Esimesed tuumareaktorid alustasid tööd 2,2 miljardit aastat tagasi
1972. aasta juunis tabas Prantsusmaal asuva Pierrelatte uraanirikastamistehase töötajaid ootamatu üllatus. Mustalt mandrilt pärineva maagi uraan-235 sisaldus oli protsendikümnendiku võrra madalam kui tavaks. Keegi või miski oli osa maagis leiduvast uraani teisendist juba eelnevalt kiiremas tempos lagunema pannud.
Järelpärimiste tulemusel suudeti kindlaks teha, et maak pärines Lääne-Aafrikas asuvast Gabonist, endisest Prantsusmaa kolooniast. Juba eelnevate uuringute käigus oli nenditud, et Oklo piirkonnas asuvatest kaevandustest päevavalgele toodud uraanimaagis leidub vähem uraan-235 kui kuskil mujal maailmas.
Kuna sedavõrd vaesestatud uraani oli seni arvestataval määral kohatud vaid tuumareaktorite sisemuses, tekitas see tuumafüüsikutes piisavat hämmastust, et asuda piirkonda üksikasjalikult uurima. Sama aasta septembriks olid kahtlusalused leitud – looduslikud tuumareaktorid.
Uraan-235 suhteline sisaldus pole alati niivõrd madal olnud. Päikesesüsteemi tekkimise ajal ulatus see 17 protsendini, et siis järgneva kolme miljardi aasta jooksul ligikaudu nelja protsendini langeda. Viimane ületab siiski kriitilist piiri, mis ahelreaktsiooni sobivatel tingimustel võimalikuks muudab.
Loe edasi ERR teadusuudistest