"Pealtnägija": astrofüüsik hellitab lootust Marsi-lennust
Eelmise aasta aprillis kuulutas vabaühendus Mars One välja konkursi esimesele mehitatud Marsi missioonile kandidaatide otsimiseks. Kutsungile vastanud enam kui 200 000 inimesest naeratas õnn teiste seas ka iiri astrofüüsikule Joseph Rochele. Pealtnägijale antud intervjuus räägib Teadlaste Öö raames Eestit külastanud mees ambitsioonikast missioonist ja sellega seonduvatest raskustest.
Kosmilise kiirguse ja äärmusliku temperatuuri eest kaitsvad ülikonnad. Hingamiseks hädavajalikku hapnikku pakkuvad balloonid. Võimalus nädalas eluhoonest nädala vältel vaid kuueks tunniks lahkuda. Kui kõik läheb plaanipäraselt, siis just nii ulmeline hakkab välja nägema täna 29-aastase Roche elu juba kümne aasta pärast. Elu ilma värske õhu ja sinise taevata, kuni 400 miljoni kilomeetri kaugusel oma lähedastest, sest Dublini Trinity College'i teadlane Joseph on üks 705st väljavalitust, kellest võib potentsiaalselt saada esimene inimene Marsil.
Tobedus kuubis
See oli möödunud aasta aprillis, kui Roche e-postkasti potsatas kuulutus sellest, et Hollandi mittetulundusühing Mars One ootab avaldusi isikutelt, kes sooviksid olla need, kes 2024. aastal - ühe otsa piletiga - punasele planeedile lendaks. Eesmärgiga panna alus sealsele püsivale inimasustusele.
Loe edasi ja vaata videot ERR teadusuudistest