Osa inimestest on vist juba ette ebola suhtes immuunsed
2010. aastal tabas teadlasi üllatus, kui ilmnes, et Aafrikas Gabonis on 15,3 protsendi maapiirkondades elavate inimeste kehas juba ebola antikehad, kuigi teadaolevalt sealkandis hirmsat veritsuspalavikku kogetud ei olnudki. Oletus on, et inimesed on kuidagi siiski puutunud viirusega kokku, mida on kandnud nn põõsatoiduna nahka pistetud nahkhiired ja nakatumise asemel saavutanud immuunsuse.
Seega meie teadmine selle haiguse levikust ja võimalikust immuunsusest on ikka veel algelises järgus ja kuigi räägitaksegi ebolavaktsiini katsetamistest, on see tegelikust kasutamisest veel mitme aasta kaugusel. Küll panustatakse nüüd ebola antikehade otsimisele tervenenud patsientide verest, sest selle abil valmistatud seerumiga oleks haigusest jagusaamine oluliselt lihtsam.
Aga nagu kirjeldab väljaanne Popular Science, pole teadlased isegi kindlad, et see meetod tegelikult toimib. Nina Pham, Dallase haigla õde, kes ebolasse nakatus, igatahes raviti terveks just varasema paranenu Kent Brantly vereseerumit kasutades. Samas pole isegi kindel, kas Brantly paranes ise, või ZMapp-i kasutamise tõttu.
Teadaolevalt katsetatakse maailmas praegu kahte võimalikku ebolavaktsiini, kolmandat, nn kahe vaktsiini režiimi hakatakse katsetama jaanuaris. Vaktsiin oleks siiski odavam, kergemini kasutatav ja ka laiemalt levitatav meetod kui vereseerum. Imeseerum ZMapp kasutab aga ebola antikehasid, mis leitud vere asemel tubakataimedest.