Jahmatav pilt: Saaremaa esisel vohavad sinivetikad tormisilma keerises
Euroopa kosmoseagentuuri Sentinel-2A satelliit on olnud orbiidil vaid paar kuud, kuid juba on sellega saadud enneolematu foto Läänemeres toimuvast - meres vohavad sinivetikad sattusid tormisilma keerisesse.
Copernicus-programmi raames orbiidile saadetud Sentinel-satelliidid on mõeldud ennekõike pildistama ja kaardistama maismaa taimestikku, pinnavorme ja veekogusid, antud juhul on satelliit 2A igatahes ületanud kõiki ootusi ja võimaldanud vaadata ka merevee sisse. Sentinel-2A saadeti orbiidile 23. juunil, selle kaksiksatelliit 2B, mis hakkab tiirlema täpselt teisel pool maakera, on kavas üles saata järgmise aasta keskel.
Soojad suveilmad ja rahulik meri kutsusid augustis esile suurenenud bioloogilise aktiivsuse ka Läänemeres, kuna Soome vetikaseire teatas tsüanobakterite ehk siis sinivetikate vohamisest. Antud foto on tehtud 7. augustil, mereregiooni kohal, mis asub mõnevõrra Sõrve säärest läänes.
Saastunud meri
Tsüanobakteritele soodsat fosforirohket keskkonda on muidugi loonud ka merre jõudnud toksilised jäätmed ja merepõhja hapnikuvaegus, samas kui ohuks on sinivetikad ka nendega kokku puutunud inimeste tervisele.
Sentinel-2A teeb Maa ümber tiireldes regulaarselt 13 erineval spektrialal värvifotosid satelliidi alla jäävast maapinnast, jätkuvate ribadena, mille laius on 290 km ja nii on ta võimeline teatud aja jooksul (koos kaksiksatelliidiga) looma täpse pildi taimkattest kogu planeedil.
Kirjutab Eesti Entsüklopeedia:
Mitukümmend liiki sinivetikaid võib produtseerida eriti püsisoojastele loomadele mõjuvaid väga tugevatoimelisi maksa- ja närvimürke ning nahka ärritavaid ühendeid. Veeõitsengu korral ei tohiks veekogus viibida (eriti ohtlik on see väikelastele), loomadele on ohtlik selle vee joomine (Eestis on vetikamürgid põhjustanud paaril korral kariloomade hukkumise).