NASA video: Amazonas ei tuleks toime ilma Sahara kohalt kohale kandunud tolmuta
NASA satelliit Calipso tegi meile "puust ja punaselt" kättesaadavaks fotod, kuidas tolmupilved leiavad Sahara kõrbealadelt tee otse Amazonase vihmametsade kohale. Ja tuleb välja, et meie planeedi kopsudeks peetavad vihmametsad sõltuvad otseselt planeedi suurima kõrbe panusest sealse pinna väetamisel.
Aastail 2007-2013 jälgis maailma suurim komoseagentuur NASA seda ilmastikunähtust satelliidi Calipso (Cloud-Aerosol Lidar and Infrared Pathfinder Satellite Observation) seadmetega, eriti lidariga, mis kasutab laserimpulsse, et mõõta esemete ja nähtavasti ka osakeste kõrgusi maapinnast. Enamasti on nii võimalik kaardistada metsade levikut, nüüd aga ilmnes, et selgelt ka tolmuosakeste kontsentratsiooni õhus. Ja fosfor, mis nii üle ookeani kandub, on oluline väetis ka Lõuna-Ameerika pinnasele.
Sahara on teatavasti aastatuhandeid tagasi üsna viljakas regioon, mis on tänaseks tugevalt kõrbestunud ja kõrbe levikule pole siiani piiri ette panna suudetud. Amazonase vihmametsad on aga lageraiete tõttu samasugusesse ohtu sattumas.
Suur osa üle ookeani kanduvast fosforist pärineb sajandite jooksul peaaegu olematuks kokku kuivanud Tšaadi järve varasemast põhjast, piirkonnast nimega Bodele alang, kus järv kuivas ära juba 12 000 aastat tagasi (s o umbes ajal, mil meie kandis jääaeg lõppema hakkas).