Tartu tähetorni töötajad jagavad päikesevarjutuse vaatlemiseks nippe.

* Parim, mugavaim ja ohutuim on päikesevarjutust vaadata spetsiaalse päikeseteleskoobi abil. Neid leidub mitmes suures avalikus varjutuse vaatlemise kohas, sh Tartu tähetornis.

* Päikesevarjutust saab ohutult vaadata ka läbi päikesefiltri, filtrikilega varustatud teleskoobi ja binokli või spetsiaalsete päikesevarjutuse prillide.

* Filtrikilet saab osta näiteks veebipoest teleskoop.ee. Ettevaatust: kile on õrn ja kui see on kahjustatud, pole läbi selle vaatamine enam turvaline.

* Varjutust saab vaadata ka projektsioonimeetodil. Kui teleskoopi või binoklisse sisse vaatamise asemel suunata see varju järgi Päikesele ja teleskoobi okulaarist mõnikümmend sentimeetrit eemal hoida valget paberit, siis tekib Päikese projektsioon, mida on ohutu ja mugav vaadelda. NB! Ilma filtrita teleskoopi ja binoklisse sisse vaadata on ohtlik!

* Projektsioonimeetodit saab kasutada ka ilma teleskoobi või binoklita. Selleks läheb vaja ainult kingakarpi, mille kaas pealt ära käib. Kingakarbi kitsama seina keskele tuleb teha nõelaga pisike auk, karp suunata Päikese poole (selleks tuleb vaadata, kuidas muutub karbi vari maapinnal - kui vari on kõige väiksem, on karp Päikese suunas) ning vaadata karpi pealt sisse - auguga seina vastasseina tekib pisike Päikese kujutis.

* Varjutust saab vaadata ka läbi keevitamisel kasutatava kaitseklaasi DIN14, mida leiab suuremate ehituspoodide riiulitelt.

* Kuigi laialt on levinud arvamus, et CD/DVD-plaadid on päikesevarjutuse vaatlemisel hea alternatiiv professionaalsetele vahenditele, tuleb nende kasutamisel olla ülimalt tähelepanelik. Kui näete tavavalguses CD-st või klaasist läbi, ei ole Päikese vaatlemine nendega kindlasti ohutu.

* Oluline on meeles pidada ka seda, et läbi tumeda CD või DVD vaadeldes ei tohi Päikest vaadata läbi ketta keskel oleva augu, vaid läbi ketta enda.

* Kui Päike tundub liiga hele ja on silmadele ebamugav, siis pole selle vaatlemiseks valitud meetod tõenäoliselt ohutu.

Artikli avafoto on illustratiive ega kujuta just 20. märtsil 2015. a Eestis nähtavat päikesevarjutust.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid