VIDEO: Sikorsky järgmise kopteri CH-53K katsetused maapinnal
Ainus pilk võimsatele terastaladele, mis kopteriprototüüpi CH-53K Sikorsky arenduskeskuse katsepolügoonil maapinna külge ankurdavad, annab hästi aimu selle raskeveo-helikopteri pretsedenditust võimsusest. Arendusjärgus kopteri tõstejõud on nimelt kolm korda suurem kui lennumasinal, mida see tulevikus asendama hakkab.
Maismaakatsekopteri tiivikulabad hakkasid pöörlema juba 17. aprillil. Esimene neljast katselennu-mudelist lastakse ametlikult välja. 5. mail. Esimene katselend on kavandatud veel tänavusse aastasse. Vahendab Aviation Week
Pärast aeglast algust, programmi korduvkäivitamist ja esimeste eksemplaride töösselaskmise edasilükkamist 2015. aastalt 2019. aastale paistab, et asjad on USA merejalaväe raskeveo-kopteri värskeima versiooni jaoks viimaks ometi liikuma hakanud.
Ehkki välimuselt meenutab vastne transpordikopter oma vahetut eelkäijat CH-53E, kujutab CH-53K endast siiski täiesti uut õhusõidukit. Helikopter peab mahtuma samadesse laevadesse ning transpordilennukitesse Lockheed C-5 ja Boeing C-17, kuid peamised tegurid, mis uut konstruktsiooni mõjutasid, olid CH-53K programmi asepresidendi Mike Toroki osutusel hoopis vajadus suurema tõstejõu järele mägistes ja kuivades tingimustes, lahinguvõime parem säilitamine, parem hooldatavus ja soodsam hind.
Tööstuses, kus tooni annavad olemasolevate konstruktsioonide edasiarendused, kujutab CH-53K endast USA kõige suuremat uut tiivikõhusõiduki-programmi. Merejalavägi kavatseb hankida 200 helikopterit. Nüüdseks 3,5 miljardi dollari suuruse süsteemiarendus- ja -demonstratsioonilepingu sõlmis Sikorsky 2006. aasta aprillis.
Uuendusteks CH-53K juures on elastomeerne tiivikurumm, pöördemomendijaoturiga käigukast (ingl split-torque transmission), General Electricu toodetud mootorid GE38, komposiitmaterjalist kere, klaasist kokpit, digijuhitavad tüürimisseadmed (ingl digital fly-by-wire flight controls), integreeritud süsteemidiagnostika-suutlikkus (ingl integrated vehicle health management), tõstealuste-põhine lastihaldus, kolmekonksuline välise lasti stabilisaator ja enesekaitsesüsteemid, k.a ründerakettide segamislaser.
Kriitilise tähtsusega nõudeks uuele helikopterile on suutlikkus tõsta suures kõrguses ja palavuses (900 m/33 ºC) 110 meremiiliks lendu 12 200 kilogrammi raskune väline last. Kuna seitsmelabalise peatiiviku läbimõõt on sama, mis mudelil CH-53E — 24 meetrit —, saavutatakse täiendav tõstejõud labade aerodünaamika parendamise ning kolme 7500-hobujõulise väljundvõimsusega turbovõlliga GE38-1B käitatava tiiviku arvelt.