Mullu jõustunud liikluskindlustuse seaduse üleminekusäte vabastas liikluses mittekasutatavad sõidukid 12 kuuks lepingu sõlmimise kohustusest. 1. oktoobril 2015 see üleminekuaeg lõppeb.

Eesti Liikluskindlustuse Fondi (LKF) juhatuse liikme Lauri Potsepa sõnul puudutab üleminekuaja lõpp umbes 50 000 sõiduki omanikku või vastutavat kasutajat.

"Seaduse jõustudes oli liikluskindlustuse poliisita üle 100 000 sõiduki. Eeldati, et need on sõidukid, mida ei kasutata. Üleminekuaeg anti selleks, et seisva sõiduki omanikud saaks sõiduki liiklusregistrist kustutada," selgitas Potsepp. "Paraku on paljud sõidukiomanikud jätnud sundkindlustuse ohu tähelepanuta.

"Palume üle vaadata oma auto, mopeedi, haagise või muu sõiduki liikluskindlustuse kehtivus. Kui sõidukit kasutate, tuleb sõlmida liikluskindlustuse leping. Kui liiklusregistris on arvel sõiduk, mida ei kasutata, tuleb see sõiduk sundkindlustuse vältimiseks registrist kustutada."

Arvestatav osa sundkindlustuse ohus sõidukeist seisab kasutuseta. Samuti on sundkindlustuse ohus sõidukeid, mille liiklusregistri järgne omanik on müünud ega oma enam teavet sõidukist.

Sundkindlustus on registripõhine. Seega tuleb tähelepanelik olla ka neil, kes arvavad, et sundkindlust neid ei puuduta.

Sundkindlustust on mõistlik vältida, sest selle kindlustusmakse on tavalise liikluskindlustuse omast oluliselt suurem. Sundkindlustusega sõidukiga kahju põhjustamisel tuleb kahju põhjustajal maksta 640 eurone omavastutus.

Mugavaim on leida sobiv kindlustusandja LKF-i kalkulaatoriga. Sõiduki registrist kustutamiseks tuleb pöörduda Maanteeametisse, lihtsaim on teha toiminguid e-teeninduses. Kindlustuslepingu sõlmimise kohustusest ja sundkindlustusest saab täpsemalt lugeda LKF-i saidil.

Kindlustuslepinguta sõiduki andmete leidmiseks saab kasutada teabevärav eesti.ee päringut. Allpool on test saamaks teada, kas on oht saada sundkindlustus.

LKF on liikluskindlustuse seaduse alusel kindlustusandjate poolt asutatud ühing, mille peamine ülesanne on täita liikluskindlustuse garantiifondi rolli ja ning hallata liikluskindlustuse registrit. LKF hüvitab kindlustamata või tundmatuks jäänud sõidukiga tekitatud kahjud.

LKF on lüli liikluskindlustuse rahvusvahelises võrgustikus, täites nii Euroopa Liidu nõuetest tulenevat teabekeskuse ja hüvitusorgani rolli kui ka rahvusliku büroo rolli Rohelise Kaardi süsteemis. LKF-i juures tegutseb ka liikluskindlustuse lepitusorgan.