavusel ilma lisakorpuseta.

Kui aku näitab täiesti tühi olemist, saab tegelikult ikkagi veel 12 minutit filmida, selgus murphylikult totras olukorras, kui silmapiiril möllas võimas vesipüks, aga kaamera oli kaasa võttes unustatud laadida.

Pilt on VIRB XE-l selge ja valgustus kaadritel hea, GoPro-ga võrreldes mingit olulist erinevust tavasilm ei seleta. Vaata proovipilti AM lehel.

VIRB Edit on aga arvutitarkvara, mis käib Windowsiga masinasse või Mäkki. Kui sul pole Adobe Premiere'i või muud kallist videoredigeerimise tarkvara, aitab see lihtne rakendus ka.

Üks oluline eelis, miks VIRB-i omanikud peaksid seda kasutama, on Garmini kaamera toetatud lugematute andurinäitude kandmine graafiliste elementidena videole: näita otse video peal samal ajal sõitjale rakendunud ülekoormust, kompassisuunda, kallet, õhusolemise aega jne.

AM proovis kiirendust ja raskusjõudu. Lennukist tuttava skaalaga saab ka kalde- ja tõusunurka graafiliselt kujutada. Nii see lisamine VIRB Editis käib:
(ekraanitõmmis)

All ongi kaks videot, esimene testvideo rannas näitab puhast pilti (vaata suurelt, Full HD-na):

Teisele aga sai kantud mõned näidikud:

Pildistamisel ja filmimisel tuleb arvestada, et tegemist pole siiski turistikaameraga, millega võib muretult võtta nii lähedalt kui kaugelt.

Korraliku stabilisaatoriga võtab lainurkne kaamera head pilti eemalt, aga kui suunata filmima midagi väga lähedalt, siis teravus kaob.

Tagumine palksein on terav, lähemad palgioksad ja sisalik udusemad.

Ka video muutub veidi ähmaseks, kui filmida liiga lähedalt. Seega tuleb hoida oma seikluste jäädvustamisel distantsi.

Kuid just seikluste jäädvustamisel, kus kõik toimub kiiresti lähedal ja kaugel, vaja on mõõta aegasid, kiirendust, kõrgust, kaugust, südamelööke ja mida iganes - just seal on Garmin VIRB kõige õigem kaamera.

Sellist hulka andureid, mille näidud saab veel ka tavainimene ilma teletöötaja abiga videole kanda, teistel kaameratel pole.

TEHNILISED ANDMED

Seikluskaamera Garmin VIRB XE

Hind: 549 eurot (Garmin.ee)

Ühendused: Bluetooth 4.0, ANT+, USB 2.0, WiFi striiming (802.11 bgn), GPS

Tööks sobiv temperatuur: -20° kuni 45 °C

Mälu: microSD (kuni 128 GB)

Veekindlus: 5 ATM (50 meetrit)

Stabiliseerimine: elektrooniline, güroskoobi abiga

Aku: 980 mAh Li-po, kestab 1080p (30 fps) videoga kuni 2 tundi

Pildiomadused: 12,4 MP pildisensor, 1/2,3" CMOS; videoformaat .mp4; video 1440p HD (30 fps), 1080p HD (60, 50, 48, 30, 25, 24 fps), 960p HD (100, 60, 50 fps), 720p HD (120, 100, 60, 50, 30, 25 fps), 480p ("slow motion", 240 fps)

Pildistamine: kuni 30 kaadrit sekundis ( 12 MP); timelapse kuni 120-sekundiliste vahedega

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena